Astroloji

İNSANLAR ASTROLOJİDEN NELER BEKLER?


Çağlan Tunçbilek 16 Kasım 07:00

Astrolojiye çok yakın olmayan kişiler, genellikle doğum tarihlerine göre kendi burç özelliklerini bilirler. Ayrıca, astrolojiden burçların aşk ya da evlilikte nasıl olduğu ile ilgili konuları öğrenmek ve son olarak da kehanette bulunmasını beklerler.

Aslında astrolojiye karşı olunmasının ya da inanılmamasının esas nedeni; belki de kehanet konusudur. Ondan çok daha önemlisi ise; birçok kişinin astroloji ile ilgili yorumları, herkesin bildiği burca göre takip etmeleridir. Oysa ki astrologlar, yorum ve öngörülerini yükselen burç dediğimiz başka bir burca göre yaparlar.

Gün saatlerini 12 burç belli bir sıraya göre etkiler. Kişinin doğduğu saatte hangi burç etkiliyse, astrologlar bu burca göre yorum ve öngörülerde bulunurlar. Oysa ki birçok kişi -özellikle de erkekler- doğduğu ay ve güne göre yorum takip edip, ardından "bu yorumlar tutmuyor, yanlış" diyebilmektedirler.

İNSANLAR VE ASTROLOJİ

Astrolojiyi binlerce yıl önce, ilk olarak gökyüzünü inceleyen ''protoastronomlar'' başlattı. Bu öncü astronomlar, gökyüzü şekli ile dünya da gelişen deprem, savaş, salgınlar ve seller gibi olayları bütünleştirmeye çalıştılar. Bu bilgiler yeterli seviyeye geldikten sonra, bireysel olarak gökyüzünün insanları nasıl etkilediğini araştırdılar. Bir noktadan sonra astronomi, ülke yöneticilerinin danışma aracı olmaya başladı. Bu tarz bilgileri kişinin doğum haritasına göre çıkarmak zor olduğu için, binlerce yıl halka yayılamadı. Birçok zaman da halkın astrolojinin gücünden pek haberi olmadı.
Başlangıçtaki temel bilgileri bulmak, düzenlemek, daha sonra gelenlere bunu aktaracak hale getirmek çok büyük bir işti. Bugün hala bu yapıdan, tekniklerden ve o zamanın gelişmiş felsefesinden tam olarak fayda sağlıyoruz.

Astroloji; özellikle gelişen teleskoplar, bilgisayar programları, internet, hızlı ulaşım araçları, yapılan astroloji seminerleri ve çıkan kitapların hızla her yere ulaşması nedeniyle, son 50 yılda fevkalade bir şekilde gelişti. Hatta çıkan kitapları takip etmek bile zorlaştı. Her konuyla ilgili uzmanlaşma başladı. Artık astroloji eğitimleri verilmeye başlandı ve çok hızlı bir şekilde halka yayıldı. Tabii, sonunda birçok konuda olduğu gibi astroloji ile ilgili bilgi kirliliğine de neden oldu.

İNSANLAR VE ASTROLOJİ

Astrolojiden ne bekleyebiliriz?

İnsanın temel 3 burcu vardır. Güneş (herkesin bildiği), Ay ve Yükselen (astrologların öngörüde kullandığı) burç.
Eğer yükselen burcumuzu bilmiyorsak, güneş burcumuzun özelliğini ve güneş burçlarına göre insanların birbirleriyle nasıl geçinebildiklerini öğrenebiliriz. Bu noktadan çok fazla ileri gidemeyiz. Bu yüzden güneş burcumuzu merkez alıp, yükselen burca göre yorum yapan astrologları dinlediğimizde verim alamayız.

Eğer doğum saatimizi biliyorsak, yükselen burcu bulan sitelerden birinden, belki de bir dakika içinde yükselen burcumuzu belirleyebiliriz. Bu nokta, sizin için astroloji ile ilgili bambaşka bir ufkun açılacağı an olacaktır.
Astrolojinin en zayıf noktası, doğum saatini bilmeyen insanlardır. Yaklaşık 2 saat kadar şüpheleri olan kişilerin yükselen burcunu genelde bulabilmekteyiz. Doğum saati açısından daha fazla belirsizlik, yükselen burcu bulmayı zorlaştırmaktadır. Doğum saatini bilmeyen insanlara, astroloji konusunda biraz şanssız diyebiliriz. Özellikle yükselenini bilmeyen ve doğum saatini bilmeyenlerden ricamız, astroloji konusunda ön yargılı olmamalarıdır. Burada bu kişilerin yapacağı şey, toplumu ilgilendiren genel yorumları takip etmek olacaktır.

İNSANLAR VE ASTROLOJİ

Yine bir başka tavsiye; yorumların süresine dikkat etmektir. Günlük, haftalık, aylık, yıllık, ya da özel gökyüzü olayları için verilen tarihlere bakmamız gerekmektedir. Yorumlar verilen tarihten sonrasını çoğu zaman kapsamamaktadır.
Sonuç olarak astrolojiden çoğunlukla kehanet beklenmektedir. Oysa ki insanlar, beklentilerini kehanetten öngörüye geri çekmelidirler. Ne olacak yerine, ne olabilir. "Ne olduğunda, ne beklenir?" konusuna odaklanması daha uygun olacaktır.
Danışan kişiler astroloğu çok fazla sıkıştırmasalar, aslında istediklerinden çok daha fazlasını alacaklardır. Danışan "aşk var mı?" dediğinde, bazen aşkın “örnek veriyorum” 5 yıl acı verecek bir dönemin başlangıcı olsun. Burada aşkın olup olmayacağı mı önemlidir, yoksa aşk olduğunda astroloğun aşkın acı vereceği garantisi mi? Astrolog aynı haritada aşk görebilir. Ama danışan astroloğun vereceği farklı bilgilere ilgisiz ise çok daha önemli konuları kaçırır.

Astroloji danışanlarının astrolojiye bakış açıları, aslında astrolojiden neleri alabileceklerini ya da neleri alamayacaklarını da belirlemektedir diyerek yazımızı bitirelim.

@Astrolog Dr. Çağlan Tunçbilek

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum