Spor

Karadeniz Fırtınası Trabzonspor Nasıl Kuruldu?


Konuk Yazar 2 Ağustos 11:31

Türk futbol tarihi denilince aklınıza hemen üç İstanbul takımı Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe geliyor değil mi? E yani böyle düşünenler haksız da değiller. Sonuçta yıllarca şampiyonluklar bu üç İstanbul takımı arasında paylaşılmadı mı? Ama bir gün deli fişek bir Anadolu takımı çıkar ve İstanbul takımlarının tahtını ellerinden alır. Bir dönem Türkiye Futbol Ligi'nin resmen tozunu atar. Boşuna Karadeniz Fırtınası denmedi zaten. Hangi takımdan bahsediyorum? Tabii ki Trabzonspor...

Trabzonspor kulüp binası

Trabzonspor, Türkiye Futbol Ligi'nde 1975-1984 yılları arasında öyle bir fırtına estirdi ki 6 kez lig şampiyonluğu, 8 kere de Türkiye Kupası kazandı. Ama asıl hikâye bu değil efendim. Hikayemiz, Trabzonspor'un temellerinin atıldığı rekabetin üstüne... Yani bu başarının altında Trabzon şehrinin iki amatör takımının arasındaki rekabet yatıyor. Aslında Trabzon'un İdmanocağı ile İdmangücü takımları arasında öyle sert bir rekabet vardır ki birleşip Trabzonspor'u kurmaları Türkiye çapında olay olur.

Kolay değil tabii. Hırçın, dalgalı Karadeniz insanının damarlarında deli bir kan dolaşıyor ne de olsa. Bu iki takım arasında yaşanan rekabet Trabzonspor'u ocaklılar ve güçlüler diye ikiye ayırır. Sonunda rekabet öyle bir noktaya ulaşır ki Türkiye ligi kurulduğu halde Trabzon şehrini temsil edecek bir takım kurulamaz.

Futbol şehri Trabzon

1920’li yıllarda başlayan rekabet kıran kırana bir yerel lig yaşanır. İdmanocağı, 5 yıl üst üste şampiyon olur ama hemen ardından İdmangücü de 7 kez ardı ardına final görür. Bu iki takıma yeni takımlarda eklenince Trabzon, tam anlamıyla futbolla yatıp futbolla kalkan bir şehir haline dönüşür.

Tarihler 1962 yılını gösterdiğinde yurt genelinde, şehirlerin kendi takımlarının kurulması seferberliği başlar. Bir futbol şehri haline dönen Trabzon, -elbette- bunun dışında kalamaz. Ama işler hiçte istenildiği gibi gitmez. Ocaklılar da Güçlüler de, yeni kurulacak kulüpte kendi isimleri ve renkleri olsun ister. Karadeniz inatları tutmuştur bir kere. İki taraf da Nuh der de peygamber demez. Şehirde öyle tartışmalar yaşanır ki karakollara, mahkemelere kadar uzanan olaylar yaşanır.

Trabzonspor'un kuruluşu

Gel zaman git zaman ilk önce İdmanocağı, Martıspor ve Yıldızspor'u yanına alıp Türkiye 2. Ligine katılmak için başvuru yapar. Ancak resmi yazı gereken süre içerisinde federasyona gönderilmediği için 2. ligde oynayamaz. Bundan bir ay sonra bu kez İdmangücü hamle yapar. Karadenizgücü, Martıspor ve Yolspor'un katılmasıyla Trabzonspor'u kurarlar. İdmanocağı bu durumu kabul eder mi? Tabii ki etmez! Danıştaya açtığı davayla yürütmeyi durdurur.

Federasyonun verdiği sürenin azalması ve Beden Terbiyesi Genel Müdürü Ulvi Yenal'ın birleşme olmazsa hem İdmangücü'nün hem de İdmanocağı'nın ulusal liglere alınmayacağını açıklamasıyla bu iki kulüp daha somut adımlar atmak zorunda kalır. O kadar zaman süren tartışmalar sonunda 2 Ağustos 1967 yılında iki takım, zor da olsa birleşir. Tartışmalar sona erdi derken ama  bu sefer de Trabzonspor renklerinin ne olacağı tartışması yaşanır. Yine Ulvi Yenal araya girer. İki takımdan da birer renk seçmelerini ister. İdmanocağı bordo, İdmangücü mavi renklerini seçer. Sonunda Anadolu'nun ilk şampiyonluklarını yaşayacak olan Trabzonspor kurulur. Yani Trabzonspor, Karadeniz fırtınası lakabını boşuna almamış; değil mi?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum