Bilim & Teknoloji

Hangi Sunum Daha İyiydi: Samsung vs. Xiaomi


Uğur İşçeviren 12 Ağustos 07:17
Teknoloji uzun zamandır Doğu'dan yükseliyor. Artık Apple sunumlarında heyecanlanmıyoruz. Jobs sonrası dönemde Huawei, Samsung ve özellikle Xiaomi sunumlarında, Apple'dan alışkın olduğumuz heyecan verici yeniliklere şahit oluyoruz. Bu hafta iki Uzakdoğu markası ardı ardına sunumlar yaptı. Hem Samsung hem de Xiaomi yeni ürünlerini tanıttı. Peki hangisi daha ilgi çekiciydi? Gelin birlikte bakalım.

Xiaomi şov yaptı

Son dönemin en inovatif firması Xiaomi. Eskiden her ay bir telefon tanıtan firma, artık neredeyse her ay yeni bir teknoloji ile karşımıza çıkıyor. Bu sunumda da yeni nesil teknolojilerle karşımızdaydı. Xiaomi'nin tanıtımında dört ürün vardı. Mi Mix 4, Mi Pad 5, Xiaomi Sound ve Cyberdog... Tabii ki en büyük lansman ürünü, Mi Mix 4 oldu. Bu telefonun en can alıcı kısmı ise ekran altı kamera (CUP) teknolojisi. Piyasada hiçbir örneği olmayan bu teknoloji ile ön kamera "neredeyse" görünmez oluyor. Ancak mikro elmas şeklindeki piksellerin ve yeniden tasarlanmış devre dizisinin kullanımı sayesinde ekran, kameranın net görüntüler yakalamasını sağlıyor. Sonuçta kesintisiz gerçek tam ekran ile karşımıza çıkıyor Mi Mix 4. Sadece 15 dakikada %100 şarj olması da cabası. Standart olarak ekran özellikleri ise, 10 bit renk, 120Hz yenileme hızı ve 6.67 inç 1080p AMOLED kavisli ekrandır. Ne yazık ki küresel pazara çıkma ihtimali düşük.
Android tablet piyasasını uzun zamandır Huawei ve Samsung'a bırakan Xiaomi, sonunda sahalara geri döndü. Üstelik oldukça rekabetçi modellerle. Standart ve pro sürümleri olan tabletler 11" ve 2.5K (2560x1600) LCD ekrana sahip. Dolby Vision ile gelen tabletlerde pro sürüm Snapdragon 870 işlemci, 67W hızlı şarj, parmak izi sensörü ile fark yaratıyor. Hem klavye hem de kalem desteği mevcut.  
Mi Pad 5 kalem ve klavye desteği ile geliyor.

Harman-Kardon etkisi

Xiaomi'nin, sunumdaki küçük sürprizi ise Xiaomi Sound oldu. Kendisi küçük olsa da Harman-Kardon desteği ile çıkardığı ses çok büyük. Zira 360 derece ve yüksek çözünürlüklü ses kalitesi sunan bu küçük cihaz, evinizi konser alanına çevirme yeteneğine sahip. Apple'ın Homepod mini cihazının rakibi olan Xiaomi Sound'un fiyatı da uygun üstelik: 76 $!
Homepod killer Xiaomi Sound
Gelelim sunumun en eğlenceli anına. Adeta Boston Dynamics'in robotuna nazire yapan Cyberdog, herhangi bir fonksiyona sahip değil. Aslında Boston Dynamics'in robot köpeği Spot'un siyahi ikizi gibi olan bu robot köpek, şeklen çok yaratıcı değil ama esas amaç da bu değil zaten. Tanıtımı gibi eğlence amaçlı. Yani bir nevi oyuncak. Xiaomi içinse bir ön gösterim. "Peki almaya değer mi?" derseniz eğer 1500 $'lık bir oyuncak alacak gücünüz varsa gerçekten ilginç bir deneyim.
Spot, bak işine kardeşim!
Yani Xiaomi bu sunumda kendi adına oldukça önemli ve rekabetçi ürünlerle yer aldı. Özellikle Mi Mix 4'ün devrimsel özelliğini ve Mİ Pad 5'in de tablet pazarındaki etkisini düşünürsek fazlasıyla başarılı bir sunumdu. Bu vesileyle Eylül sunumuna hazırlanan Tim Cook'a da buradan sevgiler yollayalım.

Samsung katlanabilir şov yaptı

Açıkçası Samsung'un yıllardır en çok satan telefon markası olma hegemonyasına son veren Xiaomi'ye karşı ciddi bir atılım yapması şarttı. Bunu kısmen yaptı diyebiliriz. Esnek ekran teknolojisine en çabuk adapte olan Samsung hem bu alandaki deneyimlerini geliştirdi hem de uçuk fiyatlar yerine makul bir seviye belirledi. Telefonun katlanabilirliğini simgeleyen Z harfi ile anılan seride iki model tanıttı Güney Koreli firma: Galaxy Flip 3 ve Galaxy Fold 3. Her ikisinde de var olan deneyimi geliştirdiği için esnek ekranların kralı, şimdilik Samsung. Her iki modelde de, esnek ekranlarının dayanıklılığını önceki modellere göre yaklaşık yüzde 80 arttırdı. Suya dayanıklı IPX8 sertifikası ile gelen alüminyum kasaları son derece sağlam. Corning Gorilla Glass Victus korumalı ekranlar da öyle. Bu noktada X- faktör özelliklerini inceleyecek olursak Fold 3; ekran altı kamerasına sahip ancak Xiaomi gibi üstün özellikleri yok. Sanki yok dememiş olmak için koyulmuş gibi demode bir ön kamera. Açıkçası kamera detayları hayal kırıklığı... Bataryası ilginç bir şekilde Fold 2'ye göre küçük (4400 mAh) ama firmanın dediğine göre yeni model %29 daha az enerji tüketiyor. Kalem desteği var ve bunun için işin erbabı Wacom ile çalıştı. Yani aslında bu seride tasarım ve ekran dışında -özellikle kamerada- ciddi bir yeniliğe gitmedi Samsung.
Flip 3'te durum pek farklı değil. Abisi gibi ekran yenileme hızı artan model, daha uygun fiyatlı. Tasarım olarak biraz daha incelse de genel performans ve kamera değerlerinde ciddi bir değişim yok. Yani Apple gibi tasarım odaklı bir model geliştirme yöntemi bu. Burada iki seçenek var. Ya cebinize standart bit telefon koyup kullanırken tablete çevireceksiniz ya da küçük bir telefon koyup kullanırken standart bir ekrana erişeceksiniz. Seçim sizin.

Giyilebilir teknoloji de tanıtıldı

Tanıtımın diğer iki üyesi Galaxy Buds 2 ve Galaxy Watch 4 oldu. Açıkçası Samsung'un kulaklık kategorisindeki Buds Live tasarımı son derece cesur ve farklı idi. Sonrasında klasik sayılabilecek tasarımlara yönelmesi sıradanlaştırsa da, Buds serisi oldukça başarılı. Bu nesilde de ANC, üç mikrofon, ses kayıt ünitesi ve akıllı öğrenme gibi özelliklerle geliyor. Yani Buds serisi de ciddi bir değişim yaşamıyor.
Galaxy Watch 4'te ise durum tam tersine. İşletim sisteminde sonunda Wear OS'a geçen Samsung böylece Spotify ve Maps ile tam uyumlu hale geldi. Wear OS zaten son derece iyi bir geliştirme iken üstüne bir de "biyoaktif sensörler" eklendi. Bu sensörler her zaman olduğu üzere kan basıncı, SPO2 ve kalp atışını incelerken esas bomba iskelet kası, bazal metabolizma hızı, vücut suyu ve vücut yağ yüzdesi gibi ölçümlerle vücut analizi yapması. Aktif spor yapanların çok önem verdiği bir konu bu. Hele ki kilosundan şikayetçi olanlar için... Bunun dışında tasarım değişiklikleri Galaxy Watch 4 için de geçerli ve bu sefer cidden iyi olmuş. Watch 3 modelinde demode tasarım ve renkler sunmuştu Samsung. Bu sefer çok ufak değişimler yaparak son derece ikonik bir tasarım çizgisi yakalamış. Tabii geleneksel döner çerçeve yine mevcut. Özellikle metal görünümlü model son derece premium duruyor.

Hangi sunum daha başarılıydı?

İki sunumu kıyaslarsak eğer Samsung, tasarım ve dayanıklılık odaklı bir sunum yaptı. Yani var olan teknolojiyi geliştirip tasarım ve makyaj ile piyasaya sürdü. Bu yüzden piyasa rekabeti açısında güçlü bir sunum olsa da inovasyon açısından oldukça zayıftı. Ama esnek ekranlara ilgi duyanlar için artık son derece güçlü bir model sundu piyasaya. Yani Samsung, kendi için küçük insanlık için büyük sayılabilecek bir sunum yaptı: Artık katlanabilir ekranlar güvenilir ve dayanıklı! Xiaomi ise -devrimsel bir ürün geliştirmese de- bu inovasyonu gerçek anlamda ilk defa kullanan firma olarak bu sunumda fark yarattı. Tabii ekran altı kamera deneyimi, çentikle uğraşan firmalar için de örnek olur umarım. Bunun dışında pil teknolojilerinde zaten önde olan Xiaomi'nin, artık robotik teknolojilerde de varlığını hissettireceği kaçınılmaz bir gerçek. Zira Cyberdog, tüketici odaklı üründen daha çok bir niyet mektubu sanırım. Mobil piyasayı sallayan şirket, elektrikli araç piyasasında da ayak seslerini duyurmuştu. Bugünkü sunum gösteriyor ki sırada robotik teknolojiler var.

LAUNCED UNPACKED inovation new products. You should look this article. What's new? It's very important.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum