Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

KARDEŞLİK ÜZERİNE: KÖPÜK İLE PITIR


Gamze Erdem Özcan 28 Ocak 10:46

Kar yağışının ülkemizi esir aldığı günleri Erzurum'da karşıladım. Palandöken'de çocuklarımla fırtınalı kar içinde eğlenmeye çalışırken oğlumun kendisini Köpük yerine, kız kardeşini de Pıtır yerine koyarak hatırlattığı bir kitaptan bahsedeceğim bu hafta. Köpük ile Pıtır, İş Bankası Kültür Yayınları'ndan, David Berford'un kaleminden ve Steve Lavis'in harika çizimleriyle ortaya çıkan "İlk Okuma Kitaplarım Serisi" kitaplarından.

Köpük, usulca minik kız kardeşini uyandırdı.

"Gökyüzünün böyle rengarenk olması ne anlama geliyor?" diye sordu Pıtır.

Köpük gülümseyerek:

"Yarın çok güzel bir gün geçireceğimiz, güzel oyunlar oynayacağımız anlamına geliyor." dedi.

"Seninle yüzmeye gelebilir miyim?" diye sordu.

"Tabii!" dedi Köpük.

"Sonra da kardan minik bir kulübe yapalım mı?"

"Eğer üzerine atlamazsan olabilir." deyip kıkır kıkır güldü.

Köpük, genellikle yalnız oynamayı seven küçük bir kutup ayısı; ne zaman annesi ile vakit geçirmek istese, annesi Pıtır'ın bakımı ile ilgilenmek zorunda kalıyor. Köpük, kardeşinin bakımına ayrılan zamanlardan biraz muzdarip ama kendi kendine güzel oyunlar kurup annesi olmadan da keyifli vakit geçirebiliyor. Minik kız kardeşi Pıtır ise onun kurduğu oyunları bozarak abisini sürekli kızdırıyor. Bir gün Köpük o kadar çok kızıyor ki; çok uzaklara giderek oynamayı planlıyor. Fakat Pıtır'ın onu takip ettiğinden habersiz... Birlikte kar fırtınasına yakalanıyorlar. İşte Köpük'ün abiliği orada devreye giriyor. Kardeşini korunaklı bir yere götürüp onu koruyor. Anneleri onları bulduğunda, Pıtır korunaklı yerinde mışıl mışıl uyurken Köpük onun başında bekliyor.

Şşşşttt!!! Sessiz ol! Pıtır'ı uyandırmayalım. Tıpkı eski günlerdeki gibi başbaşa gökyüzünü izleyelim.

Köpük İle Pıtır

Kardeşlik bağlarının işlendiği kitabımızda, kardeşin gelmesiyle annesinin ilgisinin azaldığını hisseden çocuklara; kutuplarda geçse de içimizi ısıtacak kadar sıcak bir öykü.

"Bam" diye minik kar kulübesinin üzerine atlaması, "foşuurrr" diye suya dalması, "hooopp" diye atlaması vb. seslerle zenginleştirilmesi; çocukların ilgisini daha çok çekiyor ve komik seslerle canlandırma fırsatı da veriyor. Okumayı hoş bir hale getiriyor.

2021 yılında en çok çocuklar kitap okudu

2021 yılında en çok okunan kategori çocuk kitapları oldu. Çocuk kitaplarında en çok satan kitap ise; David Bedford’un "Köpük İle Pıtır - İlk Okuma Kitaplarım" adlı eseri oldu. Üç ile dokuz yaşa kadar, özellikle de yeni kardeşi olan çocuklara keyifle okunabilecek ve okutulabilecek bir kitap. Aynı zamanda, İlk Okuma Kitaplarım serisi olduğu için yazı tipi, ilkokul düzeyine çok uygun.

İnce karton kapak ve ince parlak sayfalardan oluşması küçük yaşlarda yırtılmayı maalesef kolaylaştırıyor. Bunun yanında, annenin Köpük ile birbirine ayırabilecekleri vakit üzerinde biraz daha durulsaydı keşke. En azından kardeşiyle ilişkisinin farklı bir boyuta ulaşmasının yanında; annesiyle de geçiremediği vakitlerin acısını azıcık çıkarıp rahatlatırdı.

İçeriğin kutuplarda geçmesi nedeniyle kitabın resimleri mavi ve beyaz renk yoğunluğu biraz fazla. Küçük yaşların biraz daha dikkatini çekecek şekilde renklendirilebilirdi. Ama dediğim gibi yansıma sesler ve konu öncelikli olarak yeni kardeşi olan tüm miniklerin ilgisini çekecektir.

İkinci çocuk burukluğu

Oğlumdan iki yıl sonra kızımı kucağıma aldığımda, artık anneliğin hangi sorumlulukları yeni doğan bir bebekle getireceğini biliyordum. "Tek çocuk, hiç çocuk" cümlesini kulak ardı etmeye çalışsam da etkilenmiştim (Bknz.MehtapTemur) Belki çok keyifli, belki çok yorgun, belki çok uykusuz... İyi ve kötü zamanlarımda her şey yolundaymış gibi davransam da içimdeki burukluğu uzun bir süre atamamıştım. Çünkü bir bebeğin en büyük korkusu anne kaybıyken benim varlığım artık ikiye bölünmek zorundaydı. İki yaşında "ben" olmaya çalışan bir oğlum ve her şeyiyle bakıma muhtaç, yeni doğan bir kızım vardı. Onun doğum sevinci, oğlumun "anne paylaşma" hisleriyle buruklaşmıştı. Dinlediğim, yakından tanıdığım bir çok annenin bu burukluğu hissettiğini biliyorum. Biraz da bu yüzden Köpük İle Pıtır bana bile iyi gelmişti. Köpük'üne vakit ayıramayan tek anne ben değildim.

Annenin gerçekliği, Köpük'ün kendi başına oyun kurması, Pıtır'ın afacanlıkları, abisinin onu koruması ve annesinin ilk fırsatta Köpük ile baş başa vakit geçirme isteği size de iyi gelecek.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum