Gündem Kripto

Jack Dorsey İstifa Etti: Kripto Dünyası Heyecanlı


Uğur İşçeviren 2 Aralık 11:52

Twitter CEO'su ve kurucusu Jack Dorsey, hafta başında şirketten ayrıldığını duyurdu. 2000'li yılların başında başlayan göz kamaştırıcı bir hikaye son buldu. Artık Twitter'ın başında Jack Dorsey yok. Bu durum sosyal medya sektörü ve borsalar açısından endişe verici olsa da kripto dünyasını mutlu etti. Çünkü Jack Dorsey ilginç bir adam. Klasik mega patronlardan çok daha farklı. Dikkat çekici ve manipülasyon gücü çok.

İşte tam da bu yüzden kripto ve bitcoin için olumlu sinyaller var. Hatta olumludan çok daha ötede bir beklenti oluştu bu merkeziyetsiz ortamda. Çünkü Jack Dorsey, eğer isterse bu sürecin merkezine inebilir. Bunun için hem parası hem vizyonu hem de zekası var ve güvenilir bir profili... Aslında ona benzer bir güce sahip olan Elon Musk da piyasaların yıldız çocuğu ama aşırı spekülatif ve "çılgın" olması güven telkin etmesine engel oluyor. Bu yüzden bu devrimsel ağın figürü olması gereken biri varsa Musk değil Jack Dorsey.

Yeni düzenin figürü Dorsey olmalı

Zaten Jack Dorsey de bu ilgisini saklamıyor. Hatta birçoklarının düşüncesi şu: Dorsey bitcoin ve merkeziyetsiz internete daha fazla vakit ayırabilmek için bu istifayı sundu. Bu düşünceyi destekleyen sözler ise yine Jack Dorsey'e ait.

Square veya Twitter'da olmasaydım bitcoin üzerinde çalışıyor olurdum.

Jack Dorsey - 2021 Kripto Konferansı

Square ile devam edelim. Firma Dorsey'in gözbebeği. Yine kendi kurduğu firmada, bitcoine olan hayranlığını ve tutkusunu pekiştiren girişimler peşinde. Firma geçen yıl Şubat ayında, varlıklarının %5'inin bitcoin olduğunu açıkladı. Ayrıca Haziran ayında da bitcoin madencilik şirketi Blockstream, Square'in güneş enerjisiyle çalışan bir madencilik modeline 5 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Kripto borsa ve ticaret faaliyetlerine de başlayan Square, son olarak kendi soğuk cüzdanını da açıkladı. Ellerindeki bitcoin miktarı 351 milyon dolara tekabül ediyor. Yani Dorsey, kripto adına ne varsa Square ile zaten orada. Nitekim Twitter'da bile bitcoin ile bahşiş vermeyi başlatmıştı ama platform kripto açısından çok kısıtlı.

Twitter'daki muhafızı değişikliği kripto için yükseliştir.

Tom Lee- Fundstarts araştırma başkanı

Jack Dorsey -ve blok zincir anlayışı-, yeni interneti "tek bir kişi veya kuruluş tarafından kontrol edilmeyen veya etkilenmeyen temel bir internet teknolojisi” olarak tanımlıyor. Geleneksel modelde, teknoloji ve finans bir avuç bekçinin elinde. Ama Dorsey'e göre bu yanlış. Bilgi de para da birçok kişinin elinde yönlendirilmeli. Bu yüzden de defalarca, bu konudaki heyecanını ve çalışma arzusunu dillendirdi. Onun için bu büyük şeyi kaçırmak çok kırıcı. Çünkü şunu biliyor: Kripto henüz 90'lı yılların sonundaki internet gibi. Fazlasıyla gelişime açık harika bir platform. Biraz da bulanık ve teknik zorluklar çok fazla. Yeterli sermaye de henüz yok. Özellikle girişimler için...

Alana henüz aşırı yatırım yapıldığını düşünmüyorum. Kripto, finansal hizmetler ve teknolojinin kesişimidir. Bu, kelimenin tam anlamıyla ekonominin %60'ı demek.

Tom Lee

Süper Boğa gelir mi?

Bu yüzden Jack Dorsey gibi isimlerin bu alana olan ilgisi çok önemli. Tekrar belirtmekte fayda var. Piyasaya güven vermek açısından Dorsey, Musk'tan çok daha güçlü bir figür. Bu çok önemli bir detay. Kripto piyasası teknik zorlukları ve sermaye açısından sorunlar yaşasa da en büyük sorun bunlar değil. Esas sorun güven! Musk ve onlarca dijital hırsızlık/dolandırıcılık hikayelerinin yanında borsasının aşırı dalgalı oluşu güvenli bir liman olmaktan uzaklaştırıyor kriptoyu. Üstelik merkeziyetsizlik kavramı yanında başka kavramlar getiriyor. Öngörülemezlik ve ölçeklenemezlik... Bu sorunlara çare arayan teknoloji dünyası muhakkak çözüm bulacaktır. İşte bu noktada Jack Dorsey, hem teşvik hem de motive edici.

Bütün kriptolar içinde bitcoin, Dorsey için ayrı bir yere sahip. Eteryumcular buna çok itiraz etse de Jack Dorsey, kriptonun geleceğini bitcoine bağlıyor. Bitcoin, onun için herhangi bir hükümete tabi olmayan merkeziyetsiz bir dijital merkez.

"Bitcoin herkes içindir. Kapsayıcı bir ürün oluşturmak bizim için önemli.”

Jack Dorsey

Bütün bunların yanında şunu da belirtmek gerek. Jack Dorsey, Web 2.0'ın yıldızı olabilir. Ama kripto ve merkeziyetsiz ağlar için yolun başında. Web 3.0 onun krallığı değil. (Zaten temelde olmaması da gerekir.) Kat edecek çok yolu var ve ben de dahil birçok teknoloji sever ve kripto yatırımcısı kendisine inanıyor. Hatta bu inanç öyle ki kriptocular, yakın zamanda uzun bir boğa bekliyor. Ne dersiniz? Gerçekten artık kriptoların egemenliği mi başlıyor?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum