Spor Otomotiv

İspanya GP: Ferrari'nin Sorunları Red Bull'a Yaradı


Tuna Tanyolaç 22 Mayıs 21:03

Sezonun altıncı yarışı İspanya GP, Catalunya pistinde gerçekleşti. Buranın hem sezon öncesi test pisti olması hem de takımların güncelleme getirme hedefinde olması beklentileri yükseltmişti. Haas dışında tüm takımlar irili ufaklı güncellemeler getirdiler. En çok ilgi çeken Aston Martin'in adeta yeşil bir Red Bull'a dönüşmüş olmasıydı. Sezonun en sıcak havada yapılan yarışı oldu. Lastikler ve motorlar için zorlu bir sınavdı. Verstappen'in hatası ile Leclerc'in rahat kazanabileceği yarış motor arızasıyla tekrar Verstappen'e döndü. Sorunlarını azaltan Mercedes için iyi bir hafta sonu oldu. Şimdi ayrıntılara bakalım.

Antrenman seansları

İspanya GP antrenman seanslarında en çarpıcı performans Mercedes'ten geldi. Düzlüklerde gözle görünen şekilde zıplamaları azalmıştı. Bu durum tur zamanlarına da yansıdı. İkinci antrenmanlarda 2-3., üçüncü antrenmanlarda 3-4. sıralarda yer aldılar. Ferrari yine belli olan hızını gösterdi. Pist yapısı da onlara uyuyordu. Fakat yarış temposu denemelerinde en hızlı takım Red Bull olarak ortaya çıktı. İstatistikler ilk çizgi startının kazanma oranına etkisini onaylarken sırlama turları heyecanımız yükselmiş oldu.

Sıralama turları

İspanya GP sıralama turlarında ilk veda eden isimler Williamslar, Aston Martinler ve Alonso oldu. Aston Martinler güncellemelerden fayda görmemiş gibi duruyordu. Q2' de ise Zhou, Gasly, Tsunoda ve Ocon'un yanında son anda turu silinen Norris veda etti. Bu durum Schumacher'e ilk Q3'ünü getirdi. Q3 ilk haklarda Leclerc spin atarak son sırada yer aldı. Fakat tek hakkı kalmışken son turunda o baskı altında herkesten 0.3 saniye daha iyi bir turla polü aldı. Bu onun tek turda ne kadar gözü kara olduğunu bir kez daha gösterdi. Verstappen ilk çizgiye yerleşen ikinci isim olurken Sainz üçüncü Russell dördüncü oldu. Perez beşinci, Hamilton altıncı olurken Bottas geri kalanların en iyisi oldu. Ardından Magnussen, Ricciardo ve Schumacher ilk onu tamamladılar.

Yarış

İspanya GP' de deneyimli ev sahibi pilot Alonso motor değiştirme kararıyla en arkadan başladı. Startta Sainz kötü kalktı ve Russell ve Perez onu geçti. Hamilton Magnussen ile temasta lastik patlatınca pite girerek 18. sıraya düştü. Yedinci turda Sainz spin atarak çakıllara çıktı. Ardından 11. sırada dönebildi. Sainz yine hata yaptı diye konuşurken aynı virajda iki tur sonra Verstappen de spin attı. Fakat çok geri düşmeden 4. döndü. İlk pitlerden sonra 27. turda Leclerc lider giderken motor arızası ile yarışa veda etti. O andaki sıralama RUS-VER-PER-BOT-SAI şeklindeydi. Verstappen uzun süre DRS açılmama problemi ile Russell'a atak yapamadı. Pitlerden sonra sıralama Perez, Verstappen, Russell şekline dönüştü. Zaten daha yeni lastikli ve hızlı olan Verstappen için Perez'e takım emri ile yol vermesi söylendi. Bitime bir tur kala Hamilton dördüncü giderken takımdan yakıt azlığı ile ilgili yavaşlama emri gelince Sainz'a geçildi. Red Bull duble ile bitirirken Russell üçüncü, Sainz dördüncü, Hamilton beşinci oldu.

Yarışa dair notlar

İspanya GP sonunda Verstappen ve Red Bull şampiyonalarda liderlikleri aldı. Fakat Perez'e gelen takım emri daha sezonun başı itibariyle hayal kırıklığı yarattı. Hali hazırda puan durumunda Perez bir galibiyet geride ikinci sırada yer alıyor. Kazanma stratejisi ile başlansa belki de Verstappen'in hatası ile Perez kazanmış olacaktı. Sainz için geride kalma baskısı yine hata yaptırdı diyebiliriz. Giderek temkinli pilot rolünden uzaklaşıyor. Mercedes için geliştirmeler gayet işe yaramış duruyor. Hamilton için belki de güvenlik aracı girebilir rizikosu oynanmış ve az yakıt konulmuş. Bunun yanında bu kumar bir sıraya mal olsa da Mercedes şampiyonaya renk katacak gibi duruyor. Alonso için son sıradan başlayıp 9. bitirmek harika bir sonuç oldu. Vettel için emeklilik konuşulurken Alonso hala rekabetçi bir takım için can atıyor. Kötü strateji Mick'in ilk puanları için gayet uygun olan bu yarışı da çöpe attırdı. Monaco'da Q3'e kalırsa orada puan alacaktır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum