Bilim & Teknoloji

İnsansı Robot Survivor Atlas Parkurda


Uğur İşçeviren 18 Ağustos 11:06

Robotik teknolojiler, insanlığın en büyük ikilemlerinden biri olsa gerek. Bir tarafta insan gücünün ve anatomisinin yetersiz kaldığı işleri yapabilme becerisi ile büyük bir gereklilik. Diğer tarafta gittikçe ve durmadan gelişen yapay zekaları ve veri toplama kapasiteleri ile uzak durulması gereken muhtemel düşman. Yani bugün robotların geleceğini biz belirlesek de, gelecekte tam tersi bir durum olabilir. Yazının devamını okumadan önce aşağıdaki videoda Boston Dynamics'in, adeta Survivor yarışmacısı gibi dans eden robotu Atlas'ı izlemenizi öneririm.

Şaşırtıcı değil mi? Hatta ilk turda elenmeyeceği kesin. En azından öyle gözüküyor. Öyle gözüküyor ancak burada ufak bir hile var: Bu video tek bir çekim değil. Yani yüzlerce karenin birleştirilmiş hali... Yani Atlas bu parkuru geçti ama tek seferde değil. Atlayıp zıplamaları başarılı olsa da henüz tam bir koordinasyon yok ortada. O yüzden içiniz rahat olsun. Robotlar, henüz dünyayı ele geçirmeye hazır değil. En azından eylemsel anlamda!.. Bu konuya dair yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Zaten ekip lideri Scott Kuindersma da, dinamik insansı robotların hayatımıza girmesi için en az on yıl zaman biçiyor. Yakın zamanda Xiaomi, köpeksi robotu Cyberdog'u tanıttı ama ürün tamamen eğlence amaçlı idi. Boston Dynamics'e ait robot köpek Spot, çok daha fonksiyonel yeteneklere sahip. Atlas ise, insanların yapamadığını yapmak için gelişiyor. Bu da şu demek oluyor: İnsanlar evde ve işte daha az çalışacak. Bunun doğuracağı sonuçlar bir başka yazının konusu ama Boston Dynamics Atlas'a çok güveniyor. Otuz yıllık bir serüvenin getirdiği bir güven...

"İnsansılar birkaç açıdan ilginç. İlk olarak; geleceğin her yere gidebilen, her şeyi yapabilen robotu vizyonumuzu yakalıyorlar. Belirli bir görev için en iyi tasarım olmayabilirler. Ancak çok çeşitli fiziksel görevleri gerçekleştirebilecek bir platform oluşturmak istiyorsanız bir insan form faktörünün bunu yapabileceğini zaten biliyoruz."

Scott Kuindersma

İnsansı robotlar artık daha insansı

Atlas'ın bu videosunda iki önemli unsur var: Bunlardan birincisi bu robot, öncekiler gibi sadece yürüme, koşma, zıplama, vs. gibi alt kısımdan ibaret hareketleri barındırmıyor. Artık üst kısmını da son derece efektif kullanabiliyor. Eller ve kollar da son derece işlevsel ve dinamik bir şekilde çalışıyor. Üstelik bunu yaparken alt kısım ile tamamen koordineli. Yani bir engeli geçerken yaptığı zıplama esnasında kolları da buna uygun aerodinamik için hareket ediyor. Zaten videoda da Atlas'ın, denge çubuğunu geçtikten sonra da kaybettiği dengeyi kurmak için yaptığı hareketi görüyoruz.

İkinci unsur ise robot Atlas, artık çevresel algıdan çok daha fazla yararlanıyor. Yani Atlas, statik bir hareket örgüsünün yerine değişen çevre şartlarına göre daha fazla karar alıyor. Bunun için verilen komutları, ortamla eşleştirmeyi ve buna göre hareket etmeyi daha fazla deniyor. Tabii bu denemelerde oldukça fazla başarısız sonuç olsa da dinamik çevre ile uyumluluk çok daha fazla.

Hayatımıza ne kadar girebilirler?

Atlas, geleceğin projesi. Algı ve atletizm tam uyumlu olduğu zaman, insanlar özellik le iş gücü olarak sorgulanacaktır. İzin almayan, hastalanmayan, kavga etmeyen bir çalışandan bahsediyoruz. Hatta sadece çalışmayı bırakın. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız; Quantic Dream'e ait Detroit: Become Human isimli oyunu mutlaka oynayın. O zaman dinamik insansı robotların sadece çalışma faaliyetleri için değil; bambaşka amaçlar için de kullanılabileceğini göreceksiniz. Her amaç ve hizmet için!..

Sonuçta Atlas, -şimdilik- Spot gibi bir üretim robotu değil. Daha çok AR-GE için tasarlanmış bir araştırma projesi. Hala da birçok eksiği var. Boston Dynamics, omurga eksikliği ve nispeten zayıf kol eklemleri gibi -robotların doğası gereği sınırlı olan-hareketleri hala iyileştirmek zorunda. Ancak on yıl sonrasını düşünürsek umalım ki hepimizin iyiliği için bir gereklilik olarak kalsınlar.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum