Otomotiv Spor

İtalya GP: Şahlanan Ata Evinde Boğa Darbesi


Tuna Tanyolaç 12 Eylül 09:31

2022 İtalya GP "Hız Tapınağı" Monza pistinde gerçekleşti. Turuncu tribünlere alışmışken bu sefer kırmızı renk hakimdi. Fakat sevincin rengi kırmızı olmadı. Hafta ortasından beri artmaya başlayan grid cezası haberleri yine akılları karıştırdı. Öyle ki sıralama turlarından sonra bile hakemlerden resmi dizilişi beklememiz gerekti. Favori isimlerin geriden başlayarak yarışa renk katması zevkli olsa da doğal bir grid dizilişi olmaması alışkanlıkları bozuyor. Takımlar artık cezalar için pist seçer oldular. Takvimin genişlemesi gündemde olduğuna göre motor ve mekanik parça kısıtlamasında esnekliğe gidilmesi gerekir diye düşünüyorum. Şimdi yarıştan ayrıntılara değinelim.

Red Bull için önden başlamak şart değil

İtalya GP' de bir kez daha gördük ki Red Bull ve özellikle Verstappen için start pozisyonu fazla büyük bir etken değil. Takımın diğerlerinin aksine daha fazla yere basma gücü üreten arka kanat seçimi bile ellerinin ne kadar rahat olduğunu gösteriyor. Monza gibi düzlük ve hız pistinde bile tur zamanından o kadar da ödün vermediler. Yedinci başlayan Verstappen daha ilk turlarda yarışa ortak oldu. On üçüncü başlayan Perez ise önce yükseldi; ardından fren ısınması problemi ile plansız pit yapmak zorunda kalarak, neredeyse bir dakika geriye düşmesine rağmen en hızlı turla yarışı altıncı bitirdi. Onları tebrik etmekten başka bir şey söyleyemeyiz.

Mercedes sessiz gemi misali

İtalya GP' de Russell yine podyuma çıkarak istikrarını sürdürdü. Bağıra bağıra gelmeseler de hem pilotlarda hem markalarda şampiyonluk adayı Ferrari'yi geride bırakabilecek konuma geldiler. On dokuzuncu başlayan Hamilton'ın beşinci bitirmesi bence takdir gerektiriyor. Böyle bir sezonda takım hala yarış bile kazanmamışken; sessizce iki kulvarda da ikinciliğe oynamak büyük gelişim göstergesi. Yarış kazanıp kazanamayacakları konusunda Twitter' da yaptığım anket kimleri haklı çıkaracak bekliyorum.

Ferrari yine yanlış ata oynadı

İtalya GP' de muhtemel cezalar belli olduktan sonra Leclerc için pole ve yarış zaferi tünelin ucunda görünmüştü. Yine de Leclerc bileğinin hakkıyla pole pozisyonunu elde etti. Yarış zaferini tehdit edecek en yakın kişi ise yedinci sıradaydı. Fakat Ferrari'nin yarış kazanması için başta hazırladıkları planları sorgulatacak olaylar olmaması gerekiyor. 10. turda yolda kalan Vettel'in aracı yüzünden çıkan VSC sonrası plan dışı bir Leclerc piti gördük. Bana göre burada yarışı teslim ettiler. Diğer tüm senaryolarda elleri daha güçlü olacaklardı. Bence doğru stratejiyi çok kez ıska geçen yönetim burada ise gereksiz yere pro-aktif davrandılar. 18. başlayan Sainz'ın dördüncülüğünü ise takdir ediyorum.

Değinmeden olmaz

İtalya GP güvenlik aracı ardında tamamlandı. Ricciardo' nun aracı herhangi bir bariyer açıklığı olmayan ve çekici araç bulunmayan mevkide kaldığı için bence güvenlik aracı kararı geç alındı. Kalan turlarda yarış yönetiminin yarışılmasına dair bir gayretini görmedik. Ne konvoy oluşturuldu ne tur yiyenlere hak tanındı. Bu istikrarsız tutum insanların 2019 finalini sorgulamasına neden oldu. O haklı bu haksız tartışmasını alevlendirmeden sadece kararlarda istikrar beklentim olduğunu belirtiyorum.

İtalya GP' de sağlık problemleri yüzünden yer almayan Albon'un yerine yarışan De Vries' den bahsetmeden olmaz. Öncelikle Q2'ye kalan F2 ve Formula-E şampiyonu diğerlerinin cezalarıyla sekizinci başlama hakkı elde etti. İlk defa oturduğu otomobille yarışı 9. bitirerek 2 puan aldı. Ardından seyirci oylarıyla günün sürücüsü de seçildi. O zaman söylenecek tek şey kalıyor. Para F1' de her şey olmamalı ve Latifi hak eden isimlerin yerine pozisyon işgal etmemeli.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum