Gezi & Seyahat

Karadeniz'de Kız Kıza Gezelim Bu Gece


Züleyha Kork Salantur 14 Temmuz 20:09

Evlenip çoluk çocuğa karıştıktan sonra uzunca bir süre yaşamsal faaliyetlere ara veriyoruz. Özellikle de biz kadınlar... Sıcak kahveyi bitirebilmek bile lüks oluyor. Fakat farkına varmadan verdiğimiz bu yorucu “ara” zamanla çileye, tahammülsüzlüğe dönüşüyor bence. Peki konuyu nereye bağlayacağım? Tabiİ ki çözüme! Çözüm çok basit! Çocukları babaya bırakıp kız kıza tatile çıkmak!

Mümkün mü? Eh, o kadarı her zaman herkes için mümkün olmuyor. Bizim için de öyle uzun soluklusu mümkün olmadı. Hepimizin aynı zaman diliminde, birkaç günlüğüne uzak mesafelere kaçabilmesini ayarlamak gerçekten zor. Ama yakın mesafe?.. Sadece bir gece?.. İşte onu mümkün kıldık! Kız kıza bir gece, tıpkı eski günlerdeki gibi, herkese uyan hem yakın hem uzak bir tatil ayarladık.

Öncelikle hepimizin Rize’de olduğu bir ana denk getirdik. Konuyu hiç dallanıp budaklandırmadan hemen yerimizi ayırttık.

Yamaçdere Ruba Rafting Cafe Restoran ve Konaklama

Tercihimizi Fırtına vadisinden yana kullandık. Vadinin hemen girişinde de Ruba raftingi tercih ettik. bizi gerçekten pişman etmedi. İşletme sahiplerinin sıcakkanlılığı, güler yüzü, aile ortamı bizi de ev ortamında hissettirdi. Hatta akşam bir demlik çay alıp çekirdeğimizi çitleyip biriken bütün sohbeti muhabbeti demledik. Rafting de olması ayrıca tercih sebeplerimizden biri oldu. Üstelik mekanın arka bahçesinde küçük bir dere var orda da çocuklarınız için rafting eğitimi aldırabiliyorsunuz. Odalar, standart otel odası; aşırı lüks bir yer beklemeyin fakat temiz, ferah, dere manzaralı. daha ne olsun?

Abu Su Ürünleri Restoran

Bildiğimiz bir şehirde olsak da bilmediğimiz mekanları deneyimledik bu kez. Bu restoran da onlardan biri. Fındıklı ilçesinin çıkışında 8 km içeride yer alıyor. Ağaçların içinde, derenin kenarında, huzur dolu bir yer. Tabii asıl olay yemeklerinde. Menüde sadece somon var. Ama öyle böyle değil! Somon iskenderden, saç kavurmasına, somon ızgarasından, köftesine kadar envai çeşit somon yemeği mevcut. Biz ortaya, somon İskender, saç tava, somon Wrap ve kremalı somon söyledik. Hepsi birbirinden lezzetliydi. Hele kremalı somona kalbimizi bıraktık. Ağzımızın suyu aka aka, ayıla bayıla oradan ayrıldık diyebilirim. Fiyatlar da bence oldukça makuldü. Abu restoranın hemen çıkışında çok önerilen bir kafe var, Noğa kafe... Fakat kapalıydı o yüzden orayı bir sonraki sefere bırakmak temennisiyle es geçtik.

Bu arada Abu Restorana gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. Hatta üç saat öncesinde falan mutlaka arayın. Özellikle yaz sezonunda yer bulma şansınız imkansız.

Restorandan kalktığımızda saat akşam sularıydı. Yavaş yavaş Fırtına Vadisi'ne doğru yol aldık. Vadiden yukarılarda çoğu mekân kapanmıştı; biz de otelimize geçip yerleştik. Otelin restoran katında çayımızı çekirdeğimizi alıp derin bir sohbetin içine daldık.

Kız kıza olmanın verdiği müthiş iç huzur eşliğinde müthiş bir uyku çektik. Ertesi gün uyandığımızda bunun bir rüya olmadığına ikna olmak için elbette bir müddet birbirimizi çimdikledik falan... Neyse ki rüya değildi.

Kahvaltıdan önce raftingle yüzümüzü yıkadık diyebilirim. Fırtınaya gitmişken rafting yapmadan dönülmez. Dönmeyin. Biz raftingdeyken kahvaltımız hazırlandı. Dönüp kahvaltımızı yapıp, otelden çıkışımızı yaptık.

Vadiden yukarılara doğru çıkarken, Çamlıhemşin’i geçip Ayder yoluna doğru sapınca hemen solda Moi Coffee’ye uğradık. Burası da hem kafe, hem pansiyon hem de el yapımı ürünler satan bir doğal yaşam alanı. Kahvemizi içtik, el yapımı tatlılarından yedik ve yine el yapımı ürünlerinden aldık.

Artık yavaş yavaş dönüş yolu göründü. Dönerken zipline, salıncak gibi olmazsa olmaz etkinliklere de bir göz kırptık ebette.

Ve kapanış...

Bir dahaki yıl daha kapsamlısını hatta yurt dışılısını yapacağımıza sözler verip, yeminler edip vedalaştık. İnşallah...

Evet; çoluk çocuk yapılan tatil de çok güzel ama her kadın mutlaka kız kıza tatil yapmalı. Bunun verdiği enerji, rahatlama apayrı. Fakat evet her şey gerçekten de çok pahalı. Ama bir yıl öncesinden planlayıp, bütçe ayırırsanız çok zorlamaz da... Neyse düzeleceğiz inşallah! Son olarak depdetaylı Rize gezisi için de bu yazımı okuyabilirsiniz!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum