Spor

Harika Çocuk Alexis Sanchez


Konuk Yazar 18 Ocak 16:57

İklimin kuraklığı, toprağın çoraklığı insanlarına yansımış; okyanus hariç her şeyin kahverengi olduğu bir şehir düşünün. Şili’nin kuzeyinde sarp dağların eteğindeki bir şehir Tocopilla. Şili’de “Şeytanın Köşesi” diye adlandırılan Tocopilla, ülkenin en büyük yıldızının -Alexis Alejandro Sánchez- yetiştiği şehir aynı zamanda. Çocukluk yıllarında yemek parası dahi bulamayan Alexis’in, Şeytanın Köşesi'nde zorlu bir hayat hikayesi var.

19 Aralık 1988'de doğan Alexi altı aylıkken, işsiz olan babası Gullermo Soto tarafından terk edilir. Annesi Martina Sanchez çiçek satmak, balık yıkamak dahil olmak üzere birçok işte çalışarak çocuklarına bakmaya çalışır. Alexis Sanchez dışında iki evladı olan Martina’nın tek amacı, çocuklarının karnını doğurmak olsa da işler istediği gibi gitmez. Kaçak balık sattığı için ceza alır. Bu sırad aAlexis’in öz amcası Jose Delaigue, devreye girmiştir. Anne Martina’ya, evlatlardan birini evlat edinebileceğini söyler. Anne Martina için zor bir karar olsa da gerekli evraklar tamamlanır. Jose Delaigue resmi olarak Alexis'in üvey babası olmuştur. Ama burada da işler Alexis için iyi gitmez. Üvey baba Jose’nin bir süre sonra işleri kötüye gider. 

Futbola zorunluluktan başladı

Jose Delaigue, elindeki son yatırımı Alexis için kullanmaya karar vermiştir. O yaşına kadar sportif bir yapısı olsa da futbol oynamamış üvey oğlunu yerel kulüp olan Arcuso Gençlik Okulu'na yarı zamanlı yazdırır. Alexis kısa zamanda ekibi yerel yarışmalarda temsil ederek birinci takıma kadar çıkar. Alexis bu aşamada yeteneğini keşfetmiş, olasılıkları görmüştür ve gideceği yere ulaşmak için daha çok çalışması gerektiğinin farkındadır

Alexis’in en büyük korkusu, futbol hayallerini tehlikeye atabileceğinden gençlik okulunun ücretini ödemeyecek olmasıydı. Bu korku, sokakta kalmanın tüm yollarını bulmasını sağladı. Seyircilerden bir avuç bozuk para toplamak için takla (akrobasi) attığı bir dönem başlamıştı. Eğlenmek isteyen insanlar, bunun için Alexis’i arıyordu. Alexis bunun yanı sıra araba yıkıyor, diğer çocuklarla kavga (kickbosk) ediyor, mezarlıkta çalışıyordu.

Alexis’in ağabeyi Humberto verdiği bir röportajda şunları söylüyor. ‘’Alexis büyürken hiçbir şeyi yoktu. Sahip olduğu her şey için savaşması gerekiyordu. Fakirlerin en fakiriydik. Bazen o kadar çok acıkırdık ki komşuların kapılarını çalıp ekmek isterdi. Bu yüzden Alexis çok küçük yaşlardan itibaren elinden geldiğince para kazanmak zorunda kaldı. Alexis futbolcu olmasaydı Şili’deki çoğu erkeğin yaptığı gibi madenlerde çalışıyor olurdu. Alexis’in üç seçeneği vardı. Madencilik, balık tutmak veya futbol...’’

Genç Şilili o kadar fakirdi ki kendi kramponu bile yoktu. Hatta Arcuso Gençlik Okuluyla katıldığı turnuvada oynamak için kramponlarını ödünç almak zorunda kalmıştı. Dönüm noktası ise ödünç kramponla sahaya çıktığı maçta, sekiz gol atması oldu. Tocopila belediye başkanı, o maçtan sonra kendisini tebrik edip krampon hediye etmişti. Belediye başkanının bu tebriğinden sonra yardım elinin gelmesi de çok uzun sürmedi. Futbol menajeri Luis Astargo, Alexis’e ihtiyaç duyduğu her şeyi altın tepside sunmaya başladı.

O artık Harika Çocuk

Alexis bu sayede yarı zamanlı değil artık her şeyiyle futbola odaklanmıştı. Sahada gösterdiği performans sonrası El Nino Maravilla (Harika Çocuk) lakabı bile almıştı. 2005 yılında Luis Astargo sayesinde Cobreloa Kulübü'ne transfer oldu. Cobreloa transferinden sonra Alexis, kimseyi hayal kırıklığına uğratmamış; futbol severlerin gönlünü kazanmaya başlamıştı. O yıl milli takımla antrenmana çağrıldı. Ülkesinde milli formayı giyen en genç futbolcu artık Alexis Alejandro Sánchez’di.

‘’Harika çocuk‘’ bir sonraki yıl 3 milyon Euro karşılığında İtalya kulübü Udinese’ye transfer oldu. Udinese 10 gün sonra yeni transferini tekrar ülkesine Colocolo Kulübü'ne  kiraladı ve burada ilk şampiyonluğu yaşadı. Uluslararası ilk çıkışını 18 yaşında yapan Alexis, Şili’nin tüm zamanların rekor golcüsü Mercelo Salas ile ilk kez forma giydi. Salas onu oynarken gördü ve şunu itiraf etti: ‘’Alexis benden daha iyi olacak’’

Ağustos 2007 yılında Alexis’in doğduğu Tocopilla’da 7.7 şiddetinde bir deprem oldu. Yapıların %30 yıkılmış ve 15000 insan yurdundan olmuştu. Alexis farkındalık ve fon yaratmak için Messi ve diğer Barcelonalı yıldızlardan yardım istedi. Alexis çoğu imzalı olmak üzere, Tocopilla sokaklarında çocuklara toplar dağıttı. Tesislerin onarımı için bağışlar da yaptı. Bu durumu her Noel'de gerçekleştirdi.

Harika Çocuk artık bir yıldız

2010 Dünya Kupası'yla Alexis; tekniği, hızı ve futbol aklıyla turnuvanın en genç yeteneklerinden olmuştu. Sonrası büyük takımlar, büyük reklamlar, büyük paralar olacaktı.

Tarih sayfaları 2011 yılını gösterdiğinde Alexis için Avrupa devleri yarış haline girmeye başlamışlardı. M. City’nin sahibi Mansur bin Zaid sınırsız kasa limiti açmasına rağmen, İngiltere uçağına binmeyi kabul etmedi. Udinese yöneticilerine Barcelona dışında hiç bir takıma gitmeyeceğini beyan etmesiyle, Şilili yıldızı 26 milyon Euro bonservis bedeliyle renklerine katmıştı. Alexis yıllar önce yardım istediği camiayı unutmamıştı. Aynı zamanda Barcelona’da oynayan ilk Şilili oluyordu. Şampiyonlar ligi şampiyonu olan Barça ile o sene Süper Kupa'yı ve Dünya Kulüpler Kupası'nı kazanacaktı. Artık tam anlamıyla bir dünya yıldızıydı.

Zirveye çıkan Alexis geldiği toprakları unutmadığı gibi şehri de onu unutmamıştı. Yıllar sonra şehrin ana caddesi Tocopilla sakinleri tarafından yapılan oylamadan sonra Alexis onuruna yeniden adlandırdı. Artık şehrin ana caddesi Alexis Sanchez’in adını taşıyordu.

Messi, Xavi, İniesta, Neymar gibi dünya yıldızları ile boy gösteren Şili’nin muhteşem çocuğu 2011 yılında binmediği İngiltere uçağına 2014 yılında Arsenal için bindi. Barcelona, 2014 yılında Alexis’i 42 milyon Euro bonservis bedeliyle Arsenal’a gönderiyordu. M.City reddettiği için Arsenal taraftarı tarafından büyük sempati ve sevgiyle karşılaşan Alexis, dört yıl Arsenal formasıyla mücadele etti. 2018 yılında 35 milyon Euro bonservis bedeliyle M. United’a, oradan da iki yıl sonra 16 milyon Euro bedelle Avrupa’da doğduğu topraklara İtalya’ya geri dönmüştü. Hala İnter forması giymekte olan Alexis için son yıllarda Türk takımları için de sık sık transfer haberleri çıkıyor. Futbolculuk kariyerlerinin son baharında ülkemizde görmeye alıştığımız yıldızlardan biri de Alexis Sanchez olabilir.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
Salim yılmaz
Salim yılmaz
18:02 @ 18.01.2022
Mükemmel