Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

HAYALGÜCÜNÜ KEŞFET: BABAMIN BATTANİYESİ


Gamze Erdem Özcan 8 Haziran 16:31

Sara Şahinkanat'ın "Canım babama..."; Ayşe İnan'ın "Canım babam Hüseyin İnan'ın anısına..." diyerek söze başladıkları harika bir kitapla geldim. Babamın Battaniyesi... Anlaşılacağı üzere kurgu, yazarın ve çizerin hayatından izler taşıyor. Hayalgücünün ve baba sevgisinin ön plana çıkarıldığı kitabımız tekrar tekrar okunacak cinsten. Çünkü gerçek hayat ve hayalgücü bağlantılarıyla hepimizi içine çekiyor ve okumaya istekli hale getiriyor.

Babamın sihirli battaniyesi

Bilen bilir,

babam aşçılıkta bir numara. Bu akşamın sürprizi bir tencere dolusu yaprak sarma.

Babamın Battaniyesi

Hikayemiz, babanın çocuklarıyla geçirdiği zamanı, onların gözünden resmediyor. Babanın yaptığı lezzetli yaprak sarmayı yiyip, karınları şişiyor. Anne bu sırada eve iş getirmiş, kendi işleriyle meşgul resmediliyor. Fakat bu göbeklerin inmesi için biraz hareket gerekli. Babaları içeriden bir battaniye alarak geliyor ve macera başlıyor. "Bu battaniye sihirlidir ve dönüşeverir herşeye" diyerek onları sıcacık bir oyunun içine çekiyor. Battaniye önce çadıra dönüşüyor. Kızılderili olup, takma adlarını alıyorlar başlıyorlar zafer danslarına. Sonra battaniye bir sala dönüşüyor ve onlar da denizde gemisi batmış tek gözlü korsanlara. Dev bir köpekbalığı onlara saldırmasın diye kurabiye kırıntılarını başlıyorlar atmaya. Sonra battaniye bir salıncağa dönüşüyor ve sırayla birbirlerini sallıyorlar. En sonunda dışardan gelen seslere kulak kabartıyorlar. Ağaçta kalmış yavru bir kedi... İşte şimdi de itfaiyeci olma zamanı! Battaniye dönüşüyor şimdi kurtarıcı bir brandaya. Kediyi de kurtarıyorlar gururla. Öyle yoruluyorlar ki artık dinlenirken babalarının kucağında battaniyenin altında derin bir uykuya dalıyorlar.

Neler var neler?

Çocuklar babalarıyla çok keyifli vakit geçirebilirler. Yeter ki babalarının onlara ayıracak vakitleri olsun, onlarla oyuna başlasın. Ayrıca çocuklarla ilgilenmek, evin diğer tüm işleriyle, kendi işleriyle ve çocuklarıyla ilgilenmesi olağan ve olması gereken bir durum mesajını alabiliyoruz. Bu mesaj doğrudan verilmese de bunu örtük bir şekilde anlayabiliyoruz. Babalar da güzel yemekler yapabilir. Babalar da hayalgücünü kullanarak çocuklarıyla oyunlar oynayabilirler. Bunun yanında köpekbalığının midesine inmekten kurtulmak için ceplerinde taşıdıkları kurabiyeye babalarının abur cubur diyerek kızmaması; bazen yapılan afacanlıklar yararlı sonuçlar doğurabilir mesajı veriyor. Ağaçta kalan kediciğe yardımda ise; zor durumda kalan canlılara yardım etmek iyi bir davranış mesajını alıyoruz. Ayrıca kitapta geçen ortamlar çadır, sal, ağacın altı çocukların olmaktan hep mutlu oldukları yerler. Kendilerini rahat hissettikleri ortamlarda geçen maceralara heyecanlanıyoruz.

Hep kuş gibi cıvıltılıdır diye sesim...

Kızılderili adımı koyuyoruz adımı Şakıyan Serçe.

Kardeşimse hiç yerinde duramaz...

Artık onun adu Zıplayan Buzağı.

Babamsa geceleri horlamaz, ama azıcık tıslar...

Onun da adı oluyor Şeflerin Şefi... Tıssslayan Boğa.

Babamın Battaniyesi

Akıcı anlatımı, sade dili ve resimleriyle çocuk edebiyatında hakettiği yeri alan yazar ve çizerimizin kitabını okurken siz de çok keyif alacaksınız. Ebeveynliğin motivasyonunu kaybettiğimiz zamanlara da iyi gelecek. Anne babaları motive edebilecek tarzıyla da bizi etkiliyor.

Çocuklarınız bu kitabı okumadan önce yanınıza mutlaka bir battaniye almalısınız. Kitabın sonunda onlarla siz de sihirli battaniyenizle maceralara koşmalısınız. Yaklaşan Babalar Günü için de okunası güzel bir kitap. Tüm babalarımızın Babalar Gününü kutluyor, çocuklarıyla keyifli vakitler diliyorum.

https://youtu.be/y6xuuK0GvC4
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum