Sinema & TV Spor

Hustle İncelemesi: Asla Vazgeçme


Onur Ömer Düzgün 18 Haziran 12:23

Netflix'in iç yapımı olan Hustle filmini izleyicileri çok sevdi. Doğrusu ben de çok sevdim. Hatta bayıldım. Bu yüzden karavanın bu haftaki durağı Hustle...

Hustle filminin başrolünde Adam Sandler var. Kendisine Queen Latifah ve basketbol dünyasından tanınmış yüzler eşlik ediyor. Juancho Hernangomez bunlardan en önemlisi. Filmin yapımcısı ise LeBron James. Film bittiğinde "Yok artık LeBron James!" diye bağırıyorsunuz.

Filmin konusu

Filmin konusuna gelecek olursak... Stanley Sugarman Philadelphia 76ers kulübünde dünyanın her yerini dolaşıp kulübü için NBA draftına oyuncu arayan bir gözlemcidir. Ne var ki bu iş onu yormaya başlar ve ailesinin yanında olmak ister. Bunları düşünürken kulüp sahibi "Artık yardımcı antrenör olacaksın." der. Stanley bu haberle havaya uçsa da kısa süre sonra sevinci kursağında kalır. Çünkü kulüp başkanı ölür ve yerine sürekli kendisi ile tartışan oğlu geçer. Yeni başkan, "Bana antrenör olarak değil gözlemci olarak lazımsın. Bu yüzden işimize yarayacak birini bulana kadar ailenden uzakta yaşamaya devam et." deyince Stanley istemeyerek de olsa yollara düşer.

Hustle

İspanya'da rastgele bir basket maçını izlerken aradığı cevheri bulur. Bu cevheri parlatıp NBA dünyasına sokmalıdır. Önüne engeller çıksa da ölen kulüp sahibinin ona söylediği son sözler aklına gelir "Asla vazgeçme!" Bu söz bana, bir iş çıkmaza ne zaman girse motivasyonumun artması için açtığım bir karikatürü hatırlattı.

Hustle konusundan da anlaşılacağı üzerine spor içerikli bir film olsa da içerisinde dram ve mizah unsurları da var. Yani içinizden "Ben basketbol sevmem. İzlemeye gerek yok!" diye geçirmeyin. Çünkü film basketboldan çok öte mesajlara da sahip. Bunlardan en önemlisi aile olmak! Zor durumda insana sevdiğinin destek olması kadar güzel bir şey yoktur değil mi? İşte filmde tam olarak buna şahit oluyorsunuz.

Philadelphia 76ers ve Allen Iverson

Hustle, Philadelphia 76ers üzerinden işleniyor. Basketbol denilince benim aklıma ilk gelen isim Allen Iverson'dır. -Sol kol bandı alıp yaz günlerinde kurdeşen olma tehlikesini göze alarak az takmadım.- Bu yüzden film bitene kadar "Acaba onu da görecek miyiz?" diye bekledim.

Bazı basketbol filmleri, saha içi çekimlerinin yetersiz olması yüzünden izleyiciyi içine çekemez. Bu yüzden yavan bir tadı olur. Hustle filminde ise saha içi çekimler çok gerçekçi. Antrenman sahneleri bile kusursuz çekilmiş. Basketbolda benim için önemli olan işin şov kısmı. Yani smaçlar, estetik paslar ve bol blok olmalı. The Last Dance'da NBA içindeki bu anlar çok güzel aktarılmıştı. Hustle'da da aynı tatta başarılı bir aktarım söz konusu. Bu yüzden daha filmi bitirmeden basketbolseverler arkadaşlarıma özellikle önerdim.

Hustle ile geçen hafta işlediğimiz bir konunun önemi yine karşımıza çıkıyor. Ne mi? Elbette sosyal medyanın önemi!.. Doğru pazarlama ve çekimler ile sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu tekrar izliyoruz.

Yukarıda da belirttiğim gibi kulüp sahibi ölüp yerine oğlu geçince saçma işler yapmaya başlıyor. "Bir kulüp nasıl yönetilmemeli?" sorusunun cevabını veriyor. İşte burada aklıma Türk kulüpleri geldi. Basketbola pek hakim olmasam da futbol yöneticilerimizin hepsi bence birer Vince. Aksi olsa Premier Lig'e yeni çıkan takım ve ülke şampiyonumuz arasındaki gelir farkı böylesine büyük olmazdı.

Oyuncu performansları

Adam Sandler bu filmde adeta "Ben sadece komedyen değilim. Ben metot oyuncusuyum." diyor. Sanırım bu sefer bunu biraz daha rahat söylüyor. Çünkü zaten sevdiği ve boş zamanlarında ilgilendiği basketbol ile ilgili bir rolde. Sandler ile başrolü paylaşan Juancho Hernangomez -yani filmdeki ismi ile Bo Cruz- zaten profesyonel bir basketbolcu (Utah Jazz) olmasına rağmen asla sırıtmadı. Tadında bir performans sergiledi. Bo'nun rakibi, bir numaralı draft oyuncusu adayı Kermit Wilts'i Minnesota Timberwolves oyuncusu Anthony Edwards canlandırıyor. Sahadaki durumunu bilmiyorum ama kendisi filmin kötü karakterini güzel canlandırmış. Sahadaki durumu hakkında bilgisi olan varsa beni aydınlatabilir. Yıldızlar geçidi hakkında söz etmeye ise hiç gerek yok. İzleyince ne dediğimi anlarsınız.

Hustle filminde bence tek eksik kısım Stanley'nin basketboldan kopmasına neden olan kazanın yüzeysel işlenmesi oldu. Geri dönüşler ile bu kısma daha fazla yer verilebilirdi. Hustle benim oblomovluk yapmak isteyip açtığım bir filmdi. Büyük beklentim yoktu ama yanıldım. Siz de bir şans vermelisiniz.

"Elli yaşını geçen adamların hayalleri olmaz." diye bir bölüm var filmde. Siz buna katılıyor musunuz merak ettim. İnsan büyüdükçe hayalleri küçülüp yok olur mu?

Filmin karavan puanı,

????
https://youtu.be/nM4iy0reaCA
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum