Moda & Trend

JEAN : ZAMANSIZ BİR PARÇA


Deniz Tanyolaç 13 Nisan 14:36

Benim gibi jean pantolonlardan vazgeçemeyenler!.. Seviyoruz çünkü hem şık hem de rahat. En önemlisi pek çok farklı kıyafetle kombin edebiliyoruz. Modanın vazgeçilmeyen nadir ürünlerden biri jeanlarin macerası Levi Strauss ile başlıyor. Maden işçilerinin çabuk eskiyen ve yırtılan pantolonlardan şikâyet etmesi üzerine Levi, kalın çadır kumaşından dayanıklı bir pantolon yapıyor. Daha sonra pantolonların daha dayanıklı ve kullanışlı olması için onları ''DENIM'' adı verilen bir kumaş boyası ile boyuyor. Fabrikalardan sokağa taşınan blucin tüm dünyada trend haline geliyor. 1950' li yılların önemli isimleri Marlon Brando, Elvis Presley blucinlerle verdikleri pozlarla dünyada jean akımını başlatıyor.

Peki neden Türkiye' de blucinlere kot diyoruz? Cevap ''Muhteşem Kot''. Yugoslavya göçmeni Muhteşem Kot, Türkiye' de blucini üreten ilk kişidir. Muhteşem Kot, Fransa' da karşılaştığı blucinin sağlamlığına ve dikimine hayran kalmış. Türkiye' de üretmeye karar verir. Ürünü köylüler ve işçiler çok beğenir ve 1960 yılında ''kot'' marka olur. Fakat yabancı markaların yerli piyasaya girmesiyle 1992 yılında fabrika üretime son verir. Blucinin karşılığı gibi kullandığımız kot aslında bir dönemin blucin markasıdır.

Beraber jean modellerini ve nasıl kombin edeceğimizi incelemeye ne dersiniz? Bir dönemin modası süper skinny jean pantolonların yerini son dönemlerde oversized kesimler alırken, eşofmandan vazgeçemediğimiz bu süreçte rahat ve konforlu tasarımlar ön plana çıkmakta. Şıklık kadar rahatlığına önem verenler dar modellerden boyfriend jeanlere; daha sonra 1970' lerde annelerimizin giydiği mom jeanlerine yönelim gösterdi. Gelin beraber modelleri tek tek inceleyelim.

1-Mom Jeanler

Annelerimizin mirası mom jean dediğimiz modeller geçen sezon gibi bu sezonda gönülleri fethetmekte. Bu nedenle 80' lilerin ve 90' lıların ruhunu taşıyan bu kesim şık bir bluz ile kontrast oluşturularak eşlenebilir. Beyaz spor ayakkabı, basic bir tişört ile gündelik kullanabilirsiniz. Ayrıca havalı bir görünüm ile 90' ları daha fazla hissetmek için blazer ceketi crop top ile kombin edebilirsiniz. Eğer tercihiniz crop toptan yana ise ultra yüksel belli ve kalçayı tam saran jean tercih etmenizde yarar var. ''Havalı kız'' görünümünün yanı sıra; modaya uygun ve şık görünüm için mom jeanlerin altına makosen tercih ettiğinizde bakışları üzerinize çekeceksiniz.

2. Düz kesim jean pantolonlar

Yüksek bel ve uzun paçalı bu modelleri ister paçalarını katlayıp bilekte, isterseniz kendi hali ile kullanabilirsiniz. Ayrıca beyaz sneaker ve converse ayakkabı tercihiniz olabilir. Bu yüzden converse modellerini incelemenizde yarar var.

3.Geniş paçalar ve yırtık modeller

Rahatlığınızın ön planda tutulduğu modeller arasında geniş paçalı jeanler bulunmakta. Ayrıca rahat belli ve dökümlü görünümleri ile oldukça ''cool'' bir görünüm elde edebilirsiniz. Destriyed jeans olarakta bilinen yırtık jeans, bu sezon da karşımıza çıkmakta. Fakat bu sefer modeller; tadında, abartıya kaçmadan, asil bir şekilde karşımıza çıkıyor.

4. Balloon jean pantolonlar

1980' li yılların şalvar modelinden esinlenerek tasarlanan bu modeller stilinizi farklı bir yere taşıyor. Slouchy jean modelleri oldukça cool ve sportif bir görünüme sahip. Ayrıca boyfriend gömlekler, dar tişörtlerle; sneaker hatta terliklerle bile kullanabilirsiniz. Havaların ısınması ile bantlı ve topuklu ayakkabılarla şık bir görünüm yakalamanız mümkün. Bu pantolonlar oldukça bol bir görünüme sahip. Bu nedenle zarif bir görünüm yakalamaksa niyetiniz üst parçanızı mümkün olduğu kadar dar seçmenizde yarar var. Sezonun trendi, boyfrend jean ceket yada sezon renklerinden oluşan blazer ile havalı bir kombin elde edebilirsiniz.

Sevgili okuyucu, sürekli görünümünü değiştirmeyi seven biri isen yazım umarım sana yeni tarzlar oluşturur. Ayrıca ilham perilerini çağırdıysam yazımı sosyal medya hesabında karga.la' mayı unutma! Görüşmek üzere...

''Jean pantolon, modaya demokrasi getirmiştir.'' - Giorgio Armani

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum