Kitap & Edebiyat Sinema & TV

Jupiter's Legacy: Farklı Bir Süper Kahraman Dizisi


Onur Ömer Düzgün 22 Haziran 07:34
Jupiter’s Legacy (Jüpiter’in Mirası) dizisini ziyaret etmeye hazır mısın karavan sakini? O zaman yolculuğumuz başlasın. Daha önceleri Marvel Evreni’nin, Disney+ ile büyümesini ve bu platformdaki dizilerini incelemiştik. Hatta Loki’yi merakla beklediğimi söylemiştim. DC’de; Superman and Lois, Flash, Titans ve Legends of Tomorrow gibi güzide dizilerini devam ettirirken Batman dizi girişimine başlamış. Elbette Lucifer da bir DC dizisi ve yeni sezonu Netflix’de. Kısacası çizgi roman konusunda pastanın büyük dilimi Marvel ve DC’de. Pastadan artakalan küçük paylardan birini de Mark Millar’ın yazdığı Jupiter's Legacy kapmış durumda.

Konu olarak süper kahramanlık ötesi bir dizi

Jupiter's Legacy, Amerikan buhran dönemine değiniyor. Bir çelik fabrikatörünün oğlu rahat bir yaşam sürmektedir. Sheldon Sampson, yarını düşünmeyip hayatı umursamaz. Bir abisi vardır. Abisi Sheldon’un aksine her şeyi planlamaya çalışan, kontrollü olmayı seven biridir. Babalarının aldığı büyüme kararına Sheldon destek verirken, abisi karşı çıkar. Kısa süre sonra abisi haklı çıkar çünkü Amerika’da buhran yılları başlar. Borsa ve ekonomi çöker, işsizlik artar ve Sheldon’un babası batar. Bunlardan dolayı babaları intihar eder. Babasının cenaze töreninde Sheldon bir kriz geçirir. Bu kriz sonrası babasının sanrısı rahatsız etmeye başlar ve delirmenin eşiğine gelir. Sanrılarını birleştirip ipuçları ile bir harita yapar ve o haritayı takip eder. Bunun sonucunda gitmesi gereken yeri ve gitmesi gereken insanların olduğu başka bir ipucuna ulaşır.

Sürpriz bozan yok, rahat okuyabilirsiniz

Yolculuğa çıkanlar keşifleri sonrası özel güçler kazanırlar. Bu güçleri Amerika’nın lehine kullanmaya ant içerler. Bir kaide oluştururlar ve bu kaidenin dışına çıkmazlar. Gün gelir ki aralarından birisi kaideye uymak istemez ve ayrılır. Ne yazık ki en iyi dostları en büyük düşmanları olur. Anlattığım her şeyi zaten Jupiter’s Legacy izlemeye başladığınızda ilk bölümlerinden itibaren göreceksiniz. Yani herhangi bir sürpriz bozan içermiyor. Ütopya önderliğinde başta Amerika’yı sonra dünyayı yüz yılı aşkın bir süredir koruyan kahramanların devri bitmek üzere. Jupiter’s Legacy dizisi ilk kahramanların varisi olan çocuklara ve torunlara değiniyor. Kuşaklar arası çatışmalar dizinin ana maddesi olarak göze çarpıyor. Eskilerin koyduğu kurallar ve dayatmalar, varisleri tarafından hoş karşılanmıyor. Gençler bunaldıklarını söyleyip itiraz etmeye başlar. Kimisi bu kurala uymaz. Hatta eskilerden de bu kaidelerin değişmesi gerektiğini savunanlar vardır. Tabi bu kaideleri ortaya atıp gizli planları olanlar da var. Sürpriz bozan vermeden susuyorum.

Bu kaideler ne?

Jupiter's Legacy topluluğunda en önemli kaide, tabii ki çizgi romanlarda kahraman ve anti kahraman ayrımına neden olan “öldürme” konusu. Zamanın değişmesi ile birlikte kötüler güçlenip kahramanlara büyük zararlar veriyor, hatta öldürüyor. Bu yüzden öldürme kaidesinin değişmesini isteyenlerin sayısı artıyor. Kısaca, kısasa kısas istiyorlar. Hatta Ütopya’nın oğlu bunu gerçekleştiriyor. Sonrasında babası ceza veriyor ama halk ona desteğini sunuyor. Yönetime karışmama, hükmetmeme ve ekonomiye karışmama da diğer kaideleri oluşturuyor. Kişilerin psikolojik sorunlarını, aile içi dramları hissediyorsunuz. Genç neslin kötü alışkanlıklarına sinirleniyorsunuz. Kendilerini bulmak için çıktıkları yolculuğa tanık oluyorsunuz. Bu sürede çeşitli sürprizler size eşlik ediyor. Kısaca Jupiter's Legacy saf aksiyon içeren bir süper kahraman dizisi değil. Daha çok Watchman, Birdman yapımlarını anımsatıyor. Jupiter’s Legacy benim hoşuma gitti. Birinci sezonu Netflix’de izleyebilirsiniz. Ben merakla ikinci sezonunu bekliyorum. Siz bu satıları okurken de "The Boys" izliyor olacağım. Sizler için… Dizinin karavan puanı,
???
https://youtu.be/TY3IAqm-gpE
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum