Gündem Otomotiv

İkinci El Otomobil Piyasası


Tuna Tanyolaç 2 Nisan 10:59

Son birkaç yıldır ikinci el otomobil fiyatlarında şişirme yapıldığı piyasanın balon olduğu bir gün patlayacağı konusu dillerden dillere dolaşmakta. Gelin biraz inceleyelim ne kadar gerçek ne kadar doğru bir bakalım.

İkinci el dediğinizde mal her ne ise önce onun sıfırına veya üretilmiyorsa muadillerinin sıfırına bakmak gerekir. Malum, konumuz otomobil ve Türkiye adına bunlar, ithal ürün demek. İthal deyince döviz demek, kur demek. Kur artışı sebebiyle zaten fiyatlar yerinde durmuyor. Devletimizin gelir kapısı haline gelmiş vergilerde de insafsız denilecek oranlar mevcutken sıfır araç demek el yakan fiyatlar demek.

İkinci elde insanlara yüksek gelen fiyatlara iki şey sebep oluyor; biri sıfır fiyata bağlı doğal nedenler, diğeri manipülatif nedenler veya stokçuluk diyebiliriz. Doğal nedenler zaten ortada: Bir insan bakıyor 1 yaşında aracı olsun; diyor ki "sıfırı şu fiyatsa benim aracım bu kadar eder". Diğer bir insanın 2-3 yaşında aracı olsun; o da 1 yaşındaki aracın fiyatına bakıyor ve "benim aracım da bu kadar eder" diyor. Böylece silsile yoluyla bir piyasa belirleniyor. Manipülatif kısımda ise durum şöyle ki; otomobil yetkili satıcıları durgun piyasa nedeniyle az otomobil getiriyorlar. Bu az sayıdaki otomobili de galericiler piyasadan toplayıp “sıfırı bayide yok bende de fiyat budur” şeklinde bir tutum benimseyince bu da tuz biber oluyor.

Otomobil sahipleri kar etti mi?

İkinci el otomobil piyasası TL bazında büyük prim yaptı evet ama sığ düşünmemek gerekir. Geçen seneye göre %100 prim yapan aracınızı geçen sene x fiyata satıp borçlanarak 2x'e daha üst model bir araç alabiliyorken; şimdi 2x' e aracınızı satıp o üst model araç da %100 primle 4x olduğundan aradaki farkı 2x borçlanmanız gerekecek. Hem de unutmayın ki çok muhtemel, geliriniz %100 prim yapmamışken. TL bazında borcu, kredisi bulunanlar; belki borç kapatmak adına araçlarını satarak bu işten karlı çıkmış olabilirler. Fakat yeni bir araç veya ikinci el almak adına büyük handikap yaşayacakları aşikar.

Oto ekspertiz ve 2. elde kurumsal firmalar

Eskiden alacağımız ikinci el aracı bir kaportacı bir de motorcu ustamıza gösterirdik. Beğenirsek pazarlığına girişirdik. Yakın zamanda oto ekspertiz firmaları ortaya çıkarak bu işi bilmem kaç nokta kontrolü yaparak daha detaylı ve güvenilir yaptıklarını söylemeye başladılar. Ortaya çıkan durum sanırım pek de öyle olmadı. Aracını bir firmada ekspertize sokup alan kişiler; aynı aracı satarken yaptırılan ekspertizde büyük şoklarla karşılaştıkları oldu. Önü başka arkası başka araçlar, air bagleri tamirli ya da patlak araçlar, kaportası hatasız ama alttan hasarlı araçlar eksperlerin gözlerinden kaçtılar çoğu zaman.

"Peki kime güveneceğiz" derseniz dürüst satıcı ve işinin ehli ustalarla karşılaşmak tabii ki önemli. Bir de bazı garantiler tanıyan; kurumsal kimlikli firmalar da bu sektörün zaaflarından sonra piyasada yer almaya başladılar. Ekspertiz garantisi veren bu firmalar belli konularda belirli süre garanti ve iade imkanı da sunuyorlar. Araç alımlarında biraz düşük fiyat; satışlarda da bazı kampanya araçları dışında yüksek fiyat sunuyorlar. Bunun yanında sizlere kapınıza teslim imkanı verenler bile var. "Aman başım ağrımasın", "üçün beşin lafı olmaz" diyenler için iyi bir seçenek gibi duruyor. Fakat her şeyin sıfırında olduğu gibi ikinci elinde de şans faktörüne sahip olmak sanırım önemli.

Şansınız bol olsun.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum