Aktüel

İlk Dilimiz Beden Dili: Eller


Sezer Aygün 20 Nisan 10:15

Bir sahnedesiniz ve karşınızda seyirciler var. Gece gündüz hazırlandınız. Elinizdeki muhteşem bilgileri paylaşmak için sabırsızlanıyorsunuz ve sanıyorsunuzki herkes sadece o bilgilerle ilgileniyor. Kollarınız kapalı, omuzlarınız düşük ve gerginliğinizi hafifletmek amacıyla kendiniz temas halindeyseniz bir mutfak sırrı vereyim. Dinleyenler sizin beden dilinizle ilgilendikleri kadar anlattıklarınızla ilgilenmeyecekler. Önce sahnedeki duruşunuza, sonra bu duruşunuza sos misali kattığınız duygularınıza, en son ne söylediğinize bakacaklar.  Aynen bebekken öğrendiğimiz anadilimiz gibi malum bedenimizin de bir dili var. Psikolog Dr. Zuhal Baltaş diyor ki "Ruh ve beden ayrı değildir. Dolayısıyla bedenimiz iç dünyamızı saran eldivendir. Varlığımızın dünyaya açılışıdır". Kısaca zihnimizden geçirdiklerimizi kodlar halinde beden dilimizle dünyaya yansıtırız. Bırakmak istediğimiz izlenimin, arzularımızı karşılayacak çapta olması bu dili öğrenmeyi ve kontrol etmeyi gerektiriyor. Çok geniş bir konu olan beden diline bu yazıda elleri inceleyerek giriş yapalım. Hadi bakalım...

İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutur. Ne yaptığınız unutur. Ama onlara ne hissettirdiğinizi unutmazlar.

Öğrenilmesi gereken ilk dil

Sevgili Barış Manço öğrenilmesi gereken ilk dil, tatlı dil” dese de gerçekte ilk öğrendiğimiz dil, beden dili oluyor. Bebek annesinin davranışlarını takip ederek kendine anlamlı bir dünya yaratıyor. Aynı şekilde anne de bebeği takip ederek öğreniyor ne istediğini. Dolayısıyla iletişimde ilk olarak birbirimizi gözlemliyoruz. Temelde bedenin duruşu hayat enerjimizden tutunda yaptığımız işten memnuniyetimize kadar birçok veriyi açık ediyor. Bununla beraber ellerin önemi ise etki alanındaki zenginlikten ve düşünceleri destekleme potansiyelinin yüksekliğinden kaynaklanıyor.

Samimiyetimle söylüyorum kimseye küfür etmiyorum. Bu işaretin dili günümüzde çok bilindik olsa da tarihi eski Yunan ve Romalılara kadar uzanıyor. Avrupa'da ise savaşlarda yakalanan İngiliz okçuların orta parmakları Fransızlar tarafından çıkarılırmış. İngilizler de onlarla alay ettiğini göstermek için orta parmağı gösterirlermiş. Dolayısıyla "saldırgan parmak" anlamında hakaret manası 6. yüzyılda başlamış. Çağlar boyunca da bir meydan okuma olarak kullanılmaya devam etmiş.

Bir dalgıçsanız ve daha da derine inmeye hazırsanız bu işareti kullanın. Fakat Etiyopya veya Birezilya'da iseniz ve eşcinsel değilseniz bu hareketi tavsiye etmiyorum.

Endonezya, Rusya, Japonya, Kore, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye'de değilseniz iyi şans hareketi olarak çift elinizle birlikte kullanabilirsiniz. Tek el de yeter; zorlamayın.

İlk defa 2. Dünya Savaşı'nda Winston Churchill'in iki parmağını kullanarak (V) victory -yani zafer- anlamında kullandığından beri hala aynı şekilde kullanımı devam ediyor.

Hitler, elini belinin altında bir konuma koyup dua eder vaziyette veya dilenci gibi avuçları kavisli bir hitap şekli bulmuş olsaydı Ahmet Şerif İzgören'in dediği gibi "otur cimbo yoksa sabun olursun" etkisi yaratabilir miydi?

Ellerin diğer anlattıkları

El ile ilgili o kadar çok detay var ki... Konuşurken avuç içleri yukarı bakıyorsa karşıya güven sunarsınız. Aşağı bakıyor oluşu dünyaya kendinizi kapatmış olduğunuzu düşündürtebilir. Ellerinizi bileklerden itibaren çapraz hareketi şiddetli bir reddediş, avuç içi karşıya bakıyorsa hafif biçimde karşı koyuyor olabilirsiniz. İşaret parmağını gösterdiğimiz kişiye "sen suçlusun" deme ihtimali yüksekken, havaya kaldırılmış işaret parmağı ile "otoriter benim" diyoruz. Dil kullanmadan...

İnsan doğası diğer yaratılmışlardan biraz farklı. Doğduğumuz andan itibaren eğitime muhtaç varlıklarız. Sosyal olmamız da belli kuralları elzem yapıyor. Fakat zaman ilerledikçe bunu düzenli ve değerli bilgi akışı haline getirmemiz bilinçli bir farkındalık gerektiriyor. Zira, sosyal rollerimiz ve davranış kuralları var. Şoför veya doktor olun statüler ise sesimizi kullanmamızdan tutun tüm beden diliyle yoğun tempolu iş hayatı içerisinde bize gayet kolaylık sağlayacak bir dildir. Elleri takip etmek ise farkında olunsun veya olunmasın düşüncelere dair ciddi ipuçları taşır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum