Kitap & Edebiyat Sinema & TV

Kestane Adam İncelemesi: Soğuk Coğrafyanın Seri Katili


Onur Ömer Düzgün 16 Ekim 07:25
Netflix'in yeni yapımlarından birisi olan Kestane Adam, 9.3 lük bir IMDB puanı ile isminden söz ettirdi. Squid Game'in gölgesinde kalan dizi gündemdekiler listesinden düşmedi. Kestane Adam aynı isimli bir kitaptan uyarlama. Hiç şaşırmadınız değil mi? Elbette ben de şaşırmadım! O zaman karavan ile Kopenhag'a seyahat edelim. Kestane Adam, Danimarka yapımı bir dizi. Bu yüzden Danimarka gibi soğuk ve kasvetli. Bosch gibi de yavaş ilerliyor. Dizi, kurban ve katil ilişkisinden çok, olayın arka boyutunda yaşananlara odaklanmaya çalışıyor. Katilin yakalanması için yapılan çalışmalar esas alınıyor. Kestane Adam'ın sonlarına doğru ise katilin psikolojik çöküntüsünü anlıyoruz. Ortada bir seri katil varsa çocukluğunda geçirdiği bir travma vardır; değil mi?
Kestane Adam
"Neden Kestane Adam?" diye sorarsanız... Sürpriz bozan vermeden biraz konuya değinelim o zaman. Kopenhag'da işlenen bir cinayetin yanında kestaneden ve kibrit çöpünden yapılan küçük bir insan figürü bulunur. Bulunan bu delil, dedektifleri daha önce kaçırılmış olan bir bürokratın kızına götürür. Yanına "Kestane Adam" bırakılan cesedin ise bir eli kesilmiştir. Dedektifler vaka dosyalarını karıştırdıkça işler karmaşıklaşır. Dizi ayrıca alt metin olarak yoksulluk, sorumsuz ebeveynlik, siyasi çekişmelere değiniyor. Bunu da ustaca yapıyor. Özellikle ebeveynlerin çocuk yaşamına etkisini diziyi izlerken tekrar sorguluyoruz.

Oyuncular da coğrafya kadar soğuk

Dizinin oyuncu kadrosunda Thulin karakterini canlandıran Danica Curcic ve Hess karakterini canlandıran Mikkel Boe Folsgaard göze çarpıyor. İkili dizide dedektif ve ortaklar. Ama dizilerde alıştığımız sıcak ortaklık ilişkisi Thulin ve Hess arasında pek yok. En azından başlarda... Malum soğuk memleket insanları... Huyları da soğuk. Birbirleri ile muhabbet etmeden davaya odaklanıyorlar. Neticede biz sıcak kanlı insanlar olunca garipseyebiliriz.
kestane adam
kestane adam
Kestane Adam izlerken mantık hataları bulabilirsiniz. "Şimdi bu video nasıl kayda alındı?" diye sorabilirsiniz. Sormayın yoksa diziye devam edesiniz gelmez. Bunun gibi bir iki yerde mantık hatası mevcut. Kestane Adam'ın olası kurbanlarını nasıl seçtiğini anlayınca dizinin farklı bir yere evrileceğini düşünebilirsiniz. Çünkü Thulin, öyle bir intiba uyandırıyor gibi. Ama dizinin gidişatı herhangi bir yere evrilmiyor. Kestane Adam dizisi altı bölüm ve bölümleri 50 dakikadan oluşuyor. Aynı coğrafyada geçen benzer Broadchurch, Borderliner gibi dizileri sevdiyseniz Kestane Adam'ı da listenize ekleyebilirsiniz. Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/LE0jZnMuAQE
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum