Otomotiv Spor

Hollanda GP: Ev Sahibi Ambargo Koydu!


Tuna Tanyolaç 5 Eylül 11:00

Hollanda GP belki de Verstappen vesilesiyle geri dönmüştü takvime. O da üzerine düşeni yaparak üst üste ikinci kere evinde taraftarına zafer hediye etti. Seyirciler, katılım olarak karşılığını veriyor fakat taşkınlık olarak da geri durmuyorlar. Yarış yayınlarında son 5 kazanan listesinde Lauda, Prost, Arnoux gibi isimleri görünce insan zaman tünelinde gibi hissediyor. Günümüz pilotları onlarla çekişiyor gibi fantastik bir his veriyor bana o bilgi ekranı. Neyse sadece günümüze bakacak olursak bence dağ fare doğurdu. Antrenman ve sıralama seanslarında oluşan yakın ve rekabetçi tablo bence yarışa yansımadı. Tabii bunda etkili olan hatalardan ve yanlış hamlelerden de bahsedeceğim.

Verstappen evinde rakipsiz

Yeni dönem Hollanda GP' de Verstappen polü ve galibiyeti kimseye bırakmıyor. Bu sene için değerlendirecek olursam pole için geçen seneden daha yakın bir çekişme vardı. Fakat yarışta belki zorlanabileceği bölümde ise Alpha Tauri pilotu Tsunoda işleri kolaylaştırdı. Çok tuhaf bir pit yönetimiyle aracı yolda kaldı. Normal pitlerde Verstappen Hamilton'un arkasında kalacakken; çıkan VSC ile avantajını korumuş oldu. Aslında Verstappen'in temposu her ihtimalde kazanma potansiyelindeydi. Fakat yarış içi aksiyonlar neyi getirirdi bunu görmekten mahrum kaldık.

Ferrari için yine aynı başlık

Hollanda GP' de yarış başlamadan galibiyetin tek ortağı Ferrari gibi duruyordu. Sıralama performansları -özellikle Leclerc'in- gayet rekabetçiydi. Fakat yarışta Ferrari yine klasikleşen hatalarına devam etti. Sainz için üç tekerlekli pit denemesi ilginçti. Leclerc içinse tekrar hangi planı ve hangi lastiği seçme konusunda dönen kararsız telsiz konuşmaları gündemdeydi. Sezonun ikinci yarısında Mercedes Ferrari'yi yakalar mı sorusu dönerken; Ferrari Mercedes'e yaptığı jestlerle olayı netleştirecek gibi duruyor.

Mercedes daha fazlasını alabilirdi

Hollanda GP' ye dört ve altıncı sıradan başlayan Mercedesler normal koşullarda tek stop stratejisi ve Ferrari hataları ile çifte podyum seviyesine gelmişlerdi. Fakat Bottas'ın kalması sonrasındaki güvenlik aracı sürecinde pisti üstü pozisyonu tercih ettiler. Burada yaptıkları Hamilton için gerçek bir ikinciliği hayali bir birinciliğe değişmek oldu. Nitekim Russell adeta kendi kararı ile pit yapınca bahsettiğim ikinciliği elde etti. Mercedes gücüne göre oynasaydı duble podyumları olacaktı.

Değinmeden olmaz

Hollanda GP' de 13. sıradan başlayan Alonso attığı uzun stint ve başarılı performansıyla yarışı 6. sırada tamamladı. Üst üste 10 yarıştır puan alma başarısına imza atarak yaşın değil performansın önemli olduğunu gözler önüne serdi. Sıralama turlarında 8. sırayı elde eden Mick Schumacher takım arkadaşına da fark atarak göz doldurdu. Fakat yarışta beklenen performansı veremedi. Haas'ın yavaş pitleri ise puan alacağı yarışı baltaladı.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum