Gezi & Seyahat

Gürcistan Seyahati İçin Giriş ve Covid Önlemleri


Züleyha Kork Salantur 4 Ağustos 07:33
Pasaportsuz vizesiz sadece kimlikle girebileceğimiz ülkeleri anlattığım bu yazımda Gürcistan’dan bahsetmiştim. Geçen hafta yaptığım beş günlük Batum - Tiflis gezimin ardından da Gürcistan'a gitmenizi ısrarla öneriyorum. Hem yakın olması hem de Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olması açısından bana sorarsanız rotanıza muhakkak eklemeniz gerekiyor. Üstelik bu kadar yakınımızda bu kadar güzel şehirlerin olduğunu görmenin sizi de çok şaşırtacağına eminim. Gürcistan, covid’den sonra kara kapılarını bize bir süre kapatmış olsa da artık açtı. Tabi bazı şartlar dahilinde. Bu yazımda, Gürcistan’a girerken gereken belgelerden bahsedeceğim. "Gürcistan PCR testi istiyor mu? Gürcistan'a girerken aşı kartı gerekli mi? Gürcistan nerede?" gibi sorularınıza cevap bulacaksınız. Peki o zaman; başlayalım!

Gürcistan nerede?

Gürcistan Türkiye’nin kuzeydoğusunda Artvin’in hemen yanında yer alıyor. Eğer Doğu Karadeniz planınız varsa en azından Batum’u da rotanıza eklemelisiniz. Çünkü Rize’den sadece 2 saat uzaklıkta bir mesafede.

Gürcistan’a nasıl gidilir?

Gürcistan'a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, direk Batum havaalanına uçabilirsiniz ya da Trabzon Havaalanı’na inip oradan otobüslerle geçebilirsiniz. Ama karayolu düşünüyorsanız Sarp Sınır Kapısı’ndan geçmeniz gerekiyor.

Sarp Sınır Kapısı’na nasıl gidilir?

Sınıra Trabzon'dan ya da Rize’den her saat başı Prenskale otobüsleriyle gidiliyor. 35 TL ücretle direkt olarak sınır kapısına ulaşabiliyorsunuz.

Sınırda istenen belgeler

Geldik en önemli bölüme. Öncelikle -ki bu bilgi sanırım çoğu yerde yok- maalesef, kapıdan öyle her istediğimiz saatte girip çıkamıyoruz. Türkiye saatiyle sabah 9’dan akşam 7’ye kadar giriş çıkışlar açık. Biz bunu tesadüfen öğrendik. Hatta şansımız yaver gitmeseydi büyük ihtimalle kapıda kalacaktık. Çünkü Batum tarafından Türkiye’ye girmek için sınıra geldiğimizde saat 18.55 idi. Biz bilmeden doğaçlama bir şekilde geçtikten sonra bizim tarafta kuş uçmaz kervan geçmez bir sessizlik olduğunu fark ettik. Gene tesadüfen denk gelen bir minibüs şoförü sayesinde durumu öğrendik ve son anda girdiğimizi fark edip "ne şans ama" nidaları attık diyebilirim. O yüzden bu saat konusuna dikkat etmenizde fayda var ki ne zaman kaldırılacağı belirsiz. Eğer kaldırıldığı bilgisini alırsam bu yazıyı da güncellerim mutlaka.

Aşı kartı

İlla ki aşı kartı istenmiyor ama eğer 3 günden fazla kalmayı planlıyorsanız aşı kartınız olsa iyi olur. Yoksa Gürcistan’da üç günde bir PCR testi yaptırmanız gerekiyor ve eğer yaptırmazsanız 2000 lari (yaklaşık 6000 TL) ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

PCR testi

Son 72 saatte yapılmış PCR testiniz mutlaka olmalı. Eğer aşı kartınız yoksa ve Gürcüstan’da PCR testi yaptırmanız gerekiyorsa kalacağınız otel PCR testi konusunda yardımcı oluyor ve yaklaşık 120 lari civarı ücretle testinizi yaptırabiliyorsunuz. Bir de Türkiye’de de yurtdışına çıkış amaçlı kullanabileceğiniz PCR testini devlet hastanelerinde 170 TL'ye yaptırabilirsiniz. Covid polikliniklerinde “yurtdışı için PCR testi olmak istiyorum” şeklinde belirtmeniz yeterli. Yurtdışı PCR testlerinde, özellikle “yurtdışında kullanılabilir” şeklinde bir ibare var. Normal PCR testlerindeyurtdışına çıkışlarda geçerli değildir” ibaresi mevcut ve gümrükte asla kabul edilmiyor. Sınırdan geri çeviriyorlar, bilginiz olsun. O yüzden yurtdışına çıkma amaçlı PCR testi yaptırmak istediğinizi mutlaka belirtin. PCR testi yaklaşık 15-20 saatte çıkıyor, planlamanızda bunu da dikkate alın. Bu arada aşı kartınızın ve CPR testinizin çıktısını almanıza gerek yok. Telefondan göstermeniz yeterli oluyor.

Yurtdışı çıkış harcı

Yurtdışı çıkış pulu
Gümrüğe girdiğinizde pasaport kontrolünden önce harç pulu veznesinde 50 TL harç ödeyerek yurtdışı çıkış pulunuzu alabiliyorsunuz. Tabii sıra beklemek istemezseniz İnteraktif Vergi Dairesi web sitesinden Hızlı Ödeme - Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme - Yurt Dışına Çıkış Harcını Ödeme adımlarını takip ederek deödeme yapabilirsiniz. İnternet üzerinden ödeme yaptığınızda direkt sisteme düşüyor ve herhangi bir belge göstermenize gerek kalmıyor. Bu arada 7 yaşından küçük çocuğunuza pul almak zorunda değilsiniz. Sadece bizim ülkemize has bir durum olan yurtdışı çıkış pulunun geçmişinden de bahsetmeden edemeyeceğim. İlk olarak 2001’de uygulamaya konmuştur. O dönem yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Toplu Konut Fonuna aktarılmasına karar verilerek yurt dışı çıkış harcı uygulamasına geçilmiştir. İlk başlarda 70 TL olan çıkış harcı sonra 15 TL'ye düşürülerek tamamı Toplu Konut İdaresine aktarılıyormuş. Fakat 2019’dan itibaren 50 TL’ye çıkarılan harcın -yine 15 TL’si Toplu Konut İdaresi’ne aktarılırken- kalanı bütçeye gelir olarak kaydedilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası

İstenilen belgeler arasında bu da var ama biz yaptırmadık ve sorun da yaşamadık. Seyahat sağlık sigortasını internet bankacılığından yapabileceğiniz gibi çeşitli sigorta firmalarından da online olarak yapabilirsiniz.

Giriş - Çıkış formu

Bu form, harç pulu yatırılan birimde dolduruluyor ve çıkarken de yanınızda olması gerekiyor. O yüzden gezi süreniz boyunca formu sakın kaybetmeyin.

Gürcistan’a giriş için kayıt formu

Gürcistan kontrol kısmına geçtiğinizde sizden bir aplikasyon kodu isteyecekler. Bu kodu almak için bu formu internet üzerinden doldurmuş olmanız gerekiyor. Bu formu doldurduğunuzda mailinize gelen kodu Gürcü polislere gösteriyorsunuz. Formu bu linkten doldurabilirsiniz. Bütün belgeleriniz hazırsa Gürcistan’a hoş geldiniz. Gezinizin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz. Son olarak son zamanlarda internette paylaşılan bir fotoğraf var: Sözde bütün sınır kapılarının tabelalarda “Güle Güle” anlamında “Good Bye” yazarken Gürcistan’dan Türkiye’ye dönerken “Good Luck” -yani iyi şanslar- yazıyormuş. Ben dönerken özellikle o tabelaya baktım. “Happy Journey” -yani “İyi Tatiller”- yazıyor. Tabelayı değiştirdiklerini sanmıyorum. Demek ki her internet yalanına da inanmamak lazım. O zaman hepinize “Happy Journey”. Detaylı Batum yazısında buluşmak üzere şimdilik vedalaşıyorum!
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum