Gündem

HUZURSUZLUĞUN YENİ ADRESİ KAZAKİSTAN


Konuk Yazar 28 Ocak 16:44

Özellikle son yıllarda, başta komşu ülkeler olmak üzere; Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri karışıklıklarla boğuşmakta. Karışıklıkların bu coğrafyalarda çıkması tesadüf değil elbette. Peki neden sular bir türlü durulmuyor? Neden gerçek bir refah ortamı sağlanamıyor? Hadi gelin hep birlikte biraz daha derinlere inelim. Bu haftaki konumuz Kazakistan!

Bitmeyen çatışmalar

"Bitmek bilmeyen!" derken gerçekten de herkes farkında bitmediğinin. Özellikle komşu ülkelerimiz, birer birer iç karışıklıklar ve ardından dış güçlerin müdahalesi ile geri dönülmez bir yola giriyor. En yakın zamanda yaşanan Suriye karışıklığının faturası bir tek Suriye'ye kesilmedi.

Ülkece en az onlar kadar biz de etkilendik. Milyonlarca Suriyeli'nin gelmiş olduğu Türkiye'de, toplumsal bazı sorunlar çıkmaya başladı. Yine aynı şekilde Libya, Mısır gibi ülkeler de bunlardan nasibini aldı. Darbeler ve neticesinde devam eden istikrarsızlık, bütün bölgeyi etkisi altına aldı.

"Değerli" karışıklıklar

Karışıklıklar elbette kendiliğinden olmuyor. Ülkelerdeki doğalgaz, altın, uranyum, bor, petrol kaynakları bu karışıklıkların çıkmasındaki en değerli unsur. Siyasi istikrarsızlık neticesinde oluşacak ortamdan malları yağmalamak, büyük balıkların işine geliyor hiç kuşkusuz.

Son durak Kazakistan

Bu olaylardan en son nasibini alan da Kazakistan oldu. Ülkede son zamanlarda yapılan fahiş zamlar, halkın büyük tepkisine neden olup sokaklara inmelerinie sebep oldu. Bunun neticesinde de günlerce önüne geçilmeyen sokak olayları... Bu olayların sonucunda on sekiz güvenlik görevlisi ve onlarca protestocu hayatını kaybetti. Peki lüks yapılarıyla dikkat çeken Kazakistan'da, gerçekten durumlar göründüğü gibi lüks mü?

Lüks görünümüyle Kazakistan

1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Kazakistan, zengin yeraltı kaynaklarına sahip bir ülke. 19 milyonluk nüfusa sahip olan ülke; petrol, doğalgaz, uranyum ve altın üretiminde dünyada ilk on arasında. Toplam değerinin 10 trilyon dolar olduğu tahmin edilen ülkede gelirler eşit bir şekilde halka dağılmamış durumda. Almatı ve Nursultan (Astana) her ne kadar uzay şehirlerini andırsa da ülkenin geri kalanında ciddi yoksulluk sorunları yaşanmaktadır.

Geçim sıkıntısı ve zenginleşme

Ülkedeki gelir dağılımındaki adaletsizlik, kendisini asgari ücrette de gösteriyor. Ülkede kişi başına düşen ücret 69 dolar. Hal böyle olunca son zamanlarda yapılan büyük zamlardan sonra halkın tepkisi de kaçınılmaz oluyor. Ayrıca ülkedeki siyasi yapının elde ettiği varlıklar hakkında, uluslararası kuruluşlar tarafından açılmış soruşturmalar bulunmaktadır.

Ülkenin kurucusu Nursultan Nazarbayev

Aslında bu soruşturmaların cevabını 2018 yılında dönemin dışişleri bakanı cevaplıyor. Nursultan Nazarbayev ve yakın çevresinin nasıl zenginleştiği sorusuna verdiği cevap şöyle:

Bu çok mu ilginç? Yalnızca benim toplumumda, Kazakistan'da olan bir şey mi? Yetenekli insanlar, siyasetçiler dünyanın her yerinde zengin olabiliyor.

Nursultan Nazarbayev

Önceki yazılarımı okumak için tıklayın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum