Otomotiv

İyi Şoför Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?


Tuna Tanyolaç 2 Ocak 09:20
Bu haftaki yazım biraz hikaye biraz tavsiye niteliğinde olacak. Babam, yani hayatımdaki iyi şoför timsalim birkaç gün önce ciddi bir beyin ameliyatı geçirdi. Hayır, hayır bir trafik kazası değil tabii ki de. Bir tümör yüzünden gerçekleşti. Onu kaybedebilecek olma düşüncesi beni anılara sevk etti ve bunu da haftalık yazımla birleştirmeye karar verdim. Kendisi iş seyahatlerinde hep kendi aracı ile yüz binlerce kilometre yaptı. Ardından emekli olunca da bir süre turizm sektöründe VIP taşımacılık yaptı. Ben de sürüş stilinizde hem güvenlik hem de konfor açısından dikkat etmeniz gereken noktalara değinmek istedim.

Aracındakileri sarsma, sağa sola yatırma!

"İyi şoför aracındakileri kalkış ve frenlemede ileri-geri eğip bükmez" der babam. Aracınız ne kadar güçlü olursa olsun; kalkışlarda gazı köklemeden, aracın eylemsizliğini yenecek kadar gazı ezerek sarsıntısız kalkış yapmak önemlidir. İnsanları koltuğa yapıştırmak marifet değil yani. Bu durum frenlemede de aksi yönde geçerli. Kırmızı ışığa veya varış noktanıza gelmeden hızınızı azaltmak, durmadan önce minimum kinetik enerjiye sahip olmak gerekir. Son birkaç metrede freni köklemek, aracınızda son teknoloji sistemler de olsa aracınızdakileri öne eğmek, boyunlarını ağrıtmak yakışık almaz. Bu durum virajlarda da geçerlidir. Dönüşleri aracınızdakileri minimum yanal kuvvete maruz bırakacak bir hızla yapmalısınız. Onları sağa sola yatırmak yakışık almaz.

Çıktığın vitesle in kuralı

Günümüzde otomatik vitesli araçlar daha yaygın olsa da eskimeyen bir iyi şoför kuralı vardır. Hayat gibi yollar da iniş ve çıkışlıdır. Düzlükte son vitesle belirlediğiniz seyir hızında ilerlersiniz. Fakat önünüze dağ tepe geldiğinde aracınız vites küçültmek ister. Aracın torkunu maksimumda tutacak vitesle çıkarsınız ama inişe geçtiğinizde bu vites arabayı zorluyor gibi hissedersiniz. Eğer vitesi büyütürseniz aracınız rahatlamış gibi hissedersiniz fakat bu hızlanmanıza neden olur. Bu hızlanma sizi virajlarda daha fazla fren yapmaya ve riske sevk eder. Tırmandığınız vitesle inmek sizi hemen hemen optimum hızda tutar ve motor freni etkisiyle daha az fren pedalına basarsınız. Bu da güvenliğinizi artırır.

Yaşı, modeli ne olursa olsun aracınız bakımlı olsun

İyi şoför aracına ve aracındakilere değer verir. Aracına iyi bakar ki aracına binenler de güvende ve konforlu olsun. Belki en yeni ve en lüks araca sahip olamazsınız ama "aracınıza binenler onun emsallerinden ne kadar bakımlı, diri ve temiz olduğunu hissetmeli" der babam. Orasından burasından ses gelmemeli ve güven hissi uyandırmalı. Bakımlar her zaman güvenliğinizi artırır ve yolda kalmamanızı sağlar.

İyi şoför olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Siz nasıl anlarsınız bilmiyorum ama benim bir anım var bununla ilgili. Muhtemelen siz acemiyken yanınızdaki deneyimli kişi size talimatlar yağdırır. Yavaş ol, sağına soluna dikkat et, şu yayayı gördün mü gibi panik cümleleri kurarlar. Bir elleri de tavandaki tutacağı sımsıkı sarmış durumdadır. Gerginlikleri her hallerinden bellidir. Yine babamla bir uzun yoldayken kendisi yoruldu ve "direksiyona geç" dedi. Ben kendisinin sağ ön koltuğa geçip talimatlar yağdırmasını bekliyordum. Fakat o arka koltuğa geçti ve uzandı. Çok şaşırmıştım. Bir süre sonra kontrol ettiğimde uyuyordu. İşte o anda dedim ki ben artık iyi şoför olmuşum. Siz de aracınıza binenlerin vücut dillerini inceleyerek kendinizi test edebilirsiniz. Sağlıklı ve güvenli sürüşler diliyorum...
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum