Gezi & Seyahat

GÜNEYDOĞU'DA MEDENİYETLER BULUŞMASI: VAN


Konuk Yazar 7 Eylül 15:05

Doğunun incisi ve nadide şehirlerimizdendir Van. Van deyince aklımıza kedi ve göl gelse de tarihe tanıklık etmiş bu topraklarda, görmeniz gereken yerler sandığınızdan çok daha fazla. Peki geçmişi Urartulara kadar dayanan Van'ın en güzel yerlerini gezmeye ne dersiniz?

Gezmeye başlamadan önce bu yörenin dünyaca meşhur kedisini biraz anlatayım. İngiliz ve Fransız kaynaklarında Vanlı Türk olarak geçen Van Kedisi, ülkemizde Van gölü havzasında yaşamını sürdüler bir kedi türüdür. Gözleri biri mavi veya yeşil, diğeri altın ya da kehribar rengidir. "Yüzden kedi" olarak da bilinen Van Kedisi, bölgede iklim koşullarına göre havanın sıcak ve kurak olduğu zamanlar göle girerek yüzen bir kedi türüdür. Rivayete göre; Nuh’un Gemisi’nde bulunan hayvanlardan ikisi kızıl ikisi de beyaz toplam dört kedi, kendilerini suya atarak yüzmeye başlar ve sular dağlardan çekildiğinde kendilerini Van Gölü’nde bulurlar. İşte rivayete göre "Vanlı Türk"ün doğuşuna bunlar vesile olmuşlardır.

Van'ın tarihi, M.Ö. 5000-3000 yılları Kalkolitik dönem başlarına kadar uzanmaktadır. M.Ö. 2000 yılında Hurriler ile başlayan egemenlik savaşlarında Van; sırasıyla Urartu, Asurlar, Medler, Persler, Makedonyalılar, Sassaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Büyük Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği altında kalmıştır. Çünkü bölgedeki su kaynakları ve önemli ticaret yollarının kesişim noktasındaki Van, her devletin sahip olmak isteyeceği önemli bir stratejik konuma sahip olmuştur.

Van'ın ismi ise -Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sindeki bilgiye göre- Büyük İskender’in tarafından verilmiştir. Van kalesindeki Vank adlı mabetten yola çıkarak, şehre ismini vermiştir. Fakat başka kaynaklar araştırıldığında akla en yatkın görüş şu: Urartuların kendilerine, Biane veya Viane demelerinden yola çıkarak şehrin şu anki ismini aldığı yönündedir.

Deniz ortasındaki ibadethane: Akdamar Kilisesi

Başlığa bakıp "Van’da deniz ne alaka? "diyebilirsiniz. Ama yöre halkı ve yöreye dışarıdan gelip yerleşmiş halk, kendi aralarında Van Gölü’ne deniz demektedir. Akdamar Kilisesi de, aynı adı taşıyan Akdamar Adası ile birlikte gölün ortasındaki önemli turistik yerlerden biridir.

Yapımı 10. yüzyıla dayanan kilisenin içinde, dini tarihe yönelik olarak çeşitli figürler bulunmaktadır. Ayrıca Abbasiler yoluyla da Orta Asya Türk sanatı etkileri Akdamar Kilisesi’nde görünmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayıyla bu sene, kilisede 9. ayin gerçekleştirildi.

Tabii sadece ayin için değil; günün her anında kiliseye ulaşım mevcut. Gevaş ilçesinden ve adanın karşısında bulunan limandan günün belli saatlerinde adaya ulaşım yapmak mümkün. Özellikle ilkbahar mevsiminde çiçeklerin açması ile birlikte adada harika bir ambiyans yakalamak mümkün.

Bozkırın muhafızı: Hoşap Kalesi

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Güzelsu kasabasında bulunan kale, ismini bölgenin eski ismi olan Hoşap’tan almaktadır. Kalenin yapımına, Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Mahmudi Beyliği tarafından 1643 yılında yapılmıştır.

Kalenin içerisinde, cami kalıntıları ve köy evleri mevcuttur. Kale, ulaşım yolları üzerinde olduğundan dolayı önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca fazla tahribata maruz kalmadığı için geçmiş dönemlerden kalan yapılar sağlamlığını korumaktadır.

Kuş cenneti Erçek Gölü

Van-Çaldıran karayolu üzerinde yer alan Erçek, set gölüdür. Türkiye’de bulunan 453 kuş türünün yarısına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca göl, flamingoların göç yolundaki konaklama ve üreme yerlerinden biridir. Göl havzasında, kuş gözlemevleri bulunmaktadır. Özellikle ekim-kasım aylarında flamingoların konaklamak için uğramaları, doğaseverlerin buraya akın etmesi için yeterli olmaktadır.

Van'ın Kapadokyası

Vanadokya

Van’ın Başkale ilçesine 33 km. uzaklıkta olan Yavuzlar Köyü'nde, peri bacaları ve bu alanda bulunan doğal yollarla oluşmuş tüneller ve mağaralar var. Bölgede bulunan Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların yağmur suları ve rüzgarın etkisiyle şekillendirdiği bu doğal güzellik, Nevşehir’deki peri bacalarını aratmıyor. Bölge halkı tarafından Vanadokya olarak adlandırılan bölge her geçen gün turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Başkale Travertenleri

Van'ı anlatmakla bitiremeyiz tabii. Mesela 1700 metre yükseklikte denize yüzmek, kayak yapmak, su sporları ile uğraşmak, yayla gezilerine katılmak... Kısacası doğayı keşfetmek istiyorsanız seyahat rotanıza Van’ı eklemenizi öneriyorum ve sizi bu nadide şehrimizin diğer güzellikleri ile baş başa bırakıyorum. @umutakmermer

Muradiye Şelalesi
Erciş Balık Bendi
Gürpınar Gökyüzü Gözlem Alanı
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum