Otomotiv Spor

İSPANYA GP'DE KAZANANI PİT STOPLAR BELİRLEDİ


Tuna Tanyolaç 10 Mayıs 15:55

2021 İspanya GP'de Catalunya yarışı 7-9 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. Daha önceki yıllarda sezon öncesi testleri bu pistte yapılıyordu. Bu sayede pilotlar piste daha alışık şekilde yarış haftasına geliyorlardı. Bu sene sezon öncesi testler Bahreyn'de yapıldığından pilotların herhangi bir deneyimi bulunmuyordu. Bu yıl bir de 10. virajdaki keskinlik azaltılarak pistin hızlanması adına değişiklik yapıldı. Turbo-Hybrid çağında Mercedes'in bileği bu pistte bükülmüyordu. Öyleyse gelin 66 tur üzerinden yapılan sezonun dördüncü ayağı bu yarışı gün gün inceleyelim.

Antrenman seansları

İspanya GP'de Cuma günü ilk antrenman seansı başlarında Mazepin alışılageldiği gibi yarı spinle çakıl havuzuna çıktı. Fakat geri vitesle piste dönmeyi başardı. Robert Kubica Alfa Romeo için ilk seansta test yaptı. Yine Mercedes ve Red Bull arasında rekabete sahne olması beklenen hafta sonunda Perez gerilerde kaldı. Verstappen Cuma ikinci antrenmanlarda ilk sırayı alırken diğer seans liderleri Hamilton ve Bottas oldu. Bu isimleri Ferrari pilotları ve Norris zorlamaya çalıştılar.

Sıralama turları

İstatistiklere göre bu pistte pole pozisyonundan başlayarak kazanma oranı Monaco'dan bile yüksek. Bu yüzden ön sıralar çok değerli hale geliyor. Öyle ki DRS öncesi dönemde yarış başına geçiş neredeyse 1'in altında.

İspanya GP'de cumartesi sıralama turlarına geldiğimizde hava ve pist sıcaklığı idealdi. Fakat start düzlüğünde karşıdan bir rüzgar vardı. Bu rüzgar seans sonuna doğru artarak tur zamanlarını kötüleştirdi. Q3 de Haas pilotlarının yanında Raikkönen, Latifi ve Tsunoda elendi. Russel Q2'ye kalmayı alışkanlık haline getirdi. Q2'de Giovinazzi, Vettel, Stroll ve Gasly ile birlikte elendiler.

İspanya GP'de Q3'e geldiğimizde bindelik saniyeler pilotları ayırıyordu. Hilton saniyenin binde otuz altısı ile yüzüncü pole pozisyonunu alırken Verstappen ikinci oldu. Bottas saniyenin binde doksan altısı farkla üçüncü oldu. Bunun yanında dördüncü Leclerc olurken şaşırtıcı performansla Ocon beşinci oldu. Sainz altıncı, Ricciardo yedinci olurken beklenti yüksek olan Perez sekizinci oldu. Daha önce ilk iki takımı zorlayan Norris dokuzuncu olurken Alonso onuncu oldu.

Start

İspanya GP'de beş kırmızı ışık söndü ve yarış başladı. İlk virajda, startta daha iyi kalkış yapan Verstappen Hamilton'u geçti ve liderliği aldı. Leclerc Bottas'ı geçerek üçüncülüğü aldı. İyi start alan isimlerden Ricciardo beşinciliğe, Perez altıncılığa yükseldi. 8. turda Tsunoda'nın aracı stop etti ve pist üstünde kaldı. Bu yüzden güvenlik aracı piste girdi. Russel, Latifi ve Giovinazzi güvenlik aracı fırsatıyla pit yaptılar. Fakat Giovinazzi için lastikler gecikince pit-stopu yaklaşık bir dakika sürdü. Startı inceleyen hakemler Gasly'nin çizgisinden önde kalktığı gerekçesiyle ona 5 saniye ceza verdiler.

Yarış

İspanya GP'de 22-23. turlara geldiğimizde ilk onun dışındaki pilotlardan pit-stoplar gelmeye başladı. 24. turda ön sıralardan ilk Bottas pit yaptı. 25. turda lider Verstappen 4.2 saniyelik uzun bir pit yaptı. Bu yüzden Hamilton'un 23 saniye gerisinde beşinci olarak piste döndü. Fakat Hamilton 29. turdaki 2.7 saniyelik pite rağmen avantaj elde edemedi ve ikinci döndü. Leclerc'in pit-stopu ile Bottas üçüncülüğü geri aldı.

İspanya GP'de 43. tura geldiğimizde yarışın kaderini belirleyecek hamle Mercedes takımından geldi. Hamilton'u pite çağırdılar. Bunun sonucunda Hamilton Verstappen'den 23saniye geride üçüncü olarak piste döndü. Yarışın ikinci kırılma anı ise o sırada Verstappen'in lider olarak dönebileceği pit-stopu yapmaması oldu. Ellerinde kullanılmamış lastik bulunmamasından ötürü mevcut farkı yarış sonuna kadar korumayı seçtiler. 52. turda Bottas takım emriyle Hamilton'a yol verdi ve Hamilton 11.2 saniye farkla ikinciliğe yükseldi.

İspanya GP'de 60. tura geldiğimizde Hamilton Verstappen'i yakaladı ve ilk denemesinde geçti. Bu geçişte Hamilton'un 12 tur daha az yıpranmış lastikleri etkili oldu. 61. turda üçüncüyle arası yeterli olan Verstappen pite gelerek yumuşak lastik taktı. Böylece 63. turda en hızlı tur zamanını elde ederek artı bir puan daha aldı. Böylelikle Hamilton sadece 12 tur lider götürdüğü yarışı kazanmış oldu. Bu Hamilton’un 98. galibiyeti oldu. Yarışın resmi sıralamasını buradan inceleyebilirsiniz.

Bir dahaki heyecanda görüşmek üzere...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum