Bilim & Teknoloji

Hangisi Daha İyi: XBox vs. Playstation


Uğur İşçeviren 2 Nisan 14:21

Havalar yavaş yavaş ısınırken kısıtlamaya tabi günlerinizde evinizde keyifli vakit geçirebileceğiniz az şey vardır. Müzik, kitap, internet ve film... "Gamer" iseniz zaten fazla seçeneğiniz yoktur. Eğer hala aklına bir şey gelmediyse bu yazıyı okuma sevgili okuyucu ama devam ediyorsan hazır ol: Konsol savaşları başlıyor. 2020 yılında dillenip 2021’e sarkan savaş, havalar gibi yavaş ısınıyor. Hatta Sony sağ olsun henüz başlamadı bile. Ama yaz aylarına doğru özellikle ülkemizin de dahil olduğu ikinci parti dağıtımlar da tamamlandığında artık karar vermemiz gerekecek: Sony’nin Playstation’ımı yoksa Microsoft’ un Xbox’u mu?.. Bu soruyu cevaplarken odaklanacağımız üç ana başlık var: İçerik, fiyatlandırma ve donanım gücü.

Nerede o eski Sony?

Bu üç başlığın en önemlisi hepimiz için içerik olsa gerek. Çünkü içerik yoksa konsol 3310’ a dönmüş akıllı telefondan farksız oluyor. Zira bunun en iyi örneği de Apple TV. Bütün ürünleriyle müşterilerini içeriğe boğan sevgili Apple, arcade uygulaması ile müşterilerinin ağzına bir parmak bal çalıp bıraktı. Aslında iyi bir konsol olabilecekken konsolcuktan hallice bir Apple TV deneyimi ortaya çıktı. İşte bu yüzden her iki ana konsol üreticisi de oyuncularına exclusive oyunlar (oyun konsoluna özel oyun) vaat ediyor. Bu yazıyı okuyan herkesin malumudur aslında; Sony’'nin alamet- i farikası God of War ile Uncharted serisidir. Zaten yeni konsolda da Sony stüdyoları çalışmalara başladı. Yani var olan dopdolu bir stüdyo kalabalığı ile Sony’ nin içerik konusunda asla sıkıntı çekmeyeceğini biliyoruz.

Burada esas olan Microsoft ve Başkan Phil Spencer... Belli ki bu konuda gözünü karartmış. Adeta şampiyonluğa gözünü dikmiş kulüp başkanı gibi... Umut vaat eden hangi oyun stüdyosu varsa basıyor parayı. Florentino Perez’in kulakları çınlasın. Önce yakın dostu EA ile anlaşan firma ardından bombayı patlattı ve Bethesda’yı kadroya kattı. Kendine ait stüdyo alt yapısı zaten sağlam olan Microsoft yakında Los Galacticos’a dönüşürse şaşırmayın. Yani içerik konusunda bir önceki nesilde bariz olan Sony üstünlüğü bu nesilde tamamen ortadan kalkmış gözüküyor. Hatta yakın zamanda denge Microsoft lehine bile değişebilir.

Güler yüzlü esnaf Microsoft

Baştan söyleyeyim; fiyat konusunda Xbox, Playstation’a karşı orantısız güç kullanıyor. Cihazların her ikisi de tüm versiyonlarında benzer fiyatlara sahip. Esas fark oyun satın alırken ortaya çıkıyor. Sebebi de üç kelime; o da şöyle: Xbox Game Pass! Microsoft artık dünyada hakim model olan abonelik sistemi ile -çok daha uygun fiyata- oyuncularına yüzlerce A+ oyun sunuyor. Sony ise PSN Plus sistemi ile her ay oyun hediye ediyor. Tabi bu oyunlar çoğunlukla emekli devlet memuru tadında kendi halinde oyunlar. Aradaki fiyat farkı da cabası... Belki PS koleksiyonu yeni konsol oyuncularını bir nebze mutlu edebilir. Eski konsol oyuncular ise oyunların çoğunu çoktan bitirmiş vaziyette olacaktır. Çok uzatmaya gerek yok aslında; fiyatlandırma konusunda Sony şımarık çocuk... Microsoft ise müşteriyi bağlamak için güler yüzünden ödün vermeyen esnaf gibi adeta. Sonuçta müşteri veli nimettir ve Microsoft bunu farkında. Sony’nin koleksiyon içeriğini arttırması belki işleri değiştirir.

İyilikten maraz doğar

Son kısımda Sony biraz daha önde olsa da açıkçası oynanışa büyük bir etkisi olmuyor. Çok ufak detaylarla Sony daha iyi iş çıkarmış kesinlikle. Yine de stüdyolar optimizasyonlar ile bu farkı kolayca kapatacağı için ortalama bir oyuncu bu farkı anlamayacaktır bile.

Burada Microsoft’ un en büyük dezavantajı bu oyuncu dostu tutumu! Konsol oyuncularına sağladığı imkanların tamamını PC oyuncularına da sağlıyor. Benim gibi evinde ortalama üstü bilgisayarı olan herkes bir HDMI kablo ve oyun kolu ile Xbox deneyimini yaşayabilir. Bu da yeni nesil konsol almak isteyen oyuncuları yine benim gibi PS5 deneyimine sürükleyebilir.

Bu son fasıldır ey ömrüm

VR ve bulut tabanlı oyun sitemlerinin ilerleyişini düşünürsek klasik konsol sistemlerinin belki de son nesline şahit oluyoruz. Bu son fasılda oyunu iyi oynayan taraf sonraki nesilde kendi oyuncu kitlesiyle gelecek ve tamamen üyelik odaklı bulut sistemlerinde daha güçlü kalacaktır. Bekleyip göreceğiz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum