Leziz Tarifler

İLK KEZ YAPACAKLAR İÇİN PÜF NOKTALARI İLE MAKARON TARİFİ


Deniz Tanyolaç 13 Şubat 19:03

Mutfakta farklı bir lezzet denemeye ne dersiniz? Herkesin çok sevdiği rengarenk görüntüsüyle de gözlerimizi doyuran makaron yapmayı denediniz mi hiç? Çok zor gibi görünen tarifi adım adım takip ettiğinizde ve püf noktalarını uyguladığınızda aradığınız lezzeti evinizi çok rahat bir şekilde yapacaksınız.

Bilinen ilk makaronun tarihi orta Çağlara dayanır. O zamanlar makaron; badem, yumurta akı ve şekerden yapılan; dışı gevrek, içi yumuşak bir tatlıydı. Makaronun kredisi Fransızlar da olsa da, Venedik manastırlarında sekizinci yüzyıldan beri yapılan bu tatlıyı İtalya’dan Fransa’ya getiren Catherine de Mediciydi.

Makaron yapmanın püf noktaları

Mükemmel makaronları yapmak için sadece birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Muhtemelen badem unu dışında bunların çoğu elinizde olacaktır.

İnce badem unu: Çok ince olan ve beyaz atılmış bu adamlardan yapılan badem unu kullandığınızdan emin olun. Pürüzsüz makaronlar için badem unu, en ince özellikte olmalıdır. İsterseniz inceliği sağlamak için badem unu ve kullanacağımız pudra şekerini mutfak robotundan çekerek ayrıca elekten de geçirerek en ince hale getirebilirsiniz.

Pudra şekeri: Pudra şekeri makaronunuzu hem tatlandıracak hem de sertleşmesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca istediğiniz dolguda pudra şekeri kullanacaksınız.

Tozşeker: Yumurta aklarınızı havalandırıp sert hale getirmek için toz şekere ihtiyacımız olacak.

Yumurta beyazı: Sadece yumurta aklarını ağırlık olarak ölçtüğünüzden ve kesinlikle hiçbir yumurta sarısının beyazlara karışmadığından emin olun. Bir diğer önemli konu ise hassas terazi ile çalışmak ve gram ölçülerine harfiyen uymaktır.

Makaron tarifi için malzemeler

  • 100 gr toz badem
  • 140 gr pudra şekeri
  • 105 gram yumurta akı
  • 125 gr toz şekeri
  • Bir çimdik tuz

Ganaj kreması için malzemeler

  • 100 mil krema
  • 100 gr biter çikolata

Ben arasına

  • Lotus kreması
  • Fıstık ezmesi
  • Çikolata ganaj

Makaronun yapılışı

İlk olarak badem ununu ve pudra şekerini de mutfak robotundan geçirerek en ince hale getiriyoruz. Gerekirse bu iki malzemeyi elekten de geçirebiliriz. Yumurta aklarını bir çimdik tuz ile iyice çırpıyoruz. Bu esnada yavaş yavaş toz şekeri de ekleyerek köpük kıvamına gelene kadar çırpmaya devam ediyoruz. İstediğiniz renkte gıda boyasını da ekleyerek karıştırmaya devam ediyoruz. Yumurta akına o şekilde karışımın yarısını ekleyerek spatula yardımı ile alttan üste doğru karıştırıyoruz. Daha sonra diğer kalan badem unu ve pudra şekeri karışımını da ekleyerek aynı şekilde karıştırmaya devam ediyoruz. Hamuru sıkma torbasına dolduruyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsimizin üzerine, yuvarlak ve dilediğiniz büyüklükte şekiller veriyoruz. Bu şekilde hamurlarımız kuruyup kabuk bağlayana kadar yaklaşık 30 dakika bekliyoruz. Önceden ısıtılmış 140 derecelik fırında yaklaşık 14-15 dakika pişiriyoruz. Pişen makaronları soğuması için bekliyoruz.

Ganaj Tarifi

Sıvı kremayı sos tenceresini alarak kaynatıyoruz. Kaynayan sosa çikolata ilave edip ocaktan alarak çikolatalar eriyene kadar karıştırıyoruz. Ganajlar soğuduktan sonra pişen ve soğuyan makaronların arasına sürüp tost şeklinde kapatıyoruz.

Makaronlar hazır. Mis kokulu bir kahve ile hem misafirlerinize hem kendinize hazırlayacağınız makaronlarınız şimdiden afiyet olsun.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum