Astroloji

GÜNEŞ ASTROLOJİ KİMLİĞİMİZE NASIL ETKİ EDER?


Çağlan Tunçbilek 10 Ocak 08:12

Birçok insanın burcum diye bildiği burç, doğduğumuzda Güneş'in içinde bulunduğu burçtur. “Ben” algımızı güneşin enerjisine borçluyuz. Farkında olmadan güdülendiğimiz bir enerjidir. İlk başta karşıdan fark edilmesi her zaman kolay değildir. "Tutku" kelimesi Sümer’de, "Güneş Tanrısı Utu’dan" gelmektedir. Utu ve Tutku… Yani, görünmeyen tutkumuzdur. Mitolojide Güneş'i temsil eden Apollon ise astrolojide daha çok Jüpitersel bir etki ile kendini gösterir. Sanki Güneş'in bedenindeki Jüpiter organı gibi hareket eder.

Yükselen burcumuzun (doğduğumuz anda bize etki eden burcumuz), Güneş burcumuzun (doğduğumuz aydaki ve gündeki burcumuz) ve Ay burcumuzun (doğduğumuzda Ay'ın bulunduğu burcumuz)  birbirleriyle olan ilişkileri aslında kişiliğimizi önemli oranda açıklar. Ama Batı astrolojisinde Güneş'in konumu, merkezdedir.

Güneş ve ego

Güneş'in astroloji haritasında bulunduğu ev hangi konulara hırs yaptığımızı, burç ise tutkumuza hangi tarz ile ulaşmaya çalıştığımızı gösterir. Yine doğum haritamızda Ay'ın ve Güneş'in ilişkisi de önemlidir. Doğduğumuzda Güneş'in diğer gezegenlere yaptığı açılar da, tutkumuza güdülenirken yaşayacağımız fiziksel ve psikolojik destekleri ya da engelleri gösterir.

Güneş ateştir ve kendi kendini ısıtır. Fakat yüksek sıcaklığı kendini yok etmez. Güneş sistemindeki gezegenleri organ kabul edersek; o olmadan gezegenler ve biz olmazdık. Bir anlamda egomuz aslında ölmemizi engeller. Egomuz barınmamızı, beslenmemizi, ürememizi ve güvenliğimizi sağlayan merkezdir. Doğum haritamızdaki Güneş'in karanlık yönü ise, temel yaşam ihtiyaçlarımız dışındaki isteklere kendimizi fazla kaptırdığımızdaki kendi kendimize zarar verme riskidir.  

Burçlar ve evler

Güneş'imiz Aslan burcunda ve Koç burcunda iyi çalışır. Özellikle Terazi burcunda güçsüzleşir ve kişiyi zorlar. Hizmet ruhu (Terazi) ve benmerkezcilik (Koç burcu, Aslan burcu ve Güneş) birbirinin tersi durumlardır.

Yine güneşin 10. ve 1. evde olması iyidir ama özellikle 4. evde olması çok istenen bir durum değildir. 12. evde ise kişi yalnız olmak isteyebilir. Elbette doğum haritasındaki her iyi durum iyi kullanılamama riski taşır. Güneş'in zorlayan yerleşimleri ise akıllı olunursa avantaja çevrilebilir.

Doğum haritamızda Güneş'i inceleyerek kendi güneşimizi (egomuzu) nasıl dengeli hale getirebileceğimizi ortaya çıkarabiliriz. Yaşımız ilerledikçe giderek hırsımıza hâkim olmayı öğrenmeye başlarız. Egomuzun işleyiş yapısından haberdar olmamız, daha fazla ve kolay olgunlaşmamızı sağlayabilir.

Güneş'in verdiği hırstan dolayı üzerimize gelen zararlar, birlikte gezdiği Merkür aracılığıyla zihnimize olgunluğun yerleşmesi olarak yansımaktadır. Bu açıdan Merkür’ün yönettiği burçlar olan İkizler burcu alt düzeyde ve Başak burcu üst düzeyde olgunlaşmanın gerçekleştiği evler olarak önümüze çıkar. Güneş sadece kendini düşünmek demek değildir. Sadece zorunlu ihtiyaçları karşılamak için dayandığımız bir güç değildir. Yani aslında hırslarımızı, kendimize ve başkalarına zarar vermeden ne zaman risk almamız gerektiğini öğreten bir öğretmendir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum