Sağlık

İlişkinizdeki Hiperaktifi Bulun


Konuk Yazar 2 Nisan 15:01

Attention Deficiency Hiperactivity disorder (ADHD) ya da Türkiye' deki ismiyle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)... Hiperaktivite kelimesini duyunca ilk olarak yaramaz erkek çocukları aklımıza gelir. Hepimiz ilaç tedavisi alan çocuklar duyduk ve zihnimize evde zıplayan, her şeyi kırıp döken çocuklar geldi. Ancak maalesef ki teşhisi daha gözle görülebilir olduğu için onlar kolay tespit edildiler. Bazen de her hareketli çocuk hiperaktif damgası yedi. Peki kadınlar? Hem yetişkinliklerinde hem de çocukluk çağında tespit edilemeyen çok fazla DEHB' li kadın var. Kadınlarda uzmanların teşhis koyması biraz daha zorlaşabiliyor. Gelin birlikte bakalım hiperaktivitede neler varmış.

DEHB'yi üç alt bileşende değerlendirebiliriz

Birincisi fiziksel hiperaktivite, ikincisi dikkat eksikliği, üçüncüsü de dürtüselliktir. İlişkinizde yerinde duramayan enerjisi bitmeyen, otururken bacak sallayan kişiyi tespit etmek için sadece bakmanız yeterlidir. Ancak gizli hiperaktiflere ışık tutmanız gerekir. Bu gizli durum genellikle DEHB'li kadınlarda, dikkat eksikliği alt bileşeni veya dürtüsellik alt bileşeni ağır basarak karşımıza çıkıyor. Bundan  hastalıktan çok bir durum olarak bahsedenler de var hatta dürtüsellikten kaynaklı cesaret ve girişimci yanlarıyla DEHB'yi sahiplenen kişilerden bahsedebilirim size. Mesela öncü bir psikiyatrist ve Harvard Tıp Fakültesi'nin eski  bir üyesi Dr. Ed Hallowell bir konuşmasında şöyle diyor;

''Bu ülkeyi kuran insanlar bizleriz. 1600' lerde kim bir gemiye binip buraya gelirdi ki? Bir vizyoner, bir öncü, bir hayalperest ve riskten kaçmayan birisi olmanız gerekirdi. Gen havuzumuzun ADD ile yüklü olması bundan kaynaklanıyor. Bunu Amerikan üstünlüğü olarak görüyorum. ADD' li tipler olarak sürekli yeni fikirlerimiz var. Patlamış mısır makinası gibiyiz. ADHD bisiklet frenlerine sahip bir beynin Ferrari motoruna sahip olmasına benzer. Frenleri güçlendirirseniz bir şampiyona sahip olursunuz.'' Gördüğünüz gibi ADHD' nizi tanıyıp onunla baş edebilirseniz frenleri güçlü bir Ferrari motorunuz olabilir. Tabi ki bu durumun kişilere ve ilişkilere fazlaca artısı olduğu gibi çok da eksisi var.

En önemli şey farkında olmak!

DEHB düzenlenebilen, kontrol altına alınabilen bir durum hem de sadece ilaçla değil. Uzmanlarla beraber... Eğer ilişkinizdeki kişide fiziksel hiperaktivite yoksa ancak sizi dinlerken odağını sıklıkla kaybediyorsa, uzun süre film, dizi gibi aktivitelere ilgisini veremiyorsa, başladığı işleri yarım bırakıyorsa, dürtüsel -yani çok ani- ve düşünmeden yapılan alışverişleri, kararları varsa ve  duyguları ile tepkisi arasında düşünce kısmını koyamıyorsa partneriniz DEHB'li olabilir.

Gözünüz korkmasın çünkü DEHB'liler çok eğlenceli, girişken, hayat dolu olabilirler onlardan birisiyleyseniz bugüne kadar birlikte çok eğlendiniz.

Bizden kısa bir bilgilendirme, uzmana danışıp sonuçlandırma kısmı ise sizde.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum