Sağlık

Karasevda Sigara ve Akciğer Kanseri


Konuk Yazar 11 Ekim 14:40

Belki de zararını her eğitim düzeyinden bireyin bilmesine rağmen vazgeçilemeyen bir bağımlılık: Sigara!.. Kullanıcısı olmasak bile sosyal hayatta her yerde karşımıza çıkıyor. Statlarda, kitaplarda, konserlerde, sofralarda... Aklınıza gelebilecek her yerde bu bağımlılıkla karşılaşıyoruz.

Sen benim her gece efkarım, gözümdeki yaşım, sigara dumanım.

Sen benim damardaki kanım, alnımdaki yazım, şanlı Beşiktaş’ım.

Beşiktaş Çarşı

Yani soluduğumuz zehre besteler, şarkılar, şiirler yazıyoruz; methiyeler düzüyoruz! Aslında bu da gösteriyor ki sigara tiryakiliği çok kuvvetli bir bağımlılıktır.

Beni bu güzel havalar mahvetti,

Böyle havada istifa ettim evkaftaki memuriyetimden.

Tütüne böyle havada alıştım, böyle havada aşık oldum.

Orhan Veli Kanık

Konumuz akciğer kanserleri!.. Her zamanki gibi yazının ilk bölümünde risk faktörleri, belirtileri ve genel bilgiler olacak. İkinci bölümde ise tanı, tedavi süreci ve tarama yöntemlerinde konuğumuz göğüs cerrahisi uzmanı Dr. Recep Akbulut olacak.

Ben sigara dumanının altında

yana yana en sonunda kül oldum.

Sen kibritin hiç yanmayan ucunda,

birinin hayatından geçmiş oldun.

Şebnem Ferah

Erkeklerde prostat, kadınlarda ise meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür. En sık görülen üçüncü kanser türü ise kolon kanseridir. Akciğer kanserleri, hem kadın hem de erkeklerde kansere bağlı ölümlerde ise birinci sırada yer almaktadır.

İster fakir ol ister fukara her yemekten sonra yak bir sigara.

Risk faktörleri

  • Başlıca risk faktörü sigara (aktif veya pasif içicilik), pipo, puro veya nargile tiryakiliği
  • Hava kirliliği
  • Ailesinde akciğer kanseri olması

Belirtileri

  • Uzun süren öksürük ve nefes darlığı
  • Kanlı balgam
  • Ses kısıklığı ve yutma güçlüğü
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarının sık tekrarlaması

Yazının 2. bölümünde konuğumuz göğüs cerrahisi uzmanı Dr. Recep Akbulut.

Dr. Feyyaz Yalçın: Polikliniğinize başvuran bir hastada akciğer kanseri tanısı koyarken süreç nasıl işliyor?

Dr. Recep Akbulut: Polikliniğe akciğer kanseri için şüphe uyandıran şikayetler ile başvuran hastalardan çektirdiğimiz direkt grafilerde (röntgen), -akciğerde kitle görülmesi durumunda- hastalara öncelikle bilgisayarlı tomografi ile ayrıntılı tetkik istiyoruz. Tomografi sonucu ve kitlenin yerleşimine göre kitleye nasıl ulaşılabileceğine karar verilir. Hastadan ya tomografi eşliğinde göğüs duvarından ya da ağızdan bronkoskopi dediğimiz bir yöntemle girilerek akciğerdeki kitleye ulaşılır ve 0,2- 0,3 cm’lik parçalar alınır. Bu işleme tanısal biyopsi adı verilir. Bu biyopsi sonucu patoloji laboratuvarında incelenir ve raporlanır. Akciğer kanseri için kesin tanı patoloji raporudur.

Akciğer kanserini erken teşhis etmek zor

Dr. Feyyaz Yalçın: Akciğer kanseri için tarama yöntemi var mıdır?

Dr. Recep Akbulut: Öncelikle şunu belirtmeliyim ki nadiren de olsa sigara içmeyen hastalarımızda da akciğer kanseri görülebilmektedir. Ama sigara içmek, akciğer kanseri riskini çok arttırmaktadır. Bu yüzden biz, hastalarımıza sigarayı acilen bırakmalarını öneriyoruz.
Akciğer kanseri, kanser tarama programları içinde olmadığından erken dönemde -yani akciğer içinde sınırlı ve lenf bezlerine veya başka organlara yayılmadan önce- ender olarak başlangıç evresinde tespit edilebilir. Erken dönemde hastalığın yakalanma ihtimali % 15 civarındadır. Birinci evre denilen erken evrede tedavi ile başarı oranı çok yükselmektedir.
Uzun yıllar yoğun olarak sigara içen 55 yaş üstü kişiler risk grubu olarak görülebilir. Bu yüzden hiçbir şikayetleri olmasa bile yıllık düzenli doktor kontrolü faydalı olacaktır.

Dr. Feyyaz Yalçın: Akciğer kanserlerinde tedavi seçenekleri nelerdir?

Dr. Recep Akbulut: Tedavinin belirlenmesinde en önemli faktörler kanserin tipi ve evresidir. Kanserin tipine göre yaygın olmayan -yani erken evredeki- akciğer kanserlerinde cerrahi tedavi uyguluyoruz. Kanserli akciğer bölgesini vücuttan çıkarıyoruz. Bunlar uzun süren, zorlu ameliyatlar olduğu için ameliyat kararı almadan önce hastanın yaşı, performans durumu, ek hastalıklarını da göz önünde bulunduruyoruz. Ayrıca cerrahi tedavi dışında kemoterapi, radyoterapi, immunoterapi gibi tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Dr. Feyyaz Yalçın: Son olarak akciğer kanserinden veya başka kanserlerden korunmak için hastalarımıza bir tavsiyeniz var mı?

Dr. Recep Akbulut: Sigara veya diğer tütün ürünleri ve alkolden uzak durmak lazım. Ayrıca düzenli egzersiz ve dengeli beslenme de çok önemli.

Yazarın görüşü

Sigara kutularını siyah yaparak, üzerine yoğun bakımdaki hastaların fotoğraflarını koyarak veya sigaraya fahiş zamlar yaparak sigara tiryakisi bir bireye sigarayı bıraktırmak çok zordur. Daha efektif olan, genç neslin sigaraya hiç başlamamasını başarabilmektir. Amaç, ilk öğretimden itibaren okullarda sigaranın zararları konusunda dersler verilerek yeni nesillerin sigara ile tanışmasını önlemek olmalıdır!

https://www.youtube.com/watch?v=RgkpZCghTPI
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum