Astroloji

Her Şey Karşıtıyla Vardır: İkizler Burcu


Konuk Yazar 23 Temmuz 12:19
  • Yöneticis: Merkür
  • Doğal evi: 3. ev
  • Sınıflandırması: Hava, değişken, pozitif (eril)
  • Vücuttaki bölgesi: Sinir sistemi, eller, omuzlar, kollar, akciğerler
  • Rengi: Tüm renkler
  • Metali: Civa

Fiziksel özellikleri

Dimdik duran, uzun, düz vücut; hem erkekte hem de kadında pürüzsüz olmayan, gösterişsiz, koyu renkli ve canlı ten; kollar uzun fakat çoğu zaman ellerle ayaklar kısa ve çok tombuldur. Koyu renk ve neredeyse siyah saç; güçlü, aktif bir vücut, etkileyici ela gözler, çekici ve mükemmel görünüş... Güzel yüzlü, genç görüntülüdür.

Değişken ruh hali ve yerinde durü tavırlarından ötürü kendini bile tanımakta zorluk çeken İkizler burcu insanı, gündelik yaşamın maskelerinden hangisini takacağına karar vermekte zorluk çeker. O halde önce mitolojisinden bahsedelim.

Mitolojisi

İkizler takımyıldızının en parlak iki yıldızı Castor ve Pollux'tur. Yunan mitolojisinde, Zeus'un delikanlıları anlamına gelen Dioskur olarak bilinirler. Zeus, Sparta kralının karısı Leda ile kuğu kılığına girerek beraber olur. Leda, Zeus ile birlikte olmadan önce kocasıyla da birleşmiştir. Leda'nın yumurtladığı iki yumurtanın birinden, kocasından olma Castor ve Klytaimnestra, diğerinden Zeus'tan olma Pollux ve Helena doğmuştur. Bu nedenle Castor ölümlü, Pollux ise ölümsüzdür. Bir gün Dioskurlar, iki kızı kendilerine eş yapmak için kaçırırlar. Fakat kızların nişanlıları Dioskurların peşine takılır. Aralarında çıkan kavgada Castor ölür. Bu ölüm, ikiziyle sürekli beraber olan Pollux'u çok üzer ve kendi ölümü için tanrılara yalvarır. Zeus, ona acıyarak ölümsüzlüğü paylaşmalarına izin verir. Artık iki kardeş de yaşayacaktır ama aynı anda aynı yerde olmalarına imkan yoktur. Castor yerde ölümlü hayatı yaşarken Pollux Olympos'ta, Pollux yerdeyken Castor Olympos'ta olacaktır.

Herkes kendine benzeyeni değil, tam karşıtını arar. Nasıl ki kuru ıslağı, soğuk sıcağı, acı tatlıyı, keskin körü, boş doluyu, dolu boşu ister; çünkü her şey kendi karşıtıyla beslenir. Benzerin benzere hiç faydası yoktur.

Platon - Şölen

Genel özellikleri

İkizler burcunda doğanlar, yazılı ve sözlü iletişim kurmaktan hoşlanırlar. Müzikten hoşlanırlar. Yazıyla ve eğitimle ilgili bir işte çalışabilirler. Mesela şair olabilirler ya da ses sanatları öğretmenliği yapabilirler. Ev idaresi konusunda beceriklidirler; diğer insanların güvenini kazanırlar. Ayrıca çevirmen olabilir ya da eleştirmenlik yapabilirler. Ticaret konusunda beceri gösterebilirler. Mantıklı, öğrenmeye hevesli ve esrarengiz konulara meraklıdırlar.

İkizler burcunun olumsuz tarafları: Çabuk sıkılan, dağınık, konsantre olamayan, tutarsızlık gösterebilen, havai ve uçarı, gergin, fazla yüzeysel, vefasız, sabırsız, rutin işlerden sıkılan, bazen sivri dilli, alaycı, kendini fazla zeki bulan, abartan, gerçekleri çarpıtan, duygusal alamda sığ karakter özellikleri vardır.

Tipik bir Merkür burcu olan İkizler burcu, entelektüel ve çok yönlüdür. Temel güdüsü, iletişim sağlamaktır. İnsanlarla kolay iletişim kurmayı temsil eder. Esnek ve sosyaldir. Sürekli yeni konularla uğraşmak, yeni insanlar tanımak ister. Monotonluktan ve yenilenmeyen bilgilerden çabuk sıkılır. Etrafına, günlük hayatta yaşanan majör ve minör olayları haber vermek ana işlevlerinden biridir. Olayların derin ve duygusal boyutuna fazla eğilmez. Zira Ay, İkizler burcunda hiç rahat etmez. İkizler daha çok zihinsel konulardan hoşlanır. Çocuksu bir şekilde her şeyin bir an önce gerçekleşmesini ister. Hayat dolu, enerjik ve esprilidir. Hem zihinsel hem fiziksel açıdan sürekli hareketlidir. Çok hızlı kavrar ancak empati kurmaz.

İkizler değişimin bağımlısıdır

İkizler belki de tüm değişken burçlar içerisinde en değişken olanıdır. Çünkü değişkenlik aynı zamanda hava elementi ile de ilgilidir. Etrafındaki değişikliklere diğer hava elementi burçlara nazaran daha kolay adapte olur. Değişim arzusunda meraklıdır. Bu yüzden de ilgisini çabuk yitiren İkizler için sadakat ve tutarlılık göstermek güçtür. Düşünce kalıpları çabuk değişir. Bir konuya derinlemesine girecek kadar vakti olmadığına hisseder. Kolay sıkılır, sürekli değişiklik ister. Yerleşik ve düzenli hayatı sevmez. Hareketleri dağınık ve kararsızdır. Duyguları da sabit değildir, sıkça değişir. En son neler hissettiğini anımsaması bile zordur.

İkizler, genellikle sosyaldir ve insanlarla bile araya gelmekten hoşlanır. Ev hayatı onlara göre değildir. Sürekli dışarıda ve aktif olmak ister. Arkadaşı çoktur, yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Her ortama kolaylıkla uyum sağlar. İlişkileri iyi sonuçlanmasa bile yeni bir eş bulmakta zorlanmaz. Özgürlüğüne düşkündür. İlişkilerde yüzeyseldir, sorumluluk altına girmek istemez. İçinde bulunduğu anı yaşamayı tercih eder.

Zihinsel açıdan hızlıdır. Zihinsel enerjisi yüksek olmayan kişiler için yorucudur. Konuşma konusunda ataktır ama dinleme konusunda pek istekli değildir. Karşısındakini dinlerken ilgisi çabuk dağılır. Hareket ve değişiklik ister. İkilik ve kararsızlık en büyük zorluğudur. İki işi aynı anda yapma isteği yüksektir. Başucunda iki kitap birden bulunan, her ikisini de okumaya çalışan tiplerdendir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum