Gezi & Seyahat

Kırmızı Tren ile Yeşil Yolcukuk: Bernina Ekspresi


Züleyha Kork Salantur 4 Haziran 08:30
Bir tren düşünün kıpkırmızı ama geçtiği yollar yemyeşil. Ve o tren sizi İsviçre'den alıyor, Alplerin kalbinden geçiriyor, İtalya’ya götürüyor. Resmen rüya gibi. Evet, Bernina Ekspresi'nde hissedeceğiniz duygu tam olarak bu, “rüyada mıyım?” duygusu. Hatta ve hatta trene bindikten sonra bir şeyleri ifade etme yetinizi bile bir müddet kaybedebilirsiniz. Hiçbir anını kaçırmak istemeyeceğiniz, hangi tarafa bakacağınızı şaşıracağınız, trenin sağında otursanız sol taraftaki manzarada aklınızı bırakacağınız, solunda otursanız sağ taraftaki manzaralara aklınızın kalacağı harika bir deneyim geçireceğiniz dört saatlik bir yolculuğa hazır mısınız? Bu yazıda, "Bernina ekspresine nasıl gidilir? Bernina ekspresi nerelerden geçiyor?" gibi sorularınızın cevabını bulacaksınız. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki trenin isminin ekspres olduğuna bakmayın; çünkü tren hızlı olmak şöyle dursun, "manzaranın keyfini doya doya çıkaralım" diye oldukça yavaş. Hatta bazı kısımlarda 10 km hıza kadar düşüyor.

Film gibi bir yolculuk

Panoramik tasarıma sahip bu trenin camları sayesinde adeta bir filmin içinden geçiyorsunuz. Biraz kulak kesilirseniz Heidi’nin sesini bile duyabilirsiniz. Hatta belki tepelere iyice bakarsanız yeşilliklerin içinden size doğru keçileriyle koşan Heidi’yi görebilirsiniz bile; kim bilir. Hiç bitmesin isteyeceğiniz bu rota sizi, şelalelerin, göllerin, derelerin, tepelerin içinden, aklınızın almayacağı güzelliklerdeki manzaralardan geçirecek. Sırf bu ekspres için bile İsviçre seyahati planlanabilir.

Nasıl gidilir?

İsviçre’nin Chur şehrinden başlayıp İtalya’nın Tirano şehrinde biten bu yolculuğu gerçekleştirmek için yapmanız gereken önce Zurih’e gidip oradan trenle Chur’a geçmek. Chur’dan Bernina Ekspresine binip nasıl geçtiğini anlamayacağınız dört saatin ardından Tirano’da ineceksiniz. Ve oradan da gene Bernina ekspresine ait gene panoramik camlı, kırmızı renkli otobüslere bineceksiniz. Como gölünden de geçen yaklaşık iki saat süren bu güzergâhın sonunda Lugano’ya varacaksınız. Sonra oradan trenle Milano… Dilerseniz tam tersi şekilde Milano’dan başlayıp yolculuğunuzu Zürih’te de noktalayabilirsiniz.

Tren nerelerden geçiyor?

Öyle bir tren yolu ki, geçtiği güzergâh Unesco Dünya Kültür mirasına alınmış, gerisini siz düşünün. Üstelik bu güzergâhta 196 köprü, 55 tünel ve 20 köy geçeceksiniz. Hem de bu köylerden biri St. Mortiz desem?..
Landwasser Viyadüğü 65 metrelik sütunlara sahip bu viyadük gerçekten devasa ve etkileyici. Görkemli bir manzarası var.
Alp Grüm Buraya sadece trenle ya da yürüyerek ulaşabilirsiniz. Zaten başka bir yolu yok. Etkileyici panoromik görüntülere sahip olan Alp Grüm'de manzaralara doyamayacaksınız.
Ospizio Bernina 2253 metreyle yolculuğunuzun en yüksek noktası.
bernina
Brusio Circular Viyadük 360 derecelik bu spiral viyadük adeta bir mühendislik harikası. Bu nefes kesen rotayı gidilecekler listenize eklemeyi unutmayın! Ve gittiğinizde, Alp'lere benden de selam söyleyin.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum