Sağlık

Kanser ile Mücadele: Sakın Geç Kalma Erken Gel


Konuk Yazar 25 Haziran 08:57

Karga.la platformuna yeni katılan bir doktor olarak yazılarımın amacı; halkımızı, günümüzün en büyük sağlık problemi olan kanser konusunda bilgilendirmek ve yakalanma riskini azaltmak için uzak durulması gereken risk faktörlerini anlatıp tarama yöntemleri ve erken tanı konusunda bilgilerimi aktarmaktır. 

steve jobs

Günümüzde birçok kanser türünde başarılı tedavi yöntemlerine sahip olsak da bazı kanser tiplerinde tıbbın yetersiz kaldığı ve tamamen iyileştirici tedavinin sağlanamadığı da bir gerçektir. Örneğin; mevcut tedaviler, Apple’ın kurucusu bilim insanı ve milyarder iş insanı Steve Jobs’u hayatta tutmaya yetmemiştir. Sonuç olarak pankreas kanserine yenik düşmüştür. 

Bazı kanser türlerinde tıbbın yetersiz kaldığı durumlar oluyor. Ancak belirtilerden şüphelenip hemen doktora başvurduktan sonra doktorların uygulayacağı tarama yöntemleri ile erken dönemde tespit edilebilir. Yani uygun tedavi ile hastaların tamamen iyileştiği ve yaşam sürelerinin uzadığı tipleri de vardır. Dolayısıyla bu konuda bir hastaya dahi fayda sağlarsak "Bu yazılar amacına ulaşmıştır." diyebilirim

Yazıların kolay anlaşılması, kısa ve net bilgiler içermesi bakımından her yazıda bir organın kanserini inceleyeceğiz ve ayrıca her yazıda alt başlıklar aynı olacak:  

  • Sebepleri, risk faktörleri ve korunma yöntemleri 
  • Belirtileri (Hangi belirtiler olunca doktora başvurmak lazım) 
  • Erken tanı için tarama testleri    
  • Tanı ve tedavi süreci 

Yazılarımda fazla tıbbi terim kullanmamaya, kolay anlaşılabilir olmaya ve çok teknik ayrıntılara girmemeye özen göstereceğim. Yani günlük hayatta uygulaması kolay, sağlığımızı korumaya yönelik, kısa ve öz bilgi içeren yazılar olacak. Ayrıca her yazımda kendi bilgilerim dışında hastalığın yerleştiği organa göre bu konunun uzmanı olan farklı branş hekimleri ile röportajlar ve onların bilgi ve görüşleri de yer alacak.  

 Kanser nedir? 

En basit tarifi ile organlarımızı oluşturan ve en alt birim olan hücrelerimizin kontrolsüz çoğalmasıdır. Sebeplerine iki ana başlıkta bakmak lazım:

  • Genetik nedenler
  • Çevresel nedenler (bu konuda her yazıda ayrıntılı bilgi vereceğim)

Erken teşhis hayat kurtarır mı? 

Her kanserde olmasa bile birçok türünde erken tanı mümkündür. Dolayısıyla hastalığa erken dönemde tanı konulup tedaviye başlanması, hayat kurtarıcı (tamamen iyileşme) olup hastanın ömrünü uzatılabilmektedir.  

Erken tanı testleri faydalı mıdır? 

Bazı kanserlerin erken teşhisi için tarama yöntemleri mevcuttur. Konuyla ilgili halkımızın bilgilendirilmesi, Sağlık Bakanlığı kamu spotları ve aile hekimlikleri tarafından yapılmaktadır. Bu tarama testleri Sağlık Bakanlığı Hastaneleri bünyesinde çalışan Kanser Erken Teşhis/Tarama ve Eğitim Merkezleri'nde (KETEM) tarafından halkımıza faal bir şekilde uygulanmakta ve birçok türünün -oluşmadan ya da erken dönemde- teşhisi mümkün olabilmektedir. 

Bir sonraki yazımızda genel cerrahi uzmanı meslektaşımın da bilgileri ile katkı vereceği ve kadınlarda çok sık karşılaşılan meme kanseri konusunu ele alacağız. 8 Temmuz'da görüşmek üzere.

Yazarın görüşü:

Meme kanseri sadece kadınlarda mı görülür? Hayır. Erkeklerde de çok nadiren görülebilir. 
Meme kanserinde tarama yöntemi ve erken tanı var mıdır? Evet. Hayat kurtarıcıdır. 
Hastanın kendini muayene yöntemi var mıdır? Evet. Her kadınının bilmesi ve uygulaması faydalıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=DG2zyRHv39o
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum