Aktüel

İLETİŞİM, MERKÜR VE BOĞAZ ÇAKRASI


Sezer Aygün 27 Nisan 10:28

Var olan bütün kadim bilgilerde her ruhun bir misyonu olduğu söylenir. Farkına varırız ya da varmayız ama seçimlerimiz bizi bu misyona götürür. Bununla beraber yaşamdaki amacımıza ulaşmak için kalbimizle bağlantıda olmak bir nevi tüm evrenle bağlantıda olmak demek. Bu bağlantı azaldığında ise devreye zihin girer. Zihin üç boyutlu dünyadan bakar. Kıyaslar. Çünkü zıttıyla vardır. Mesela beyazın bilinmesi siyahladır. Dolayısıyla, kuşkular, endişeler, korkular hatta hastalıklar da bundan sonra başlar. Fakat spiritüel dünyada hastalıkların veya olumsuzlukların fiziki bedende oluşması için önce aura alanında var olması gerektiği söylenir.  Fiziksel bedenimizi saran aura alanını, çakraların enerjileri birleşerek oluşturur. Çakralar ise birer enerji merkezleridir. Eski Hint felsefesinden günümüze aktarılmış olan çakralardan boğaz çakrasının dengeli çalışması, ruhun yolculuğuna çok önemli bir katkı sunar.

Hint felsefesinden günümüze

Çakralar aslında birer sembolizma. Her bir çakranın Hint terminolojisinden gelen bir sembolü var. Numerolojiyle ve astrolojiyle de bağlantılı... Herkesçe benimsenen bilgilere göre omurga bitiminden başın tepesine kadar hizalanan 7 çakra bulunmakta. Bazı kaynaklar ise en az 114 farklı çakra olduğunu söyler.  Boğaz çakrası veya Vishuddha ise boğaz bölgesinde bulunur. Sözlü olarak iletişim kurma yeteneğimiz, doğruyu tam ifade etme, dürüst olmak, yeteneklerimizin gelişmesine izin vermek ile ilgilidir. Tüm bunlara ek olarak, kendinizi en özgün halinizle anlatabilme yeteneğiniz bu çakranızın dengeli çalışmasıyla alakalı. 29-35 yaş arasında bu enerji merkezi tam olgunluk seviyesine ulaşıyor.

Konuşurken aktif olan bu çakranın gezegeni iletişim gezegeni Merkür. Elementi ses. Boyun, ağız, kulak bölümü, nefes ve sindirim borusu, dişler bu çakranın etkisindedir.

Rengi: Mavi. Mavi taşlar bu çakrayı dengeler.

Yağlar: Karanfil, okaliptüs, çay ağacı yağı, mavi papatya.

Taşı: Turkuaz, aquamarine, safir.

Dengeli çalıştığında: Dürüst, amaca yönelik konuşma, güçlü ses, güçlü iletişim ve zamanı iyi kullanmak konuları dengededir.

Az çalıştığında: Çene bozuklukları, hipotiroid, ürkek olma, utangaçlık, yalancılık, zayıf karakter verir.

Aşırı çalıştığında: Hipertiroid, tonsillit, diş gıcırdatma, aşırı konuşma, az dinleme, kendini beğenme, kibirlilikle beraber dedikodu yaptırır

Çakraların dengesi

Travmaların ve bizim travmalara verdiğimiz tepkilerin sonucu çakralar ya yanlış hizalanır ya da tıkanır. Ama kesinlikle kapanmaz. Bu da yaşam enerjisinin çakralara dolayısıyla vücuda serbest bir biçimde akışının engellenmesi anlamına gelir. Bir çakra diğerlerinden daha az aktif veya aşırı aktif olduğunda enerjide bir dengesizlik meydana gelir. Bu tarz dengesizlik durumlarında, temsil edilen alanlarda bedensel, ruhsal ve zihinsel bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar. Boğaz çakrasının dengesi bozulduğunda ise kendini ifade etme sürecinde zorluk yaşatır. Dolayısıyla kendinizi sıkışmış hissettiğinizde, umursanmadığınızı ve hatta hiçbir şeyinizin ciddiye alınmadığını düşünüyorsanız bu çakrayı bir gözden geçirin. Burası çok uyarıldığında ise aşırı konuşkan, kendini beğenmiş ve kibirli görünürsünüz.

Yalan söylemenin bu çakrayı tıkadığını çok net söyleyebilirim.  Buna ek olarak etrafınızdaki çok küfür eden insanlara da rahatlıkla “aa senin boğaz çakran tıkalı arkadaş” diyebilirsiniz. Tabii size de küfür etmeyeceğinden eminseniz. Bu çakrayı açmak için bazı fiziksel hareketler çok işe yarar.  Saban pozu ve balık duruşu, boğaz çakranızı açmak için harikadır. Her ikisi de boğaz çakrasının bulunduğu boynunuzun arka ve ön taraflarını açmaya yardımcı olur.

Özdeğer duygusu için

Çakra dengeliyse kişi aktiftir. Güçlü bir öz değer duygusu vardır. Bununla birlikte hayalleri gerçekleştirme ve peşinden gitme isteği vardır. Sağlıklı ve dengeli ilişkiler sürdürmede de hiçbir zorluk yaşamaz. Sezgileri çok güçlüdür. Kendisinden büyük bir güçle bağlantısını kuvvetlendirir. Son olarak çakra konusunda aklınıza gelen binlerce kafa karıştırıcı bilgiyi bir kenara bırakın. Bütün bu çalışmalar için bir şifacı olmanıza gerek yok. Hayatınıza sunacağı benzersiz enerjilere dair bir inancınızın var olması yeterli. Bu anlayışla boğaz çakrasına çalışmanız bir çok güzellikleri ortaya çıkarabilir. İşe yaramazsa da en azından deneyimlemiş olursunuz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum