Otomotiv Spor

IMOLA GP BÜYÜK HEYECANA SAHNE OLDU


Tuna Tanyolaç 19 Nisan 11:07

İtalya'daki Imola GP 14 yılın ardından geçen yıl takvime dönüş yapmıştı. Efsane şampiyon Senna'nın hayatını kaybettiği pist olarak F1 severlerin hafızasında canlanan bu pist, bu hafta büyük heyecana sahne oldu. Gelin yarışı yine gün gün inceleyelim.

Cuma antrenmanları

Bahreyn gibi modern bir pistin ardından; Imola GP gibi tarihi ve eski tarz bir pistte, soğuk hava koşullarında kimin ön plana çıkacağı merak ediliyordu. Cuma günü yapılan iki antrenman seansında Mercedes pilotları ilk iki sırayı aldılar. Bunun yanında Pierre Gasly şaşırtıcı performansla üçüncü tamamladı. Nispeten yavaş virajların olduğu pist Ferrari'ye uygun geldi ve Kırmızılar dört ve beşinci sıraya yerleştiler. Şampiyonluk adayı Verstappen ise ikinci seansta istediği turları atamadı ve arka sıralarda yer aldı.

Cumartesi antrenmanı ve Sıralama Turları

Imola GP'de cumartesi antrenmanlarını Verstappen ilk sırada tamamladı ve adeta göz dağı verdi. Bottas ilk sıralarda yer alamazken Hamilton üçüncü oldu. Bunun yanısıra Lando Norris şaşırtıcı performansla ikinci oldu. Tek turdaki hızı tartışılan Perez dördüncü olarak umut vaat etti.

Geçişlerin zor olduğu Imola GP'de büyük önem taşıyan sıralama turları çekişmeli oldu. Çaylak Tsunoda kaza yaparak ilk seansta veda etti. Bu sene son sıranın adayı Haas pilotları ve beklenmeyen şekilde Alfa Romeo'lar, Q1'de elenen diğer isimler oldular. Q2'ye kalma başarısı gösteren Williamslar beklendiği gibi daha ileri gidemediler. Eski iki şampiyon Vettel ve Alonso'da Q2'de elenen isimler oldular. Fakat antrenmanlarda başarılı olan Sainz'ın Q2'de elenmesi şaşırttı.

Yarışta ilk sıraları belirleyecek Q3'de Stroll geçerli bir zaman turu atamadı ve onuncu oldu. Esteban Ocon dokuzuncu olurken, Bottas şaşırtıcı şekilde sekizinci oldu. McLarenler altı ve yedinci olurken, Gasly üstün performansla beşinci oldu. Leclerc dördüncü olurken, Ferrari için bu sezonun umut ışığı oldu. Bu sefer iki Mercedes bir Red Bull'dan oluşmasına alıştığımız ilk üç farklı gelişti. Hamilton'un pole pozisyonu alması çok şaşırtmasa da Perez'in ikinciliği sürpriz yarattı. Verstappen ise uzun zaman sonra takım arkadaşına sıralamalarda geçilmiş olarak üçüncü oldu.

Islak zeminde heyecanlı yarış

63 tur üzerinden yapılan Imola GP için ekranların başına geçtiğimizde ıslak zemin sürprizi ile karşılaştık. Islak zeminde Q2'deki lastik zorunluluğu kalktığından herkes ıslak zemin lastikleri taktı. Böylelikle lastiğe bağlı pit stratejileri ortadan kalktı.

Startta Perez temkinli kaldı, atak yapan Verstappen Hamilton'la ilk viraja yan yana girdi ve geçerken yaşanan temasta Hamilton'un ön kanadının ufak bir parçası koptu. Leclerc de çok iyi startla üçüncülüğe yükseldi. Böylelikle Perez dördüncülüğe geriledi. İkinci turda Latifi ve Mazepin çekişmesinde kaza yaşandı, Latifi yarış dışı kaldı ve güvenlik aracı devreye girdi. Çaylak Schumacher güvenlik aracı sürecinde lastik ısıtırken spinle ön kanadını duvara çarparak hasar aldı. Güvenlik aracı yedinci turda içeri döndü.

Imola GP de zemin kurumaya başlıyordu ve ilk kimin kuru zemin lastiklerine geçerek risk alacağı sessiz bir merak yaratıyordu. Bunun sonucunda 22. turda Vettel ilk kuru zemin lastiği takan isim oldu. Fakat ön sıradakiler biraz daha beklediler ve lider Verstappen 28. turda lastik değiştirdi. Bir tur sonra pit yapan Hamilton öne geçebilecek farka sahipken 4.0 saniye gibi F1 için uzun bir pit yaparak ikinci sırada geri döndü.

İkinci start

32. turda Hamilton pist dışına çıkarak ön kanadını kırdı. Fakat piste dönmeyi başardı. Dokuzuncu sıraya düşmüş ve kanadı kırıkken şans ona güldü. 33. turda Bottas ve Russel büyük bir kaza yaşadılar, parçaların piste de dağılmasıyla kırmızı bayrak geldi ve yarış durdu. Pilotlar pite dizilirken ilk üç Verstappen, Norris ve Leclerc şeklindeydi. Hamilton dokuzuncuydu ama onarım için ekstra zaman kaybetmemiş oldu.

Imola GP yaklaşık yarım saat aranın ardından güvenlik aracı önderliğinde piste çıkılarak hareketli startla tekrar başladı. Beklendiği gibi Hamilton onarılmış aracıyla üst sıralara tırmanmaya başladı. 60. turda Verstappen'in ardından ikinciliğe yükseldi. 61. turda en hızlı tur zamanını da yaparak ekstra 1 puan daha almayı başardı. Böylelikle şampiyonada hasarı en aza indirmiş oldu. Yarış bu ilk ikiyle tamamlanırken Norris üçüncü, Leclerc ve Sainz dört ve beşinci oldular. Ricciardo altıncı Gasly yedinci olurken Stroll sekizinci oldu. Alpine'ler dokuz ve onuncu olarak son iki puanı aldılar. Haas'ın çaylaklarının sonuncu da olsalar yarış tamamlamaları dikkat çekti. Sorunlar yaşayan ve ceza da alan Perez onbirinci tamamlayarak hayal kırıklığı yarattı.

Resmi sonuçlara buradan erişebilirsiniz. Gelecek yarışa kadar heyecanla kalın...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum