Sinema & TV

INSIDE JOB - MASONLAR NELERİ GİZLİYOR?


Alp Eren Akkaya 9 Kasım 14:15

Inside Job, tüm işi dünyadaki komplo faaliyetlerini yürütmekten ibaret olan işlevsiz bir ekibi ve derin devleti konu alan, yetişkinlere yönelik bir dizi. 7,8 IMDB puanı ile bu konuda tek olan bir animasyon komedisi. Cognito Inc.'in karmaşık örtbas planlarına, gizli topluluklara ve maskeli grup seks adabı gibi ilginçlikler barındıran ofis kültürüne ayak uydurmak çok kolay değil. Özellikle de asosyal teknoloji dehası Reagan Ridley için. Dünyanın daha iyi bir yer olabileceğine inancı yüzünden herkesin tuhaf bulduğu kişi olmaktan kurtulamıyor. Şekil değiştiren sürüngenler ve psişik mantarlarla dolu bir iş yerinde bile...

Reptelianlar gerçek mi? Ay'a aslında inilmedi mi? Yoksa Neil Armstrong bir oyuncu muydu? Yıllardır kıyamet senaryoları kurulan ve kendi çapında takipçiye sahip olan teorisyenlerin düşüncelerini ironik bir biçimde eleştiren bir animasyonla karşınızdayım. Başrolümüz şaşırmayacağınız üzere bir dahi ve ailevi problemler çekiyor. Mason asilleri tarafından yönetilen bir şirketin CEO’su ve işi ise "Dünyayı Yönetmek". Kendisi başlarda çok da büyük sayılmayan bir ekibin bir parçası iken, babasının koltuğuna geçmenin ve dünyayı yönetme fantezisini gerçekleştirmenin beklentisi içinde.

Trump aslında bir robot muydu?

Inside Job, ilk bölümü ile çok da özgün sayılmayan ancak kendini izlettiren bir giriş yaptı. Ana karakterimiz Reagan sosyal bağları ailevi problemleri yüzünden çökmüş bir dahi. Tabii patronları "Büyük Masonlar" bunun farkında. Bu yüzden onun şirketin başına tek başına geçmemesi gerektiğini ve bir partnere ihtiyacı olduğunu düşünüyorlar. Dizi de tam burada başlıyor. Aptal ama herkes tarafından sevilen bir beyaz hetero erkeğin diziye girmesiyle karakterimizin pabucu dama atılıyor. Büyük projesi ile ilgilenirken aynı zamanda bu saftan kurtulmanın yolunu arıyor. Büyük projesi ise hepimizin bilim kurgu filmlerinden yakından tanıdığı bir klişe. Daha akıllı ve daha itaatkâr bir başkan isteyen Mason liderleri başkanın kopyalanmasını ve bir robot haline getirilmesini istiyor. Robotun kontrolden çıkması ile yaşanan savaş durumları ve 3. Dünya göndermeleri de çok ince. Daha fazla spoiler vermeden önce bu bölümü artık bırakıyorum.

Peki 2pac gerçekten öldü mü?

Inside Job, illüminati ile dalga geçerken aynı zamanda biraz korkutuyor. Ekibin üyelerinden olan Gigi Thompson bir medya manipülasyonu ve aynı zamanda ünlülerin kimlik değiştirmek için gittiği ilk kapı. Kendisi dizide Micheal Jackson'un kimliğini değiştirdiğini ancak 2pac'ın kimliğini değiştiremeden öldürüldüğünden bahsediyor. Tabii ki gerçek olup olmadığı bilinmez ama bu dizi, tüyler ürpertici konulara parmak basmakta gerçekten usta. Masonların kana susamışlığına ve olası kıyamet senaryolarına ufak dokunuşlar yapıyor.

Rick and Morty ve Bojack Horseman karşımı bir yapım

Bir Rick and Morty hayranı olarak bu diziyi gerçekten çok sevdim. Bu benzerlik benim için diziyi daha da çekici kıldı. Siz de Bojack Horseman ya da Rick and Morty gibi yapımları severek izlediyseniz ve Mason hükümetine ilginiz varsa bu yapıma bir şans vermelisiniz. Diyaloglar asla sizi sıkmıyor. Çünkü her sohbetin altında yatan eski, gizli bir Amerikan gerçeği var. Bazıları kendini çok kolay belli ediyor tabii ki. Örneğin 11 Eylül saldırılarına yapılan atıflar çok da gizli değil.

Sona yaklaşırken

Diziye kesinlikle bir şans vermeniz gerektiğine inanıyorum. Her bölümü ayrı hikayeleri anlatan çerezlik bir mini dizi ve bölüm süreleri çok kısa. Tadını kaçırmamak için bölümlerin detaylarını daha fazla kurcalamak istemiyorum. Reagen Ridley ve dizi hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Daha önceki yazıma göz atmak isterseniz link burada

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum