Aktüel Bilim & Teknoloji

Hangisi Daha İyi: Whatsapp vs. Telegram


Uğur İşçeviren 19 Nisan 09:58

Mesajlaşmak deyince artık aklımıza iki uygulama geliyor. Akıllı telefon çağının vazgeçilmez uygulaması Whatsapp ve son yılların yükselen yıldızı Telegram. Her ne kadar alternatifleri olsa da artık ikisi de rakipsiz diyebiliriz. Tek rakipleri kendileri... Amerikalı Whatsapp'a karşı Rusların Telegram'ı... Dünyanın doğusu ile batısından esen bu rekabet esasen tatlı ama içeriye biraz girince anlıyoruz ki tatsız durumlar da mevcut.

Whatsapp 24 Şubat 2009'da California'da eski Yahoo! çalışanları Brian Acton ve Jan Koum tarafından kuruldu. Ardından 2014 yılında -Google'ın defalarca denemesine karşın- 19 milyar dolara Facebook'a satıldı. Kurucu isimler şimdi Signal uygulamasının geliştiricileri ancak henüz bu yazıya dahil olacak kadar popüler değiller. Whatsapp'ın bugün yaklaşık 2 milyar aktif kullanıcısı var.

Telegram ise 2013 yılında iki Rus tarafından (Nikolai ve Pavel Durov) kuruldu. Aslında ilk yılları çok iç açıcı geçmese de Ocak 2021'deki Facebook gizlilik politikası ile ortalık karıştı. Bir yerde kendi ayağına sıkan Whatsapp yeni bir rakip yarattı: Telegram... O güne kadar ortalama bir seyri olan Rus firma fırsatı değerlendirdi. Kısa zamanda 500 milyon kullanıcıya erişen firmanın bu yılki hedefi 1 milyar aktif kullanıcı.

Bu rekabetin en çok biz kullanıcılara yarayacağı kesin olsa da henüz iki firma da kendisini öne atamadı. Peki mevcut şartlarda hangisi daha kullanıcı dostu?

Gizlilik her şeyden önemlidir

Gizlilik hususunda iki firmanın farklı dinamikleri mevcut ancak açıkçası kopan yaygara çok da anlamlı değil. Whatsapp yazışmalarınızı uçtan uca şifreliyor. Yani iki kişi dışında kimse o mesajlara erişemiyor. Firma da dahil... Ancak bu protokol açık kaynaklı. Yani isteyen herkes protokole erişim sağlar. Olası bir hack durumunu dikkate almalıyız. Bunun dışında Whatsapp, IP adresiniz, adınız ve cep telefonu numaranız, konum geçmişiniz, kişileriniz ve telefon numaraları , hatta cihaz türünüz dahil her bilgiye erişiyor.

Telegram ise sunucu kaynaklı bir model kullanıyor ve bütün bilgileri sunucularında 12 aya kadar kaydediyor. Gerektiğinde bilgiyi çekip kullanma hakkında da sahip. Ayrıca sunuculara erişen birisi de profilinize erişebilir. Sadece iki kişilik mesajlarını sunucu ile sizin aranızda şifreli. Yani kopan yaygarada Telegram sadece kartını iyi oynadı. Yoksa iki uygulamada da arka kapılarımız açık.

Gelelim kullanıcı deneyimi kısmına. Telegram'ın gizli sohbet özelliği bariz bir üstünlük. Gizli sohbetler, kullanıcıların mesaj iletmesine veya ekran görüntüsü almasına izin vermez, bu nedenle verileriniz oldukça güvenlidir. Tabii bu sistem harici bir cihazla görüntü almaya engel değil! Ama yine de güvende hissettiriyor. Bunun dışında Telegram uzun zamandır süreli mesaj özelliğine sahip iken Whatsapp yakın zamanda bu özelliği tanıttı. Bence Telegram adına diğer bir "hoş" özellik de sildiğini mesaja dair "bu mesaj silindi" uyarısının olmaması. Sonuçta kim sildiği bir mesaj için kabak gibi bir uyarı kalmasını ister ki?..

Erişim kabiliyeti

Whatsapp'ın bariz bir üstünlüğünün olduğu tek husus bu sanırım. Kullanıcı sayısı... Yani sayılarla sabit. Dünyanın neredeyse dörtte biri bu Whatsapp'ın içinde ve birbirine bağlı. Bu erişim yeteneği Amerikalı firmayı benzersiz kılıyor. Rusların amacı ise yakında yarısına erişmek!

Ancak bu durumda da Whatsapp'ın kısıtlayıcı bir yanı var. 2 milyar insana erişim var ama bunların sadece 256 tanesi ile aynı anda grup sohbeti yapabilirsiniz. 256 sayısı neden az olsun ki diye düşünüyorsanız Telegram'ın sayısını bilmiyorsunuz demektir: 200.000... Evet; Telegram aynı anda 200.00 kullanıcıya destek veriyor. Bu da özellikle dünyanın dört bir yanından birbiri ile iletişim kurmak isteyen devasa topluluklar için adresi direkt olarak Telegram yapıyor. Kripto toplulukları, oyun grupları gibi yüksek etkileşimli organizasyonlar Telegram sunucularında cirit atıyor. Artık her topluluğun bir Telegram hesabı var!

Fonksiyonel özelliklerde Telegram

Bir video çektiniz. Yakınınızın da görmesini istiyorsunuz ve biraz uzun. Üzgünüm. Whatsapp buna izin vermez. Maksimum dosya boyutu 100 MB. Günümüzde ortalam bir video boyutunun zaten 100 MB'den başladığını düşünürsek Whatsapp bu ufak soruna büyük bir çözüm getirmeli; bu şart. Çünkü abartmayı seven Ruslar, bu konuda da abartıyor ve tam 2 GB dosya paylaşımına izin veriyor. Yani isterseniz şöyle milenyumun başında çekilmiş bir filmi Telegram üzerinden paylaşabilirsiniz. Mesela Lord Of The Rings dosyasını Telegram ile göndermeniz mümkün. Bunu Whastapp ile yapmaya kalkarsanız sanırım Shire'dan çıkmadan video biter.

Dosya paylaşımındaki bu bariz fark platform skalasına da yansıyor. Zira Telegram mobil telefon ve masaüstü desteği dışında iPad, tablet ve hatta iPod desteğine bile sahip. Ancak Whatsapp henüz tabletlerde aktif değil. Bunun sebebi ya da sonucu olarak da kişi eklemek için Telegram'da anonim hesap adınızı kullanabilirken Whatsapp'ta bir telefon numarası şart. Böyle olunca birden fazla mobil cihazda erişim olmuyor. -Yakın zamanda 4 cihaza kadar "kısmen" güncellendi.- Yani bir mobil cihaza bağlanınca diğer cihazdaki hesabınız siliniyor. Ancak Telegram iki cihaza kadar destek veriyor.

Telegram ve WhatsApp arasındaki önemli farklardan biri de şu. Telegram 6 ay kullanamdığınız hesabınızı sildikten sonra tüm mesajlarınızı, resimlerinizi, kişilerinizi, tüm verilerinizi siler. Bu süre Whatsapp için 4 aydır ve aynı cihazda WhatsApp'a kaydolursanız, yerel olarak depolanan içeriğiniz yeniden görünecektir.

Her iki uygulamanın da belirli özellikleri itibari ile avantajlı olduğu kesin. Bence kısmen güvenli, daha kolay ve eğlenceli bir sohbet için doğru seçim Telegram. Ama ne yazık ki çevrenizde bunun için ikna etmeniz gereken kocaman bir kalabalık var. Whatsapp ise yıllardır süregelen hakimiyeti ile hala birçoğumuz için ilk tercih ve bu onu daha kolay kılıyor. Sizin tercihiniz hangisi?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum