Bilim & Teknoloji

iPhone 14 Sunumu Hakkında İpuçları: Apple Ne Tanıtacak?


Uğur İşçeviren 25 Ağustos 11:07

Apple, merakla beklenen iPhone 14 etkinliğini uzay temalı bir davetle resmi olarak duyurdu. Her zamanki gibi neler olacağına dair tahminler ve öngörüler başladı. iPhone 14, iOS, Apple Watch zaten beklediğimiz ürünler. 7 Eylül “Far Out” etkinliğinin grafiği, yıldızlardan oluşan Apple logosunu gösteriyor. AR versiyonu, uzayda yüzen yıldızlarla dolu bir 3D küre.

Peki bu ilginç uzay temasının altında ne var? Apple ne tanıtacak?

Uydu ile bağlantı

Davet tasarımının uzay teması göz önüne alındığında, en belirgin olasılıklardan biri uydu bağlantısı. Aslında bu özellik iPhone 13 ile gelecekti ama beklentileri karşılamadı. Kısmet iPhone 14'e imiş. Apple'ın bu uydu özellikleri üzerinde çalıştığı ve bu özelliklerin bu yıl iPhone 14'ün bir parçası olarak hayata geçirmesi zaten bekleniyordu.

Basitçe iPhone'unuz hücresel bağlantıyı kaybettiğinde görünen iPhone durum çubuğuna yeni bir "SOS" simgesi ekleyecek bir sistem. Bu özellik, hücresel hizmeti kaybettiklerinde ve acil durumlarda ilk yardım ekipleriyle iletişim kurmak için kullanıcıların bir uyduya bağlanmasına izin verecek. Sistemin mesajlaşma özelliğini çalıştırması ya da büyük kazalarda direkt olarak uyduya rapor göndermesi bekleniyor. Bu özelliğin bu yıl iPhone 14 ile gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz belli değil. Ancak görsel, bu ihtimali açıkça arttıryor.

Götür beni Ay'a

Bir diğer ihtimal de Apple'ın iPhone cihazlarda arttıracağı üstün kamera performansı. Düşük ışık performansını hatırı sayılı ölçüde arttıracak olan Apple astrografik fotoğraflar için çalışıyor. Aslında bu konuda Çinli rakipleri, çoktan Ay'a çıktıysa da Apple için hala geç değil. Zira böyle bir rekabetin gerisinde kalmak, fotoğrafın bu kadar mühim olduğu bir dönemde akıllıca değil. James Webb Uzay Teleskobu'ndan gelen yeni fotoğraflar sonrası, ortalama bir insan astrofotografi ile her zamankinden daha fazla ilgili.

Bu özellik gerçekleşirse, iPhone'unuz ayı veya yıldızları algılayabilir, ardından görüntüyü mükemmelleştirmek için daha uzun pozlama süreleri ve daha fazla dahili işleme kullanabilir. Büyük sıçramalar yapsa da gece gökyüzünü fotoğraflamak, hala iPhone'daki en iyi deneyim değil. Belki de Apple bunu değiştirmeye hazırdır. Bu yüzden bu yıl -yeni bir 48MP sensör de dahil olmak üzere- iPhone kamera donanımında ciddi yükseltmeler üzerinde çalışıyor.

Gerçeklik artıyor

Diğe ihtimal de AR uygulamalar ile ilgili geliştirmeler. Apple'ın VR gözlüğü uzun zamandır gündemde. Bu etkinlikte -düşük ihtimal olsa da- AR gözlükle ilgili sürprizleri de görebiliriz. Zira Apple'ın CEO'su Tim Cook'un AR teknolojilere olan ilgisi çok fazla. Bu teknolojinin geleceğimizde çok büyük bir hacmi olduğunu söylüyor. Bu bağlamda görseli AR/VR teknolojiler ile ilişkilendirmek de mümkün.

Tabii bütün bu tahminlerin dışında ihtimaller de olası. Çok alakası olmasa da Apple'ın iPhone 14 ile ilgili en ciddi planlarından biri hep açık ekran. Belki de bu yönde bir göndermedir. Bu görseller bazen sadece yeni duvar kağıtları için, bazen de yeni ürünler için bir ipucu. İnsanlar, Apple'ın etkinlik davetlerinde gizli olarak neleri ortaya çıkaracağına dair ipuçları aramaya bayılıyor. Aslında Apple da, çoğu zaman incelikle duyurulacak bir şeye atıfta bulunur. Ama bu defa etkinliğin "uzak" teması, sadece eğlence amaçlı bile olabilir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum