Spor Otomotiv

Kanada GP Demek Aksiyon Demek


Tuna Tanyolaç 20 Haziran 22:51

Kanada GP iki yıldır pandemi nedeniyle takvimde yoktu. Geçmişte birçok sıradışı olayın gerçekleştiği, birçok ilkin yaşandığı bu grand prixi yarışseverler iple çekiyordu. Nitekim cumartesi günkü yağmur kartların farklı dağıtılmasına neden oldu ve beklenen aksiyon gerçekleşti. Yarışta Red Bull tek tarafla kanatlanırken cezalı Leclerc ile Ferrari hasar azalttı. Eski şampiyonlar cumartesi umut vaat ederken pazar hüsran yaşattı. Sanal ve gerçek güvenlik araçlarıyla şekillenen yarışa ayrıntılarıyla bakalım.

Antrenman seansları

Kanada GP cuma antrenmanları kuru zeminde gerçekleşti. Uzun düzlükler ve ardından yavaş virajları ile ünlü pistte yine Ferrari ve Red Bull çekişmesi normal bir senaryoydu. Fakat Alonso ilk antrenmanlarda bu dörtlünün arasına girerek bize spoiler verdi. İkinci antrenmanlarda Vettel de dördüncü sırayı alarak bizi şaşırttı. Cumartesi gününe geldiğimizde ise bizi yağmur bekliyordu. Fakat yarışta yağmur gözlenmemesi üzerine bazı takımlar yağmur ayarları ile sıralamaya hazırlanırken bazıları kuru zemin tercihini değiştirmedi. Seansın Alonso, Gasly, Vettel ilk üçüyle tamamlanması herkesi heyecanlandırdı. İki eski şampiyonun taraftarları eski yılları anımsadılar.

Sıralama turları

Kanada GP sıralama turları da ıslak zeminde gerçekleşti. Ceza alacak olan Tsunoda son sırada yer alırken; üçüncü antrenmanlarda umut vaat eden Vettel Q1'de sorunlarla elenerek hevesimizi kırdı. Tecrübeli Alman lastik basınç problemi sebebiyle sorun yaşadı. Yine grid cezası alacak olanlardan Leclerc Q2'de derece yapmamayı tercih etti. Perez de bariyerlere çarparak Q2'de kaldı. Ardından Q3'de Verstappen polü alırken Alonso uzun yıllar sonra ilk çizgide yer aldı. Sainz üçüncü, Hamilton dördüncü olurken asıl sürpriz Magnussen'in beşinci, Schumacher'in altıncı olmasıydı. Mick Schumacher kariyerinin en iyi grid pozisyonunu alırken puanlara göz kırpmıştı.

Yarış

Kanada GP startına geldiğimizde hava güneşli zemin kuruydu. Ardından yarış temiz bir startla başladı. Üçüncü turda Sainz Alonso'yu geçerek ikinciliği aldı. Sekizinci turda Perez vites kutusu arızasıyla kenara çekince sanal güvenlik aracı devreye girdi. VSC sırasında Verstappen pit yaparken Sainz pistte kalarak liderliği aldı. 20. turda Schumacher puan alacağı bir yarışı güç ünitesindeki arıza ile yarıda bırakmak zorunda kaldı. Ardından tekrar VSC devreye girdi. Bu sefer de Sainz pite girerken Verstappen pistte kalarak liderliği geri aldı.

Kanada GP' de 43. tura geldiğimizde Verstappen planlı bir pit stop yaparak topu Sainz'a attı. Lider Sainz için artık bir fırsat piti gerekliydi. Bu fırsat da 49. turda Tsunoda'nın bariyerlerde kalması ve güvenlik aracı çıkmasıyla gerçekleşti. Pit yapan Sainz sekiz tur daha yeni lastiklerle Verstappen'in arkasına yerleşti. 55. turda SC çekildiğinde önümüzde 15 turluk mini bir yarış kalmıştı. Fakat Sainz 3 DRS bölgesine rağmen Verstappen'i geçmeyi başaramadı ve ilk galibiyetini yine erteledi. Hamilton bu sezon ikinci kez podyuma çıkarken, Leclerc 19. başlayıp 5. bitirdi. Stroll evinde puan almayı başardı.

Yarışa dair notlar

Kanada GP' de Leclerc'in grid cezası alacak olması Red Bull'un elini fazlasıyla güçlendirmişti. Fakat Perez'in önce sırlama turunda kazası ardından yarışta mekanik arıza ile kalması işleri biraz dengeledi. Verstappen pilotlar şampiyonasında karlı çıktı. Alonso'nun ilk çizgiden startı umut verici olsa da kendi ifadesi de beşinciliğin mantıklı olduğuydu. Yarışı takım emriyle takım arkadaşının arkasında yedinci bitirmesiyle bir de ardından 5sn ceza alarak dokuzuncu oldu. "Bay İstikrar" dördüncü olarak ilk beşte bitirme serisine devam ederken; Hamilton' ın podyumu takım için değerliydi. Mick' in şansızlığı ise artık cana tak ettiren seviyeye ulaştı. Kanada GP' de ilklere açık bu yarışta altıncı başlayıp, sıra kaybetse de puan alabileceği yarışta yine arıza yaşaması sevenlerini üzdü. Alfa Romeo iki araçla puan alırken Zhou ise güvenilir bir çaylak performansı sergiliyor.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum