Bilim & Teknoloji Gezi & Seyahat

Hangisi Daha İyi: Google Maps vs. Yandex Haritalar


Konuk Yazar 11 Haziran 17:06

Yaşamımız boyunca her gün sorduğumuz veya cevaplamamız gereken bir soru varsa o da kesinlikle şu: "Neredesin?" Peki, "sen neredesin" diye bana soracak olursanız karga.la platformunda her yerdeyim. Artık yazılarımı #nevarneyokkargala diyerek paylaşmak için buradayım; hoş geldim.

Günümüz teknolojisinde internete ve konum servisine sahip tüm cihazlarda “neredesin?” sorusunun cevabı çok basitçe "konum atıyorum" oluyor. Bu sorunun cevabı akıllı telefonlar hayatımıza girmeden önce, mahalle ismiyle başlayıp cadde/sokak/bulvar/meydan ismi ile devam ederdi. Çoğunlukla bulamadığımız bina kapı numaralarıyla da son bulurdu. Günümüzde ise kimi zaman kargocu abinin eve gelmeden "evi bulamadık" diye araması veya eve sipariş edilen yemeğin adres yazmanıza rağmen konumunuzu da paylaşmamızı istemesiyle karşılaşıyoruz.

Haritalar konusunda mesleki deneyim sahibi ve her gün "neredesin" sorusuna cevap arayan biri olarak anlatayım. Haritalara en çok neden ihtiyaç duyarız?

  • Rota oluşturmak
  • Zaman ve mesafe hesaplamak
  • En yakın eczane, market, benzin istasyonu vb. aramak
  • "Neredesin" diye sorulunca konum paylaşmak

En çok kullanılan harita uygulamaları

Günümüzde kişisel veya profesyonel çeşitli sorunları çözmek için neredeyse her gün harita servislerini kullanıyoruz. Aslında harita servis sağlayıcıları arasında birçok uygulama var. Peki, hangi harita uygulaması daha iyidir? Akıllı cihazlarda kullanılan uygulama marketlerde en çok indirilen harita uygulamaları hangileridir?

Ancak bunca rağmen son kullanıcının konum servisi tercihi genellikle Google Maps ve Yandex Haritalar. Hatta bu iki harita servisi AppStore ve Google Play’de son kullanıcılar tarafından en fazla indirilen uygulamalardandır.

Hem Google Maps hem de Yandex Haritalar, kullanıcılara dünyanın her yerinde harita görüntüleme olanağı sunar. Bu harita servisleri bir rota oluştururken noktalar arasındaki mesafeyi ve zaman matrisini hesaplar. Ayrıca servislerin her birinde verimli bir rota oluşturma seçeneği vardır. 

Google'a ait Android platformunda, kullanıcılar yeni bir telefon satın aldığında Google uygulamaları ön yüklü olarak gelmektedir. Yani erişimi kolay ve üreticinin Google olması nedeniyle Google Maps, ülkemizde en çok kullanılan uygulama haline gelmektedir. Rusya’da ise tam tersi bir durum var. Oradaki kullanıcılar da Yandex uygulamalarını yeni aldıkları cihazlarda görmektedir. Dolayısıyla bu durum bilinirliği ve kullanıcı sayısını etkilemektedir.

Yandex bölgesel olarak bir adım önde

Google'a ait Android platformunda, kullanıcılar yeni bir telefon satın aldığında Google uygulamaları ön yüklü olarak gelmektedir. Yani erişimi kolay ve servis sağlayıcısın Google olması nedeniyle Google Maps, ülkemizde en çok kullanılan uygulama haline getirmektedir. Rusya’da ise tam tersi bir durum var. Oradaki kullanıcılar Yandex uygulamalarını yeni aldıkları cihazlarda görmektedir. Bu durum da bilinirliği ve kullanıcı sayısını etkilemektedir.

Yandex harita uygulaması ise Google Maps ile kıyaslandığında kullanıcı tarafından daha hızlı güncelleme yapılabilen ve geri dönüş alınan bir servis. Ayrıca Google Maps kadar gelişmiş ve içerik konusunda geniş bir yapıya sahiptir. Park yeri, yürüyüş yolları, yaya çizgileri, merdiven, yaya üst geçit ve yaya alt geçit gibi detayların sunulması Yandex Haritalar'ın en beğendiğim ve fark yaratan özelliklerindendir. Yani ülkemizde Yandex'in bir adım önde olduğunu düşünüyorum.

Her iki uygulamanın da farklı ve başarılı yönleri var. Yapmanız gereken size uygun olanına karar vermek. Sonuç olarak kullanıcı deneyimize göre en doğru karar yine siz vereceksiniz. Sizce hangisi daha iyi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum