Gündem

Gündem: Tan Taşçı haklı mı? Zor İşimiz Zor Mu?


Onur Ömer Düzgün 23 Ağustos 13:06

Tan Taşçı "İnsan olmak neden bu kadar zor?" diye sorduğu şarkısı Zor İşimiz Zor'un klibi bomba etkisi yaparak ülke gündemine girdi. Şarkının klibi biz kargala ekibi arasında farklı görüşlere neden oldu. Neden mi?

Öncelikle Tan Taşçı'nın Zor İşimiz Zor klibine kısaca değinelim. Her sene sonunda birçok yayın grubu almanak verir. -Almanak Arapça "iklim" anlamına gelip takvime göre düzenlenir.- Bu almanaklar bir sene boyunca olmuş önemli olayları barındırır. Kazalardan spordaki başarılara, doğal afetlerden cinayete, savaşlardan barışa her önemli olay almanakta yerini alırdı.

"İyi de klip ile almanak ne alaka?" demeyin hemen çünkü Zor İşimiz Zor klibi de bir almanak özelliği taşıyor. Son zamanlarda özellikle ülke gündemimizdeki kötü olaylar klibe konuk olmuş. Kadın cinayetleri -Özgecan Aslan, Emine Bulut- SMA hastası bebeklerin aileleri, hayvan deneyleri ve hayvanlara yapılan işkenceler, deprem, mülteci sorunları, müsilaj, Eren Bülbül, Şehit Polis Memuru Fethi Sekin, üniversite öğrencilerinin yurt sorunu bunlardan sadece birkaçı... Bu örneklerin yanı sıra siyasi göndermelere de bolca rastlıyoruz. Teşbihte hata olmaz bir nevi Cem Yılmaz filmi gibi... Her karede bir gönderme bulunmakta.

Almanak benzeri bir klip

Zor İşimiz Zor klibini bu yüzden izlemek de biraz zor olacak ki Youtube videoya +18 yaş şartı getirdi. Aslında kargala yazarlarının da genelde takıldığı nokta bu oldu. Gelin şimdi arkadaşlarım neler söylemiş onlara kulak verelim:

Gamze Erdem Özcan: Tan Taşçı severek dinlediğim ve takip ettiğim bir ses. Genel olarak toplumsal olaylara da değinir. Zor İşimiz Zor klibi her yerde yayımlanacak. Durum böyle olunca benim aklıma "Acaba şiddete meyilli insanları klip tetikler mi?" sorusu geldi. Yani klipte aşırı şiddet unsurları mevcut. Çünkü bazı konuların bu şekilde işlenmesi olayın normalleşmesine yol açabiliyor. İlk izlenimim bu yönde oldu. Harika iş ama ülkemizde "nelere yol açar?" Kısacası beni psikolojik olarak biraz yordu.

Ceren Ceylan: Klip siyasi olarak da çok mesaj içeriyor. Ben klibi beğendim. Hatta tekrar izlediğiniz zaman her seferinde kaçırdığınız başka bir şeyi görüyorsunuz. Sadece şiddet çok açık ve çok fazla. Ama ne yazık ki gerçekler bunlar ve Tan Taşçı gerçekleri tüm çıplaklığı ile aktarmak istemiş. Tarkan da "Geçcek" klibinde birçok soruna yer verdi. Şiddet içermiyordu, mesajlar gizliydi ve çok ses getirdi. Bence artık Türk halkının sabrı ve hoşgörüsü kalmadığı için böyle şeyleri sanatçılardan görünce çok etki yaratıyor. Bence abartı bir durum yok. Olası bir seçim öncesi sanatçıların sorunları dile getirmesi normal.

Tan Taşçı

Züleyha Kork Salantur: Tan Taşçı dinlediğim ve sosyal medyadan da takip ettiğim birisi. Kendisi her zaman toplumsal olaylara duyarlıdır. Öğretmenlere her zaman destek twitleri atıyor. En son iptal olan Kamu Personeli Seçme Sınavı için de rahatsızlığını dile getirdi. O yüzden klibi gördüğümde bana "duyar kasıyor" gibi bir izlenim vermedi. Klipte de her olaya yer vermiş. Bir kısmı ayırt etmemiş ve evrensel bir mesaj vermeye çalışmış. Ben etkilendim.

Yerinde mi? Abartı mı?

Ayşen Gürler Yıldırım: Tan Taşçı şarkılarını kendi tarzıma uymadığı için hiç dinlemem. Ancak müthiş bir hayran kitlesi var. Sahne performansının çok iyi olduğunu duydum. Konserlerinde de farkındalık adına konuşmalar yaptığını da sadece duydum. Toplumu kendine getirme amacı güdüyorsa bu video ne ala. Ticari kaygı ya da gündemden bir tık aşağıya düşmüş bir sanatçının kendini gösterme çabası da olabilir ki bunu en azından spekülatif değil de düzgün bir yoldan yapıyor. Bu da takdir edilesi! Ancak ben gibi kötü etkilerden negatif etkilenecek buna hüzünlenecek insanlar için görseller biraz fazla gelebilir. İşin kötü eylemleri çoğaltabilme ihtimali taşımasına gelirsem de insanlar kötülük yapmak için sebeplere ihtiyaç duymazlar. Görsel tetikler mi? Belki! Ama "kötü potansiyel her zaman vardır" diye düşünüyorum. Bir arada olmaya davetkar bir klip olmuş.

S.Emre Ercan: Ben klibi izlediğim zaman hepsinin yaşadığımız olaylar olduğunu gördüm. Bundan dolayı bir acayiplik göremedim. Birinin çıkıp bunu dillendirmesi garip. Siyasi görmemek lazım. Türkiye'de yaşanan olaylar bunlar sonuçta.

Tuna Tanyolaç: Ben bu kadar tantana üstüne yeni izledim. Öncelikle müzik eserine klip yapılmamış klip için üzerine şarkı eklenmiş gibi. Sadece müzikal olarak zayıf. Klip haber bülteni gibi. Mesajın bu kadar direkt ve göze sokarca olması rahatsız edici. Fakat bunlar gerçekler mi evet yalnız sanat denilince istenilen bu mudur? Sanat ne içindir?

Uğur İşçeviren: Klibi izlerken bütünün içinde çok büyük bir tetikleyici ya da eğilim gibi bir durum yaratacağını düşünmedim. Yani çok altı çizilmemiş. Genel olarak "kötü olma, insanlık" gibi kalın bir mesajın içine serpiştirilmiş birkaç görüntü var. Onun içinden çekip almak zor. Ama sosyal medyadaki gibi de etkilenmedim. Çok amaçsız, popüler ve basit bir yöntem gibi geldi. Bu konuda daha evvel hiçbir çıkışını görmediğim bir insan; Tarkan gibi değil. Ancak diğer yazarların bu konudaki ifadelerinden sonra bu kısım çok anlamlı değil. Ayrıca video da çok sığ. Sosyal medyada buna benzer onlarca kolaj zaten var. Sadece birleşmiş kareler, içinde derin bir mesaj yok. Bir nevi kolaj... Bence biraz siyasi iklimin körüklediği bir şey. Ancak bir sanatçının yapmış olması değer katıyor. Onda da itirazım şuna. Esasen tam bir mesaj da içermiyor. Siyasi değil, son derece evrensel bir mesajı var: İyi insan olun, insanlık kötüleşiyor, vs. gibi… Bence gereğinden fazla (olumlu-olumsuz) tepki aldı.

Ekibin görüşleri bu şekilde. Sizin bu konuda fikriniz ne?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum