Bilim & Teknoloji

Instagram Hesabınız Ne Kadar Gizli?


Arda Akkaya 20 Ocak 14:00

Hepimizin en azından bir tane sosyal medya hesabı vardır. Kimileri bu hesaplarda paylaşımlarını açık yaparken kimileri ise gizli tutmak ister. Instagram bunun için bize bir seçenek sunuyor ve buna "gizli hesap" adını veriyor.

Nedir bu gizli hesap?

Gizli hesaplar, Instagram'da paylaştığı içeriği görebilmek için kişiyi takip etmenizin gerektiği bir hesap türüdür. Kendisini takip etmeniz ise karşı tarafın onayına kalmış, karşı taraf izin vermediği sürece hiçbir paylaşıma erişemiyorsunuz.

Gizli hesap ile güvende miyim?

Gizli hesabınızın ne kadar güvende olduğu ile ilgili bir sürü faktör bulunmakta fakat başlıca faktörler şunlardır:

  • Sosyal mühendisliğe uygun olup olmadığınız.
  • Takipçileriniz.
  • Kullandığınız cihazın güvenliği.

Sosyal mühendislik nedir?

Sosyal mühendislik kavramı 1985 yılında, Kevin Mitnick tarafından ortaya atılmıştır. Peki sosyal mühendisliğin amacı nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse, yüksek güvenlikli bir apartmana girmek istediğinizi düşünün. Kaçak yollarla girmeniz mümkün değildir. Fakat güvenlikteki kişilere, kendinizin bir apartman sakini olduğuna inandırabilirseniz hiçbir zahmete girişmeden rahatça apartmana girebilirsiniz.

"Ee, peki bununla Instagram hesabımın ne alakası var?" diyorsanız; birisinin, yakın bir arkadaşınızı taklit ederek takipçi listenize girdiğini düşünün. Şimdi mantıklı geliyor mu?

Takipçileriniz

"Güvenliğim ile takipçilerim arasında nasıl bir bağ olabilir ki? Güvenmediğim kişileri hesabıma almam zaten." düşüncesine sahipseniz, üzgünüm. Güvendiğiniz kişilerin bile farkında olmadan güvenliğinize zararı olabilir. Peki nasıl mı? Gelin beraber bakalım.

Öncelikle size bot Instagram hesap ağlarından bahsetmek istiyorum. Zira güvenliğimize en çok bu "bot zincirleri" darbe vuruyor. Bot diyince aklınıza hemen yorumlardaki botlar gelmesin çünkü tek botlar onlar değil.

Botnet ağ diyagramı
Bir bot ağı diyagramı

Burada işin içine biraz "Instagram paneli" olayları giriyor. Hiç duymayanlar için bahsedelim. Nedir bu Instagram panelleri? Diyelim ki siz bir 'panelci'den 500 takipçi aldınız bedavaya. Her şey güzel değil mi? Hesabınızla giriş yaptınız ve 500 takipçi, tek kuruş ödemeden hesabınıza geldi. Şimdi o buzdağının görünmeyen kısmına bir göz atalım.

Instagram Panel hesapları diyagramı

Maalesef artık sizin de hesabınız bir bot ağı kölesi oldu. Bir başkası gelip 500 takipçi istediğinde, site takipçi sağlarken sizi kullanacaktır.

Bir de bu işin "gizli hesapların içeriğini görüntüle" sloganıyla kendini tanıtan tarafı var. Bu tip sitelere elbette bir çoğumuz denk gelip "Nasıl oluyor bu?" demişizdir. İşlem aynen yukarıda anlattığım gibi. Basit bir şemayla gösterecek olursak;

Instagram gizli hesapları gösteren site çalışma diyagramı

Yani eğer sizin takipçilerinizden biri bu sitelerden birine kayıtlıysa, üzgünüm ki hesabınız güvende değil. Yine bu siteyi kullanan herhangi bir kişi gönül rahatlığıyla gizli gönderilerinizi görecektir.

Takipçilerimin bot ağında olup olmadığını nasıl anlarım?

Takipçilerinizden birinin bot ağında olup olmadığını anlamanın en basit yolu, bu tip sitelerin birinden kendinizi aratmaktır. Eğer, "Bu hesaba ulaşamıyoruz" gibi bir hata alırsanız, ne mutlu size. Gönderilerinizi görürseniz ise endişe etmeyin. Takipçi listenizi kontrol edin ve şüphelendiğiniz hesapları takipçilerinizden çıkararak tekrar deneyin.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
Lumpus
Lumpus
09:33 @ 10.02.2022
Çok iyi olmuş
1 yanıt
01:45 @ 29.06.2022
Teşekkürler.
Bu yazar henüz KargaPost paylaşmadı.