Spor Otomotiv

Imola GP: Ferrari'nin Evinde Red Bull Dublesi


Tuna Tanyolaç 25 Nisan 11:11

Sezonun dördüncü yarışı Sprint'li haftasonu Imola GP tamamlandı. Ferrari'nin evi olarak görülen pistte Red Bull ilk iki sırayı aldı. Islak zeminde başlayan yarış beklenen yağmur gelmeyince kuru zemin lastikleriyle tamamlandı. Haftasonu öne çıkan Ferrari pilotlarının hatalarıydı. Bu sayede Red Bull ve Verstappen çok değerli puanlarla şampiyonalardaki farkı azalttı. Şimdi bu yarışa seans seans bakalım.

Cuma seansları

Imola GP Sprint yarışlı bir haftasonu olduğu için Cuma günü ilk antrenman ve ardından Sprint için sıralama seansı vardı. İlk antrenmanlar yağmur altında gerçekleşti. Haftasonu boyunca yağmur beklentisi olduğu için takımlar için iyi bir deneme oldu. Antrenmanda Ferrari temposu beklendiği üzereyken Haaslar şaşırtıcı şekilde hızlıydılar. Red Bulllar'dan grupta yer alırken Mercedes'in sorunlarını çözemediği belli oluyordu.

Imola GP sırlama turları kuru zeminde başladı. Fakat Q2 sonunda yağmur gelince işleri değiştirdi. Q1'de Alphatauri pilotlarının elenmesi şaşırtıcıydı. Q2'de ise Mercedeslerin vedası alışılmadık olandı. Q2'de Sainz kaza yapınca seans durduruldu ve tekrar başlamadan yağmur geldi. Q2 devamında kuru zemin süreleri geçilemeyeceği için pilotlar piste çıkmadı. Bu sayede Vettel şanslı olarak Q3'e kalarak kabus gibi başlayan sezonda bir başarı elde etti. Yağmurlu Q3'de Verstappen değiştirilen uygulama ile Pole elde ederken Leclerc ikinci oldu. Norris üçüncü Magnussen dördüncü olarak büyük başarı ede ettiler. Alonso beşinci olarak Alpine'in alışılan tek tur performansını gösterdi.

Cumartesi seansları

Imola GP Cumartesi antrenmanları daha önceki sprint haftalarında gördüğümüz işlevsizliği sürdürdü. Araçlar sırlamadan sonra parc ferme kurallarına girdiğinden ayar değişikliği mümkün olmayan bir seans oluyor. Takımlar da bu seansta yarış temposu denemeleri yaptılar. Zaman tablosu olarak bakınca Mercedes bu sene ilk defa bir seansı lider tamamlamış oldu.

Imola GP Sprint yarışı startında Verstappen vites sorunu yaşayınca Leclerc liderliği aldı. Perez de iyi bir startla yedincilikten beşinciliğe yükseldi. İlk turda Zhou ile Gasly temas etti Zhou yarış dışı kalınca güvenlik aracı girdi. 21 turluk yarışın 5. turunda çıkan güvenlik aracı soft lastikle başlayanlara yardımcı olmuş oldu. 11. turda Perez üçüncülüğe yükseldi. 19. turda onuncu sıradan başlamış olan Sainz dördüncülüğe yükselerek telafi yaptı. 20. turda ise Verstappen Leclerc'e startta verdiği liderliği geri aldı. Norris ve Ricciardo dört ve beşinci olarak McLaren'in bu seneki sorunlarını çözdüğünü yansıttılar.

Yarış

Imola GP pazar yarış gününde erken saatlerde yağmur yağdı. Yarıştan önce yağış kesildi ama yarışta yağabileceği söyleniyordu. Startta zemin ıslaktı. Pilotlar intermediate lastikleri tercih ettiler. Startta Perez ve Norris Leclerc'i geçince Leclerc dördüncülüğe geriledi. Sainz da startta üç sıra kaybetti. Bunun ardından ilk turda Ricciardo ile temas edince çakıl havuzuna saplandı ve kaldı. Ardından giren güvenlik aracı beş tur pistte kaldı. 18. turda pist artık kurumaya başlayınca ilk önce Ricciardo medium lastiklere geçti. Ardından zincirleme şekilde pitler geldi. Yarış çizgisi dışı da kuruyunca Imola GP 34. turda DRS izni çıktı. 63 turluk yarışta 50. turda üçüncü sıradaki Leclerc'ten soft lastik hamlesi geldi. Ardından lider Verstappen ve ikinci Perez de softa geçti. 54. turda Leclerc fazla zorlayınca kerbden sekti ve hafif bariyer teması yaşayınca kanat hasar gördü. Zorunlu pitle dokuzuncu sıraya geriledi. Son dokuz turda altıncı sıraya kadar çıktı. Leclerc'in kazasıyla Norris podyuma çıkmış oldu.

Haftasonu notları

Imola GP' ye bence Ferrari pilotlarının hataları yön verdi. Genel kanı yarış dışı kalmadıkları sürece podyumda olacakları yönündeydi. Ne kadar erken anlaşma olduğu iddia edilse de Sainz'ın 2 yıllık sözleşme yenilemesi bu hafta açıklandı. Onun rahatlayacağını beklerken önce sıralama turlarındaki hatası ardından kötü startla geri düşüp kalabalıkta kazaya karışması yine kötü oldu. Leclerc ise üçüncü götürdüğü yarışta bence fazla zorladı. Sprintte memnun olmadıkları softa geçiş bence hatalıydı. Mevcut puan farkı ile üçüncülüğe razı olabilirdi. Şampiyonluğun uzun bir maraton olduğunu idrak etmesi gerekiyor.

Imola GP haftasonu boyunca iyi performans gösteren Mick Schumacher yarışa da onuncu başlayınca ilk puanlarını alması beklentisi oluşmuştu. İlk tur Alonso ile teması ardından 26. tur spin atması ile son sıraya düşmesi hayal kırıklığı yarattı. Magnussen'in aldığı puanlar Haas'ın hızını bence gösteriyor. Sezona kötü başlayan McLaren için podyum sürpriz olsa da performansları gelişimi işaret ediyordu. Geri kalanların en iyisi konumuna onları aday görüyorum. Vettel' in sekizinciliği kabus sezon başlangıcına rağmen son sıra takımı olmayacaklarını biraz olsun gösterdi. Red Bull ise en karlı takım oldu. Perez'in ikinciliği kalkanında Verstappen gezinti gibi yarış tamamladı. Kapanan puan farkları da her iki şampiyonayı da daha zevkli hale getirdi.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum