Popüler Kültür Bilim & Teknoloji

İnternetin Yüz Karası Script Kiddie


Arda Akkaya 8 Şubat 17:02

"Hacker" kavramına az çok hepimiz aşinayız. Bu kişiler zararlı ya da zararsız bilgisayar korsanlarıdır. Derin bir kodlama bilgisine sahip olmalarının yanı sıra, nerede nasıl davranacaklarını bilecek kadar da pratik zekaya sahipler.

Hackerlar sistemlere nasıl saldırır?

Bir sisteme sızabilmek için, o sistemi çok iyi bilmeniz gerekir. Bir sistemi ne kadar iyi bilirseniz güvenlik zaafiyetlerini de o kadar iyi bilir duruma gelirsiniz. Hackerlar "Windows, Linux, MacOS..." gibi işletim sistemlerini sürekli inceler ve güvenlik zaafiyeti bulmaya çalışırlar. Buldukları güvenlik açıkları için ise "exploit" adını verdiğimiz kavramı kullanırlar.

Bu işlem tabii ki sadece işletim sistemlerine saldırmak için değil. İşletim sistemlerinin yanı sıra web siteleri için de aynı işlemi uygularlar. Örneğin; bir sitenin ön ve arka yüzü farklı çalışır ve genellikle bu iki taraf bir API servisi ile iletişim kurar. Hackerlar bu sefer API sistemiyle iligili zaafiyetleri bulmaya çalışır.

Script kiddie nedir? Ne yapar?

Az çok hackerların ne yaptığı ile ilgili bilgiye sahibiz. Şimdi gelin script kiddie kavramına göz atalım.

Script kiddie genel olarak; herhangi bir kodlama dili, işletim sistemlerinin işleyişi, web sitelerinin çalışma mantığını bilmeden hackerlar tarafından hazırlanmış araçları kullanarak zarar saçan kişilere denir.

Eğer bilgisayar aleminde azıcık bile tecrübeniz varsa bu script kiddielerden korkmanıza hiç gerek yok. Bunun sebebi ise bu arkadaşların kullanmış olduğu araçların çoktan anti-virüsler tarafından algılanmış olmasıdır. Ciddi hack işine yarayan bir araç ise genellikle bir script kiddienin eline geçemez bile.

Script kiddie olarak tanımlanan bu kişiler ciddi bilgilerinin olmamasının yanında sizin sisteminize sizin bir hatanız olmadan sızamazlar.

Ne zaman tehlike arz ederler?

Script kiddieler genel olarak tehlikesiz ve kendi halinde takılan kişiler olsalar da bazı durumlarda tehlikeli olabilirler. Örneğin; ciddi ve henüz fixlenmemiş bir exploit durumunda script kiddieler çok tehlikelidir. Buna rağmen siz bir hata yapmadan sizin sisteminize erişemezler.

Nasıl korunmalıyım?

Ne kadar hafife alınsalar bile bazen çok tehlikeli olan script kiddielerden ve diğer zararlılardan korunmak için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var.

  1. Mutlaka aktif bir anti-virüs yazılımınız bulunsun.
  2. Güvenlik duvarınızı kapalı tutmayın.
  3. Kaynağını bilmediğiniz e-postaları açmayın.
  4. Güvenmediğiniz donanımları direkt olarak bilgisayarınıza bağlamayın.
  5. Güvenmediğiniz bir kaynaktan gelen sosyal medya mesajlarına bakmayın.
  6. Yazılım bilginiz olmadan hacker olmaya çalışmayın!
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum
Bu yazar henüz KargaPost paylaşmadı.