Moda & Trend

İMZA GÖRÜNÜMÜ: ÖZGÜN STİL SAHİBİ OLMAK


Deniz Tanyolaç 19 Aralık 08:02

Stilinizi belirlemek kendinizi yeniden keşfetmenizin en kolay yoludur. Kişisel bir stil oluşturmak zor ve zaman alıcı bir şeymiş gibi görünebilir. Fakat kendinizi tanıyıp doğru seçimler yaparak işe başlayabilirsiniz. İmza görünümünüzü elde etmek için benimle bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Bu yolculukta kendinizi tanıyacak; sizi mutlu eden, özgüveninizi arttıran stilinizi keşfetmenin yollarını göreceksiniz.

Çocukluğumuzun en popüler ve tanınan karakterinden olan Superman'i ve o muhteşem çizgi filmlerini hatırlıyor musunuz? Peki Superman ismini duyduğunuzda gözünüzde ne canlandı? Tahminimce çoğumuzun gözünde ilk olarak o kırmızı pelerini, kaslarını ortaya çıkaran dar üstü ve taytı canlandı. Bu yüzdendir ki imza görünüm; insanların sizi düşündüklerinde giydikleriniz, tarzınız ve hayal ettikleri görünüşünüzdür.

Superman kostümünün tasarımı o zamanki sirklerde gösteri yapan güçlü adamların giydiği gibi, tayttır. Kostüm renkleri Amerika bayrağına gönderme yapmak için mavi-kırmızıdır. Yıllar boyunca birçok kahramanın -Batman dahil-, kostümü değiştirilirken Superman değişmez, değiştirilemez 71 yıl boyunca. Çünkü o kostüm görsel olarak bir ifadedir.

Temelinde özgünlük olan imza görünümü, özgüvenli ve mutlu bir kişiliğe sahip olmanızı sağlayacaktır. Çoğu zaman kıyafetlerimizle bu görünümü elde etmeye çalışsak da özgün bir saç stili ile de imza görünümü elde etmeniz mümkündür. Örneğin; sanatındaki özgünlüğü kadar stilindeki özgünlüğü ile de dikkat çeken Frida Kahlo. Bence imza görünümü, "kalın ve birleşik kaşları". Frida Kahlo'nun hayatını anlatan Barbara Mujica, severek okuduğum ve tavsiye edebileceğim kitaplar arasında.

İmza görünümü elde etmek için ilk kuralımız; "Denemekten korkma!" Toplumun size ne giymeniz gerektiğini söylemesine göre kendinizi sınırlamayın. Farklı parçaların üzerinizde nasıl görüneceğini, denemeden bilemezseniz.

Vücudunuzu tanıyın

Vücut tipinizi öğrenmek ve doğru kıyafet seçimleri ile mükemmel bir görünüm elde etmek için daha önce paylaştığım yazılarımı inceleyin. Vücudunuz elma vücut yapısı, armut vücut yapısı, kum saati vücut yapısı, ters üçgen vücut yapısı ve dikdörtgen vücut yapısından hangisine uyuyor? Vücut yapınızı iyi kavradığınızda bazı kıyafetler üzerinizde çok daha güzel görünecektir. Ayrıca bedeninize göre kıyafet tercihi de önemlidir. Örneğin; kilolu iseniz bedeninizden küçük kıyafetleri, zayıfsanız da aşırı bol kıyafetleri tercih etmemelisiniz. Unutmayın, her markanın beden ölçüsü farklıdır!

İlham alacağınız insanları takip edin

Farklı tarzlardan ilham alabilirsiniz. İmza görünümü elde etmek için taklitten uzak durmanız gerekir. İmza görünümü elde etmeniz için önce kendinizi tanımanız gerekiyor. Fakat bu yolculukta, tarzına hayran olduğunuz kişilerden yardım ve ilham alabilirsiniz. Sevdiğiniz kişilerin stillerini kaydedip onların size ilham olmasını sağlayın.

Gardırobunuzu düzenleyin

Alışveriş belki en büyük zevkimiz ama gereksiz alınan her parçanın çevreye ve bütçemize verdiği zararları düşününce gardırobunuzda ufak bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Dolabınıza yapacağınız yolculukla eminim bir çok giymediğiniz, unuttuğunuz kıyafetlere denk gelebilirsiniz. Aynı zamanda bu yolculuk, alışveriş yaparken size rehber olacaktır. Farklı parçaları bir araya getirip stilinize uygun kombinler yapın. Bütünlüğünden hoşlandığınız parçaları bir arada tutun. Bu sayede kıyafet seçimlerine fazla zaman harcamazsınız.

Tanımlayıcı bir aksesuar seçin

Aksesuarlar sizi tanımlayan öğelerdir. Örneğin; bir arkadaşımı sürekli saçına taktığı fularlarla hatırlıyorum. Giydiği kıyafete göre taktığı fularlar onun imzası olmuştu. Marilyn Monroe ikonik saç modeli ile birçok kişiye ilham olmuştur ve ismi geçtiğinde "meşhur beyaz elbise ve saç modeli" ile hayalimizde yer almaktadır. Tanımlayıcı öğeniz bir desen, stil ve hatta renk de olabilir. Lisede bir öğretmenimi giydiği kırmızı, yüksek topuklu ayakkabılar ile hatırlıyorum. Çevremizde bazı insanlar vardır, sürekli aynı renk kıyafetler giymekten hoşlanan (mesela siyah onun rengidir). Peki siz moda konusunda ne ile tanınırsınız? "Favori imza parçanızı bulun." Bu bir yüzük, bileklik, çanta, gözlük, deri ceket... Sizi düşünen insanlarda akla gelen ilk parça bu olmalıdır.

Beğendiğiniz kombinleri kaydedin

Kendinizi en çok beğendiğiniz ve mutlu hissettiğiniz anı hatırlıyor musunuz? İmza görünümü oluşturmak için bu anıları fotoğraflayın. Sizi iyi hissettiren kıyafetleri bir yere not edin. Gelecekte ihtiyacınız olacaktır.

İmza görünümü elde etmek başta sizi biraz yorabilir. Bu süreçte sabırlı olmanız gerekecek; zira hemen elde etmeniz mümkün değil. Yapmanız gereken farklı fikirlere her zaman açık olmaktır. Seçimlerinizde size başarılar diliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum