Sinema & TV

Hangi Netflix Belgeselini İzleyelim-1?


Onur Ömer Düzgün 20 Kasım 08:42
Tiyatro seven bir insan olarak Netflix üzerinde "İyi Ki Yapmışım"ı görünce hemen izlemeye başladım. Metin Akpınar - Zeki Alasya ikilisinin kurduğu Deve Kuşu Kabare'yi çok severim. İnternet üzerinden izleme şansı bulduğum tüm bölümleri izlemişimdir. Zamanında yakaladıkları başarının dünya üzerindeki örnekleri sayılıdır. Bu bağlamda "Netflix üzerinde hangi belgeselleri izleyebiliriz?" sorusuna cevap arayacağız. Bu yazıda karavan belgesel setlerinde.

Doğayı ve hayvanları sevenlere: "Gezegenimiz"

Doğal güzellikleri ve vahşi yaşamları konu alan bu belgeselde, "Gezegenimiz"e ne kadar haksızlık ettiğimizi tüm çıplaklığı ile görüyoruz. Yolunuz bazen kutup ayıları ile kesişiyor, bazen orangutanlar ile, bazense köpek balıkları ile... Bunlar olurken diğer belgesellerde olan av ve avcı ilişkisini unutun. Bu belgeselde bu tür sahneler dikkatinizi çekmiyor. Aksine dikkatinizi küresel iklim değişikliği ve biz insanların dünyaya verdiğimiz zarara çekmek istiyor. Yağmur ormanlarının tahrip edilmesi, buzulların erimesi ve bunlara bağlı olarak canlı türlerinin yaşadığı sorunlar ile yüzleşiyoruz muhteşem görselliği barındıran belgeseli izlerken. Ayrıca her bölümün sonunda "Harekete geç" diyerek bir adres veriliyor. "Dünyamıza hala sahip çıkabiliriz geç değil" sloganı ile yapabileceklerimiz sıralanıyor.
https://youtu.be/aETNYyrqNYE

Efsaneler kolay yetişmez: "Last Dance"

İkinci belgeselimiz yaşayan efsane Micheal Jordan'ın basketbol yaşamını konu alıyor. Jordan'ın basketbol kariyeri nasıl başladı? Amerika'nın takım sporlarında en başarılı performanslarından birisine sahip 90'ların Bulls'u ile yolu nasıl kesişti? Neler yaşadı da baskete ara verip beyzbol oynadı? Chicago Bulls efsane başarılar kazanırken takım içinde neler yaşandı? Tüm bu sorularımızın cevabını fazlası ile alıyoruz. Çünkü belgesel ekibi en özel, en görülmemiş ve çekilmesi zor anları tüm çıplaklığı ile ekrana getirmiş. Ayrıca Jordan'ın rekabet hastalığından Scottie Pippen'ın yardımcı oyunculuğuna, Dennis Rodman'ın uçarılıklarından savaştan kaçıp kendini farklı bir savaşta bulan Tony Kukoc gibi alt konular ile dizi derinleştirilmiş.
https://youtu.be/VCUCTRAo7kQ

Çocukluğundan beri konsol oyun severlere: "High Score"

El atarisi, tetris, televizyon atarisi, atari salonlarında geçti benim çocukluğum. Oyun konsollarını hala çok sever ve oğlumla oynarım. Eğer benimle aynı zevke sahipseniz Space Invader'den Pacman'a, Mario'dan Sonic'e, Street Fighter'dan Mortal Combat'a -ki neden "C" ile yazıldığı bile var içerikte- kadar oyunların nasıl ortaya çıktığına ve sosyal hayata nasıl etki ettiğine dair bilmediklerimizi öğreniyoruz. Özellikle benim en hoşuma giden kısım, oyun tarihine yön veren Space Invader'in bir kitap sayesinde ortaya çıkması. Tamamını açıklamayayım. Belki merak edip izlersiniz.
https://youtu.be/N29w7aldHpM

Gişe rekortmeni filmlerin kamera arkası: "The Movies That Made Us"

Filmleri izleyip onlar hakkında konuşmak zevkli bir durum. Peki o filmler çekilirken ne gibi zorluklar yaşanmış? Gişe başarısı nasıl gelmiş? Hangi oyuncunun ne gibi garip takıntıları varmış? Hangi filmler az daha iptal ediliyormuş? İşte bu sorularımıza cevap bulacağız bu belgesel sayesinde. Jurassic Park, Back To The Future, Forrest Gump ve Ghost Buster gibi benim favori filmlerimden bahsettikleri bölümleri bu nedenle nefes almadan izledim.
https://youtu.be/KmxU31re22k

Ve tabii ki "İyi Ki Yapmışım"

Bu belgeselde Metin Akpınar'ın tiyatroya nasıl başladığına, Zeki Alasya ile yollarının nasıl kesiştiğine, Deve Kuşu Kabare'nin nasıl kurulduğuna, başarılarına, başarısızlıklarına birer birer şahit oluyoruz. Bazen onlar ile birlikte mutlu oluyoruz bazen üzülüyoruz. Ayrıca Metin Akpınar'ı arkadaşlarının ağzından da dinliyoruz. Neticede bu bir kabare değil mi? Türkiye'de ilk kabare oynatılacağı zaman oyuncuların vesika almak zorunda kalması, darbelerden sonra bile nasıl devam ettiklerini, kendilerini izlemeye gelen bürokratların tepkilerini izlerken yakın Türkiye tarihini de inceliyoruz.
Belgesel

Bonus: "Çok Gizli UFO Projeleri"

Uzayın bilinmezliği cezbedicidir. "Bu evrende yalnız mıyız?" diye sorgulatıyor. Amerika'nın UFO görüntülerini medya ile paylaşması ve bu zamana kadar konu hakkında ketum olması -hatta inkar boyutuna varması- belgeselde uzunca irdeleniyor. Belgesel Pentagon'dan sızan resmi belgeleri izleyicilere sunuyor. Özetle seyirciye, "Acaba?" dedirtiyor.
https://youtu.be/PKqujexw7Ds
Dizi izlemekten sıkılınca belgesel izlemeye başlıyorum. Biraz biriksin yakında bir liste daha yaparım. Bana önereceğiniz belgeseller varsa öneriye açık olduğumu biliyorsunuz. Which documentaries should be watched on Netflix? What are my favorite documentaries? Last Dance, High Score, Our Planet, The Movies That Made Us, UFO
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum