Sinema & TV

Kin İncelemesi: Erdemlerin Yıkılışı


Onur Ömer Düzgün 12 Ekim 13:10
Yapılan bir şeyi unutmayan, mutlaka öcünü alanlardan mısınız? Yani kindar mısınız? Yoksa yapılan kötülüğü kısa sürede unutanlardan mı? Netflix'in yerli yapımı "Kin" filmi bu temayı işlemiş. Karavan olarak bize de bu diziyi ziyaret etmek düştü. Farsça'dan dilimize geçen kin "garaz, düşmanlık" anlamına geliyormuş. Orta Farsça ken "kan davası,öç" sözcüğünden türemiş. En kindar hayvanlar ise karga ve deveymiş. Kin filminin aslında klişe bir konusu var. Filmde zamanında yerini bulmamış adalet söz konusu. Sürpriz bozan vermeden konuya biraz değinelim. Ödüllü başkomiserimiz Harun -ki kendisi Yılmaz Erdoğan oluyor- ödül aldığı gece kutlamaya katılır. Harun'un amiri Cevat "Bu aralar sakin yaşa. İsmin olaya karışmasın. Terfi alacaksın" der. Harun, kutlama bittiği zaman taksiye biner ve hafif çakırkeyif olduğu için kendinden geçer. Gözlerini açtığı zaman arabanın farklı bir yolda olduğunu görür. Taksici arabayı ormanlık, kuytu bir yere çeker. Arabadan inince kavga başlar. Taksici bıçak ile saldırırken başkomiserimiz Harun'un yanında silah yoktur. Arbedenin ardından kaza yaşanır ve Harun, taksiciyi bıçakla öldürür.

Terfi öncesi talihsiz olay

Arabaya yaslanıp eline telefonu alır. Tam 112'yi arayacakken Cevat Müdür arar ve yaptığı uyarıyı tekrarlar. İşte bu nedenle Harun ise acil servisi aramaktan vazgeçer. Olay yerindeki delilleri temizler ve evine gider. Elbette Harun sabah vaktinde uyanamaz. Merkezden evine telefon ederler. Acil bir durum olduğunu söylerler. Harun yelyepelek soluğu olay yerinde alır. Ama o da ne? Emniyet Müdürlüğü'nün karşısındaki vinçte bir insan asılmıştır. Ceset indirilir ve Harun cesede bakar. Görünce beti benzi atar. Çünkü ceset gece öldürdüğü taksiciye aittir. Taksici ile başlayan talihsiz olaylar zinciri sonrasında çorap söküğü gibi devam eder. Peki kim Harun'dan ne istemektedir?
Kin, KİN
"Hem polissin, hem kaçırılmışsın, hem seni öldürmeye kalkışmışlar. Tamamen nefsi müdafaa. Ara 112'yi bu olaylar hiç başlamasın" demeyin hemen. Ben de öyle dedim ama bu sefer ne izleyeceğiz? Oldu olacak Andy Dufresne de tünel kazmasaydı veya Neo da mavi hapı alsaydı değil mi?
İyi insan olmak kolaydır. Zor olan adil olabilmektir. Başkomiser Harun
Komiser Harun'u canlandıran Yılmaz Erdoğan Kin'de rol ile bütünleşmiş. Seneler evvel "Bir Zamanlar Anadolu'da" filminde de polis rolündeydi. Orada da çok başarılıydı. Aynı zamanda Cevat Müdür rolündeki Ahmet Mümtaz Taylan da sanki gerçekten bir emniyet müdürü. Nerede veya hangi rolde olursa olsun yaptığı şakaları, ben hep İskender karakterinden görüyorum; o ayrı mevzu. Bu iki dev ismin yanında ise Yadigar rolündeki Rüzgar Aksoy mükemmel bir performans ortaya koymuş. Türk dizisi izlemediğim için kendisini ilk olarak bu filmde gördüm.

Polisiye sevenlerden misiniz?

Bu tarz filmleri izliyorsanız ve kütüphanenizde bolca polisiye türünde kitap varsa konuyu rahatlıkla çözebiliyorsunuz. Hani bulmacalar kolay, orta ve zor diye sıralanır ya işte bu kolay olan bulmaca. Kin filmi için tek olumsuz eleştirim bu. Ben zevkle izledim. Çünkü sonunu bildiğim kitapları bile severek okurum.
Suçu ispat edilene kadar herkes masumdur. Bizim şüphelerimizi giderene kadar ise herkes suçludur. Başkomiser Harun
Kin, Güney Kore'den uyarlanmış bir senaryo. Uyarlama ve Kore denilince hemen "Squid Game'i de uyarlasınlar" fikri geçti değil mi aklınızdan? Squid Game uyarlansa sanırım Exxen platformunda yayınlanır. Bence Acun Ilıcalı, bu uyarlamaya en iyi aday. Kışın kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde malum, geceler uzadı. Kendinize güzel bir film arıyorsanız Kin bunun için ideal. İzlerken sonunu benim gibi tahmin ettiyseniz yoruma bekliyorum. Naçizane son bir sözüm var "İntikam alıp da sonunda pişman olmaktansa, affedip de pişman olmak daha iyidir." Filmin karavan puanı,
????
https://youtu.be/2RrKtrQ6w8k
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum