Otomotiv Spor

İtalya GP: Verstappen ve Hamilton Altlı Üstlü


Tuna Tanyolaç 12 Eylül 15:12
Formula 1 dünyası bu hafta İtalya GP için "Temple Of Speed" yani hız tapınağı Monza pistindeydi. Daha önce Britanya GP'de olduğu gibi bu yarışta da Sprint Sıralama Yarışı sistemi uygulandı. Ferrariler bu sene evine Tifosilerin beklentilerini karşılayacak güçte gelemedi. Uzun düzlüklere sahip bu pistte Mercedeslerin hızlı olacağı aşikardı. Bu durum Mercedes motorlu McLaren takımına da avantaj getirdi. Yarışın orta noktasında iki şampiyonluk adayı viraja agresif girdiler. Birbirine yol vermeyince olanlar oldu. McLaren yıllar sonra yarış kazandı ve duble yaptı. Normal hafta sonlarından farklı etkinlik takvimine sahip olan bu sprint hafta sonunu yine gün gün anlatayım.

Cuma 1. antrenman ve sıralama seansları

İtalya GP cuma günkü takviminde birinci antrenman seansı ve sprint yarış için sırlama turları vardı. Antrenman seansında pilotlar optimum ayarlar için denemeler yaptılar. Spin atan ve pist dışına çıkan isimler olsa da temas veya kaza yaşanmadı. Mercedesler beklentilerdeki gibi hızlıydı ve Verstappen onların orta hamur turlarına yumuşak hamurla ancak yaklaşmayı başardı. Mercedes bu pistte Red Bull'dan yaklaşık tur başına yarım saniye daha hızlıydı. İtalya GP cuma akşam seansında, cumartesi sprint sıralama yarışı için sıralama turları vardı. Q1'de Haaslar, Alfa Romeo'dan Kubica, Latifi ve son iyi zaman turu ihlal nedeniyle silinen Tsunoda son beşte kaldı. Tsunoda'nın elenmesi Russell'i Q2'ye taşıdı. Q2'de Russell, Alpine pilotları Ocon ve Alonso, Aston Martin pilotları Stroll ve Vettel veda ettiler. Q3'de en hızlı isim Valtteri Bottas olurken arkasından Hamilton ve Verstappen geldi. Onların ardından hızlı olan McLaren pilotları Norris ve Ricciardo dört ve beşinci oldu. Gasly altıncı, Sainz yedinci ve takım arkadaşı Leclerc sekizinci oldu. Perez ancak dokuzuncu olabilirken Giovinazzi onuncu başlama hakkı elde etti.

Cumartesi 2. antrenman ve Sprint Yarış

İtalya GP Sainz kaza
İtalya GP de cumartesi günü 2. antrenman seansı ile başladı. Kapalı Park Kuralları gereğince araçlarda ayar değişikliği de mümkün olmadığı için takımlar yarış temposu denemesi yaptılar. Bu "ara" antrenman seansının biraz işlevsiz kaldığını söyleyebiliriz. Takımlar farklı yakıt yükleri, farklı lastikler ile uzun turlar attılar. Seans sorunsuz giderken Sainz spin atarak bariyerlere çarptı ve aracın burun kısmı hasar aldı. Fakat mekanikerler aracı öğleden sonraki yarışa yetiştirdiler. Seans kırmızı bayrak sonrası devam etti. İtalya GP Sprint Yarışı cumartesi öğleden sonra 18 tur üzerinden yapıldı. Hamilton kötü bir start alarak ikincilikten beşinciliğe geriledi. Ricciardo takım arkadaşını geçerek üçüncülüğe yükseldi. Gasly ilk virajda temas yaşayarak ön kanadını kırdı ve kırılan kanat onu bariyerlere sürükleyince yarış dışı kaldı. Bottas sprint yarışını birinci bitirerek teknik olarak pole pozisyonun ve 3 puanı aldı. Fakat yarış öncesi motor değiştirme hakkını kullanacağı için son sıradan başlayacak. Verstappen ikinci bitirerek 2 puan aldı ve Bottas'ın cezası ile pazar günü ilk sıradan başlama hakkı elde etti. Böylelikle yavaş oldukları bir pistte pole almış gibi oldu. Ricciardo üçüncü olarak 1 puan alan isim oldu. Hamilton beşinci, Leclerc altıncı, Sainz yedinci oldu. Giovinazzi, Perez ve Stroll sırasıyla ilk onu tamamlayan isimler oldular.

Pazar gerçek yarış zamanı

İtalya GP 53 tur üzerinden düzenlendi. Startta ikinci Ricciardo Verstappen'den iyi kalkarak liderliği aldı. Yarışın ilk turunda ufak temaslar da yaşandı. Fakat güvenlik aracı gerekmedi. Sıralama oturduğunda lider Ricciardo, ikinci Verstappen, üçüncü Norris ve dördüncü Hamilton'du. Yarış önlerde fazla aksiyon olmadan ilerlerken 23. turda Ricciardo pit yaparak yedinci döndü. Bir sonraki tur Verstappen de pit yaptı. Fakat bu pit stop sorunlu geçince dokuzuncu döndü. Bu pitler sırasında Hamilton Norris'i geçip lider olmuştu. Lider Hamilton 26. turda pitten çıkarken tam Verstappen'in önüne hamle yaparak yarışa döndü. Bu ikili ilk viraja yan yana girdiler ve yaşanan temasta Verstappen'in aracı Hamilton'ın aracının üstünde kaldı. İtalya GP de yaşanan bu olaydan sonra güvenlik aracı piste girdi. Güvenlik aracı sürecinde tüm pilotlar pitlerini tamamladılar. Sıralama yerine oturduğunda lider Ricciardo, ikinci Leclerc, üçüncü Norris'ti. 31. turda güvenlik aracı çıkınca Norris Leclerc'i geçerek ikinci sıraya yükseldi. Ardından Perez ve Bottas da Leclerc'i geçtiler. Perez'in 5 saniyelik zaman cezası da bulunuyordu. Böylelikle Bottas üçüncülüğü elde edecek kadar Perez'in arkasında kaldı. Yarış sonunda yıllar sonra McLaren duble yapmış oldu. Ricciardo 3 yıl sonra tekrar yarış kazandı. Bottas ise sondan başladığı yarışı podyumda bititrdi. Sürücülerde Verstappen, markalarda Mercedes'in liderliği devam ederken McLaren takımı üçüncülüğe yükseldi.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum