Dijital Oyun

İskandinav Usulü God of War: Ragnarok İncelemesi


Alp Eren Akkaya 18 Eylül 14:10

God of War 5: Ragnarök, Santa Monica Studio tarafından şu anda geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanacak olan bir aksiyon macera oyunu. PlayStation 5 ve PlayStation 4 için 2022'de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Yapımcılar, fanlarının heyecanlı bekleyişini en azından gelen kısa bir oynanış videosu ile dindirilmeye çalıştı. Gelen fragmanda öne çıkan parçaları, sizin için derledik. Fragmanda da görebileceğiniz gibi, God of War (2018) olaylarından birkaç yıl sonrasınına gidiyoruz. Ragnarok’un soğuk rüzgârları ve korkutucu kahramanları, Kratos ve Atreus için yola çıktı. Mimir’in bile korktuğu bu isimlerin başında ise Thor geliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=EE-4GvjKcfs
God Of War Ragnarök Resmi Fragman

Ergen bir Tanrı neler yapabilir?

Son oyunda Atreus ve Kratos arasında, bazen atışmalı bazen ise "sıcağa yakın" bir baba-oğul ilişkisi görmekteydik. O zamanlar Atreus ’un 12 yaşında olduğunu baz alırsak aradan geçen süre, onu ergenliğe daha da yaklaştırdı. Kendisi ne kadar yarı Tanrı yarı Dev olsa da, ergenlikten kaçamayacak. Bu konu da Kratos ve Atreus arasındaki baba-oğul ilişkisine damga vuracak . Fragmanda gördüğümüz gibi Kratos savaşmaktan kaçınan, tanrılardan oğlunu korumak isteyen bir görüntü çizse de Atreus, savaşmanın ve hikâyesini tamamlamanın peşinde. Sonuçta kendisi Ragnarök 'ün -yani kıyametin- baş karakterlerinden birisi. Tabii hakkında yazılan bu kehanetten ve annesinin ona bıraktığı dev genlerinden nasibini almak istiyor. Kratos, -bildiğiniz üzere- ilk seride Ares tarafından kandırılıp ilk ailesini elleriyle katletmek zorunda kalmıştı. Bu yüzden yeniden bir aile üyesini kaybetmeyi göze alamıyor. Dolayısıyla kumandan kimliğinden çok baba kimliğiyle gözüktü fragmanda.

Bir baba gibi düşünmeyi bırakıp bir komutan olarak düşünmeye başlamalısın.

ATREUS

Savaş asla bitmez

God Of War: Ragnarök 'ün iki yapı taşı, acı ve intikam olacak gibi görünüyor. İlk oyunda oğlunu öldürmek zorunda kaldığımız Freya'ı, fragmanda Kratos ve Atreus'u avlamaya çalışırken gördük. Aynı zamanda oğullarını ve üvey kardeşini öldürdüğümüz Thor'u da.... Thor, mitolojiye göre şu aralar tüm devleri katleden bir savaş kahramanı ve hiç olmadığı kadar güçlü. Mjölnir'e yıldırımlar içinde bir göz atmanın bile, Thor'un düşman olarak ne kadar zorlu olacağına dair bir ipucu. Freya ise tüm zamanların en büyük büyücülerinden biri olmasına rağmen aynı zamanda çok büyük bir savaşçı. Yani bu sefer, Kratos ve Atreus'un işi kolay görünmüyor

Ragnarök'te neler olacak?

Loki ve Angrboda'nın çocukları olan Kurt Fenrir, Jörmungandr (God of War 2018'de gördüğümüz dev dünya yılan) ve Hel'in; İskandinav Mitolojisi'nde kıyamet anlamına gelen Ragnarök'te rolleri oldukça büyük. Aynı zamanda dünyanın ve dokuz diyarın en büyük sorunu olan Fimbulwinter ile mücadele edeceğiz. Fimbulwinter, Ragnarök'ün alametlerinden biridir. Fimbulwinter, diğer kışlara benzemez ve 3 yıl sürer. Sürekli soğukluk, kar yağışı, fırtınalar ve donlarla geçeceği söylenmektedir. Üç yıl boyunca çetin ve sert geçecek olan Fimbulwinter'ın ardından ise İskandinav mitolojisi'nin kıyameti niteliğinde olan Ragnarok'un'un gerçekleşeceği söylenir. Ayrıca Fimbulwinter'ın, sadece kış getirdiğine inanılmaz. Her gün Midgard'ın dört bir yanında olacak uzun savaşlar, kardeşin kardeşi öldürmesi gibi onursuzluklar da getireceğine inanılır. Fimbulwinter'ın bitiminde Midgard'da yaşayan tüm insanların öleceği söylenir.

Sadece Tanrılarla ve kışla mücadele etmeyecek Kratos, tabii ki. İlk oyuna göre çeşit çeşit tipte yaratık ve mitolojik karakterler göreceğiz. Bu fragmanda gördüğümüz üzere bu yeni yaratıklar, bize İskandinav Mitolojisi'nin gücünü ve sertliğini tekrardan hissettirecek.

Oyun süresi ve oynanış mekanikleri

Verilen bilgilere göre oyun, 40 saatlik bir oynanış süresine sahip olacak. Tabii ki bu bilgiler henüz kesin değil. Umuyoruz ki bu evreni doya doya oynayabilelim. Çünkü aynı Yunan mitolojisinin kapanması gibi bu oyun da, İskandinavya mitolojisinin sonu oyunu olacak. Dolayısıyla Odin'i görmeme şansımız yok. Sonuçta İskandinavya mitolojisine veda ederken, mitolojinin en büyük karakterini görmemek çok saçma olur.

Düşmanlarımız gibi, müttefiklerimiz de artacak. İlk oyunda görmediğimiz karakterlerden olan İskandinavya mitolojisinin savaş tanrısı Tyr'i, müttefikimiz olarak göreceğiz. O da Ragnarök'ün yapıtaşlarından birisi ve Kratos ile Atreus'a yardım edecek.

God of War: Ragnarök hakkında, İskandinav dünyasının birçok diyarını ziyaret edeceğimiz söylenirken; oynanış tarafına önemli bir çeşitlilik unsuru katacak olan yeni rünler ve saldırı kabiliyetlerinden de bahsediliyor. Çıkış tarihi ilk olarak 2021 açıklanan ve daha sonrasında 2022'ye ertelenen Ragnarök, 2022 yılının en iddialı oyunlarından biri olacak gibi duruyor.

Sizce God Of War 'ın yeni oyunu beklentileri karşılayabilecek mi? Düşüncelerinizi yorum kısmında bekliyorum.

Bir önceki yazıma göz atmak isterseniz link burada.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum