Leziz Tarifler

Kış Aylarında Vazgeçilmez: Ev Yapımı Pastil


Deniz Tanyolaç 5 Aralık 11:44

Kış aylarının gelmesiyle baş gösteren hastalıklara karşı doğal çözüm arayışındaysanız bu tarifim size göre; ev yapımı pastil... Ev yapımı pastil oldukça kolay. Ayrıca evdeki malzemelerle çok kısa sürede uygulanabilir. Tarifte kullanacağımız malzemelerin yararlarına beraber bakalım.

Limon

Öncelikle limon biliyorsunuz ki c vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Gripten korunmak için ilk kapısını çaldığımız limon bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda sabah aç karna içtiğiniz suya damlattığınız limon sindirimi kolaylaştırır ve zayıflamanıza yardımcı olur. Çünkü limon antibakteriyal olan pektin lifi içerir. Bu sayede sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Çok güçlü bir antibakteriyal olan pektin, iştah kontrolünü sağlayarak kilo vermeye yardım eder.

Limon

Zencefil

İster baharat olarak ister taze tüketilen zencefilin de faydasına baktığımızda ağrılara iyi geldiği (özellikle kadınlarım regl dönemlerinde), kanser riskini azalttığı, kilo vermeyi desteklediği görülmektedir. Taze hali ile de daha önce yaptığım çayı yapabilir bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Linke tıklayarak tarifime ulaşabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal içerisinde doğal bir antienflamatuvar olan kurkumin bulunur. Kurkumin sayesinde hastalıkların iyileşmesini hızlandırır. Antioksidan bileşenler içerir. Bu sayede vücudu kalp ve damar hastalıklarına, kansere ve metabolik sendroma karşı korur. Yapılan araştırmalar zerdeçalın aynı zamanda depresyon, Alzheimer hastalığı gibi pek çok psikiyatrik ve nörolojik hastalığa karşı da koruyucu etki sağladığını gösterir. Ayrıca kanser türlerine karşı koruyucu etki sağlar.Ev yapımı pastil için malzemeler

  • Bir tatlı kaşığı zencefil
  • Bir buçuk tatlı kaşığı zerdeçal
  • 5 orta boy limon
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • İki yemek kaşığı mısır nişastası

Ev yapımı pastilin tarifi

Öncelikle limonların suyunu sıkın. Bütün malzemeleri tencerenize alarak karıştırın. Koyu bir kıvam alana kadar ocakta karıştırmaya devam edin. Elde edeceğiniz kıvam koyu olmalıdır. Dolayısıyla limonun büyüklüğüne göre bu koyuluk değişir. Bu yüzden eğer koyu gelmezse çok az suyla sulandırdığınız nişastayı ekleyebilirsiniz. Doğru kıvamı yakaladığınızda ocağın altını kapatın ve isterseniz pekmez ya da balla tatlandırın. Ben bu tarifi için iki yemek kaşığı bal kullanıyorum. Unutmayınız; nişasta miktarı artıkça daha koyu kıvam elde edeceksiniz. Daha sonra soğumaya bırakın. Soğuyan karışımınızı temiz bir poşetin içerisine koyarak yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye bozuk para boyutunda yuvarlak şekil verin ve tekrar soğumaya bırakın. Bu tarifeye göre yaklaşık 50-60 tane pastil elde edeceksiniz. Elde ettiğiniz pastilleri bir kavanoza koyarak buzdolabında saklayın. Ayrıca isterseniz pastillerinizi pudra şekerine bulayabilirsiniz. Afiyet şifa olsun.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum