Sağlık

Kadınlar Dikkat: Polipler ve Tedavi Yaklaşımları


Konuk Yazar 24 Eylül 14:58

Endometrial polipler olarak da adlandırılan rahim polipleri, bir kadının rahminin içindeki küçük, yumuşak doku büyümeleridir. Endometrium adı verilen rahmin içini kaplayan dokudan gelişirler. Boyutları susam tanesi kadar küçük ya da golf topu kadar büyük olabilir. Aynı anda sadece bir veya birden fazla oluşmaları mümkündür.

Rahim poliplerinin çoğu kanser değildir. Hatta birçok kadının şikayeti yoktur ve bazılarının tedaviye de ihtiyacı yoktur. Ancak ileride değişme ihtimaline karşı takip gerekir.

Nedenleri

Kadınlarda rahim poliplerinin neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Hormon seviyelerindeki değişikliklerle bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Bazı şeyler, polip olma olasılığınızı arttırır. Bunlardan biri yaş ki 40'lı veya 50'li yaşlarınızda daha yaygındır. Bunun, menopozdan hemen önce meydana gelen hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklandığını düşündürür. Ayrıca obezite, yüksek tansiyon, meme kanseri nedeniyle tamoksifen kullanımı da diğer risk faktörleri arasındadır.

Belirtileri

Özellikle küçük polipleriniz varsa veya sadece bir tane varsa, herhangi bir semptom geliştirmemesi mümkündür. Bununla birlikte bu olgularda en sık rastlanan belirtiler;

  • Zamanlamasını, uzunluğunu veya ağırlığını tahmin edemediğiniz düzensiz mens kanamaları veya düzenli aralıklarla olan yoğun kanamalar
  • Adet dönemler arasında kanama veya lekelenme olması
  • Menopozdan sonra vajinal kanama
  • Kansızlık
  • Poliplerin ayrıca doğurganlık sorunlarına da neden olduğu bilinmektedir. Gebe kalma olasılığınızı azaltır ya da düşük yapma olasılığınızı artırabilirler. Bunun nedeni, döllenmiş bir yumurtanın rahminize yapışmasını önlemesi veya fallop tüplerinizi veya serviksinizi bloke etmesidir. Bazı araştırmalar, poliplerin çıkarılmasının kadınların gebe kalmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir ancak infertilitenin (kısırlığın) birden çok sebebi olabileceği için alınmasının herkes için işe yaradığına dair net bir kanıt yoktur.

Komplikasyonları

Rahim poliplerinin çoğu kanser değildir. Ancak bazıları ilerleyen yıllarda kansere dönüşme ihtimali vardır. Menopozdan sonra saptananlarda, bu risk daha yüksektir.

Tanı

Poliplerde en sık kullanılan tanı aracı, vajinal ultrasondur. Ultrason sayesinde rahim iç dokusu görüntülenir. Bazı durumlarda polip şüphesi varsa; net tanı koymak için ultrason esnasında sonohisterografi testi de yapılır. Bu testte rahim içine sıvı verilerek rahim duvarındaki düzensiz büyümeler daha net görülür. Bu iki test de ağrısızdır, anestezi gerektirmez ve poliklinik ortamında bile gerçekleşir. Ayrıca bazen rahimden alınan biyopsi (parça almak) işlemi sonrasında da, rastlantısal olarak tanı koymak mümkündür. Kesin tanı histereskopi denilen rahimin içini kamera yardımı ile görmemizi ve aynı esnada polipi almamızı da sağlayan işlemi gerekir. Alınan doku, patolojide kanser varlığı açısından da araştırılır. Bazı durumlarda doktor tanı koysa da herhangi bir şikayetiniz olmadığı için polibi takip etmek ister.

Bununla birlikte menapozda iseniz veya rahim kanseri için yüksek risk taşıyorsanız, polibinizi almak daha mantıklı bir şeçenektir. Bazı ilaçlar, hormon düzeylerini etkileyerek özellikle yoğun kanama şikayetini hafifletir ama bu tedavi geçicidir, ilacın etkinliği geçince şikayetlerin tekrar başlama ihtimali vardır. Genelde tanı ve tedaviyi aynı anda sağlayan histereskopi ile polipleri hızlıca tedavi etmek mümkündür. Anestezi ile yapılan bu işlem sonrası aynı gün taburcu işlemi gerçekleşir ve ertesi gün hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Şikayetleriniz varsa ertelememenizi şiddetle tavsiye ederim. Sevgi ile kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum