Astroloji

GÜNEŞİN ASTROLOJİDEKİ YERİ - 2


Çağlan Tunçbilek 5 Mayıs 15:54

Güneş, dünyamızın içinde bulunduğu sisteme adını verir. Orta büyüklükte bir yıldızdır. Güneş ve etrafındaki gezegenlerin kütlesini topladığımızda bu kütlenin %99.8’ini oluşturmaktadır. Işığının rengi beyaz olmasına rağmen bu ışık Dünya atmosferinden geçerken sarıya döner. Galaksimiz samanyolunda, bu şekilde 200 milyar yıldız bulunmaktadır.

Teorik olarak dünyaya bir saatte çarpan ışınları neredeyse bir yıl boyunca tüm dünyanın ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir. 3 günde Güneş’ten yayılan enerji Dünya'daki tüm petrol, doğalgaz, ağaç vb. yakıta eşdeğerdir. Dünyaya uzaklığı 150 milyon kilometredir. Işık Dünya'ya 8,5 dakikada ulaşır. Samanyolu galaksimizin merkezinde bulunan kara deliğe ise 26000 ışık yılı uzaklıktadır. Galaktik merkezin (26 - 27 derece Yay Burcu) çevresindeki dönüşünü ise ortalama 235 milyon yılda tamamlar.

Yıl kavramı, Dünya'nın Güneşin etrafında dönmesiyle oluşur. Astrolojik burçların oluşumunda da merkezdedir. Mitolojide Güneşin ismi Helios, ışınları ise Apollon'dur. Dünyaya kendisini en ideal şekilde Apollon olarak yansıtır. Apollon bilgeliktir.

Astrolojideki anlamı

Bulunduğu burç birçoğumuzun esas burç olarak bildiği burçtur. Bir astroloğun doğum haritasında ilk baktığı üç noktadan birisidir. Bunlar Yükselen burç, Güneş Burcu ve Ay Burcudur.

Doğduğumuz anda Güneş ile Ay arasındaki açı mizacımız ve kaderimiz üzerinde çok etkindir. Ortalama 6 ayda bir meydana gelen Güneş tutulmaları hayatımızdaki olayları dramatik olarak değiştirir. Yine bir harita tipi olarak “Güneş Dönüşü” haritaları her yıldoğum günümüze göre çıkartılır. Böylece bir yıl içinde olacak birçok olayı ayrıntılı bir şekilde görebiliriz.

Güneş “ben” algımızla ilgilidir. Doğduğumuzda Güneş’in 12 evden hangisinde ve hangi burçta olduğu bizim için çok önemlidir. Bir insanın aklının nerede olduğunu Güneş'in bulunduğu ev ve burca bakarak büyük oranda söyleyebiliriz. Aslında zihni Merkür yönetse de Merkür Güneş'ten 28 dereceden fazla uzaklaşamaz. Çoğu zaman aynı burçtadırlar. Bu nedenden zihnimiz -yani Merkür- büyük oranda Güneş'in etkisi altında çalışır.

Güneş, Aslan burcunun yöneticisidir. Sabit bir burçtur. Aslan dereyi geçerken at değiştirmez. Aslan burcu sıralamada 5. evin burcudur. Birey Güneş'in bulunduğu evin konuları aracılığıyla başarı sağlamak ister. Bunu yaparken aynı evde hangi burç varsa o burcun felsefesi ile bunu yapar. Başarı odağı ise Aslan burcunun konularıdır. Çoğu zaman yaşam telaşından kendimiz bile bunun farkında olmayız. Dışarıdan öyle görünmese de kendi yöntem ve felsefemizle 5. evin konularında istediğimiz noktaya gelemezsek kendimizi başarısız, gururu kırılmış hissedebiliriz.

5. Evin ve Güneş'in yönettiği konular

Romantizm (sevilmek), çocuk sahibi olmak derinden giden isteklerdir. Babamızdan maddi destek görmek herkesin hoşuna gider. İdeal bir sosyal çevreye sahip olma isteği, eğlence yapımız, spor aracılığı ile sağlıklı olmak ve görünmek de 5. evin konularındandır. Son olarak risk alma kapasitesi de 5. evin konusudur ve Güneş'le doğum haritamızdaki burcun yapısına dayanarak yönetilir.

Bu konuları görünce “İnsan başka ne ister?” diyebiliriz. Hepsinde “ben” vardır. Halk arasında buna egosal istekler de denir. Hepimiz az veya çok bu konularda isteğe sahibiz. Bazılarınız bu istekleri okuyunca bunların çoğuna karşı "aşırı isteğim yok"diyebilir. Bu durum çoğunlukla doğum haritanızdaki konumu ve diğer gezegenlerle yaptığı açılarla ilgilidir

Yeniay ve Dolunay

Doğum haritamızdaki Güneş'in yeri, konumu, burcu ve diğer gezegenlere yaptığı açılar bizi önemli ölçüde etkiler dedik. Transit Ay'ı tüm yüzeyinin aydınlık göründüğü dolunay evresi, Ay'ın Dünya'ya dönük yüzü Güneş'in karşısına geldiği zaman görülür. Ay tam olarak Güneş ile Dünya arasındayken aydınlık yüzü Dünya'dan hiç görünmez. Bu evresine yeni ay denir. Bu iki oluşum arasında iki haftalık süre farkı vardır. Bunlar etkisi yaklaşık 28 gün süren iki oluşumdur.

Yeniay ve dolunay Güneş ve Ay’ın birlikte oluşturdukları bir durumdur. Birçok astrolog, astrolojik yorum olarak sadece bu iki oluşumu açıklarlar. Buna ben de dâhilim. Bu oldukça etkili bir öngörü yapısıdır. Ay; duygular, anne, ait olma konuları ile ilgili iken Güneş ise yukarıda saydığım insanın temel hedefleri ile ilgilidir. Duygular hedefleri, hedefler duyguları etkileyerek insanı harekete geçirir. Kısa dönemli yorumlar için idealdir. Ama orta ve uzun vadeli yorumlar bu oluşumlarla yapılamaz. Yine tecrübeli bir astrolog bu iki yorum içine zodyakta gördüğü başka önemli olayları da elbette ekler.

Gerçekçi kullanım nasıl olur?

Herhangi bir insana bunu sorduğunuzda doğal olarak sizi garipser. Güneş'i gerçekçi kullanmak için az veya çok astrolojiye karşı bir ilgimiz olması gerekir. Güneşimizin yerini ve diğer gezegenlerle yaptığı açıları bir astrolog yardımı ile belirlememiz uygun olacaktır. Ayrıca güneşimizin konumunun yorumu tecrübeli bir astrolog tarafından yapılması gerekir. Çünkü Güneş ve Aslan burcu risk aldığımız alandır. Çoğu zaman darbeyi diğer insanların risk olduğunu düşünmediği konularda alır ve zarar görürüz. Zarar gördüğümüz konu, çevremizdeki insanları bile şaşırtabilir. Zaafımızı ve zarar gelecek yeri bilmek çok kritik ve değerli bir bilgidir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum